Dnes Sobota - skorojasno 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Dlouho očekávané elektronické dálniční známky jsou tu! Jak celý systém vlastně funguje?
DopravaKomerční sdělení
Ilustrační foto: Alexander Schimmeck / Unsplash

Dlouho očekávané elektronické dálniční známky jsou tu! Jak celý systém vlastně funguje?

Když se řekne slovní spojení dálniční známka, mnozí řidiči si vybaví zdlouhavé a nepříjemné seškrabávání staré známky a následné čištění zalepeného čelního skla. Této nepříjemnosti odzvonilo. Od 1. ledna 2021 mají dálniční známky elektronickou formu. To s sebou přineslo také několik změn oproti loňskému roku. Pojďte se s námi podívat na všechny novinky, ať víte, co vás čeká.

1. Co se mění a co zůstává

I nadále platí, že si můžete vybrat ze tří druhů dálničních známek – k dispozici máte desetidenní, měsíční nebo roční. Co se však mění, je datum začátku platnosti dálniční známky. Platnost loňské roční známky začínala 1. prosince 2019 a končila 31. ledna 2020. To se nyní mění také. U všech typů elektronických dálničních známek si můžete vybrat datum, od kdy začnou platit. Snad jedinou nevýhodou je platnost 365 dní u roční známky – dosud to bylo 14 měsíců.

Podívejme se ještě na to, kolik stojí elektronická dálniční známka pro rok 2021:

  • desetidenní dálniční známka stojí 310,– Kč, Eko cena (CNG, bioCNG) je 155,– Kč
  • měsíční dálniční známka stojí 440,– Kč, Eko cena (CNG, bioCNG) je 220,– Kč
  • roční dálniční známka stojí 1500,– Kč, Eko cena (CNG, bioCNG) je 750,– Kč

Vzhledem k rozsáhlým opravám na nejdelší české dálnici D1 vládní představitelé rozhodli, že se letos poplatky oproti roku 2020 nezvýší. Stejně tomu bylo i v loňském roce.

2. Kdo nepotřebuje známku

S příchodem elektronické známky přišel také nový seznam těch, kteří ji nepotřebují. Patří mezi ně majitelé vozidel poháněných elektřinou, vodíkem nebo s hybridním pohonem, avšak pouze tehdy, pokud emise CO2 nepřesáhnou 50 g/km. Další podmínkou pro tato vozidla je speciální registrační značka, která začíná písmeny EL. Pokud tomu tak není, je potřeba podat oznámení o osvobození.

Dále se výjimka týká historických vozidel za předpokladu, že mají přidělenou zvláštní registrační značku a průkaz historického vozidla. Jako poslední jsou na seznamu vozidla, v nichž se přepravují držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P.

3. Kde lze známku koupit

Elektronickou dálniční známku lze zakoupit na webové stránce edalnice.cz. Zde najdete také všechny potřebné informace a jednoduchý formulář. Do něj stačí vyplnit SPZ vozidla a zvolit typ a datum platnosti dálniční známky a připojit svůj e-mail. Objednávku lze zaplatit online kartou nebo elektronickým převodem.

Další možností je koupit známku na čerpacích stanicích Euro Oil nebo na pobočce České pošty. Poslední možností jsou hraniční přechody, kde najdete samoobslužné kiosky.

4. Jak je to s kontrolou?

To, zda je vaše dálniční známka platná, poznají kontrolní orgány Policie ČR a Celní správy ČR podle SPZ vašeho vozidla. Případně i to, zda jste od ní osvobozeni. Vozidla jsou kontrolována třemi způsoby. Prvním z nich jsou kontrolní brány za pomoci vzdáleného připojení. Kontrola je prováděna také přímo na zpoplatněných částech dálnice za pomoci hlídkových vozů, které jsou vybaveny kamerovým systémem, který umožňuje rozpoznávání SPZ. Kontroly budou prováděny také na parkovištích a odpočívadlech.

Stejně jako v loňských letech, ani letos se nevyplatí jet na černo bez platné dálniční známky. Pokud bude v takovém případě řidič odhalen  kontrolním systémem, platí pokutu až 20 000 Kč.

Pokuta může být udělena také za snahu obejít systém a získat osvobození, aniž by na něj měla právnická nebo fyzická osoba nárok. V takovém případě může vyšplhat až na 100 000 Kč. V případě, že zpoplatněný úsek dálnice využije vozidlo, které má sice nárok na osvobození, ale řidič oznámení o osvobození nepodal, může dostat pokutu až ve výši 5 000 Kč. Stejná pokuta hrozí také těm, jejichž nárok na osvobození pominul s tím, že tuto změnu do deseti dnů nenahlásili patřičnému orgánu.

Podívejme se také na to, co se děje se získanými daty a fotografiemi. Systém, který údaje zpracovává, vyčlení pouze data, s kterými nadále pracuje. Samotné fotografie jsou uchovávány pouze po stanovenou ochrannou dobu, během které si je může vyžádat Celní správa ČR či Policie ČR pro případné správní řízení. Jakmile tato doba uplyne, dojde k jejich automatickému odstranění.

5. Situace v zahraničí

Na závěr se podívejme, jaká je situace v zahraničí. Sousední Slovensko zavedlo elektronické dálniční známky již v roce 2016. Rakousko zavedlo elektronické dálniční známky od roku 2018, ale stále zde zůstává papírová alternativa. V Maďarsku zavedli elektronický systém již v roce 2013. Řidiči zde platí zpětně za projeté zpoplatněné úseky dálniční a silniční sítě.

S klasickou papírovou dálniční známkou se i nadále setkáte například na Slovinsku nebo v Polsku. V některých zemích se lze setkat s takzvaným systémem mýtných krabiček. Jedná se o elektronické zařízení, které si lze za poplatek zapůjčit a které sleduje, jakými zpoplatněnými úseky silniční či dálniční sítě jste projeli. Podle toho je vám zaslán účet, který je nutné do určité doby uhradit. Ohled je brán nejen na konkrétní projeté úseky, jejichž cena se může lišit nejen podle oblasti, ale také podle denní doby a typ vozidla. V případě, že účet nezaplatíte, vám hrozí pokuta.


Tunelovým komplexem Blanka od čtvrtka v noci neprojedete

25. února 2021 ve 13:09

Uzavření tunelového komplexu Blanka je plánováno od čtvrtka 25. února od 23 hodin do pátku 26. února do 5 hodin.

Výluka tramvají Malostranská – Chotkovy sady prodloužena

25. února 2021 v 11:27

V Chotkově ulici se opravuje trať, kolem Jeleního příkopu nejezdí tramvaje, výluka bude prodloužena do 5. března.

V pražské MHD se změní hlášení o povinnosti mít zakrytý nos a ústa

23. února 2021 v 15:17

Pražský dopravní podnik (DPP) upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa. Učiní tak kvůli vládnímu nařízení nosit respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky přes sebe. Hlášení začne vysílat od čtvrtka 25. února. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Dosud mohli...

Po zimní přestávce začíná rekonstrukce mostu ve Švehlově ulici

22. února 2021 v 16:50

Technická správa komunikací začne v pondělí 1. března s pracemi na rekonstrukci mostu, který převádí ulici Švehlova přes Měcholupský potok.

Od března budou pokračovat stavební práce na Chodovské

21. února 2021 v 07:35

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. března další práce na ulici Chodovská, které byly přerušeny zimní přestávkou. Stavba potrvá do 15. června. 

V Praze 9 probíhá výdej parkovacích oprávnění pro rozšířené zóny

17. února 2021 ve 14:37

Od dubna letošního roku budou rozšířeny zóny placeného stání Praze 9. Parkovací oprávnění se v současnosti vydává v Poliklinice Prosek a na radnici ve Vysočanech.

Oprava mostu v ulici Nedokončená

17. února 2021 v 11:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý 23. února opravu mostu X670, který převádí ulici Nedokončená jako nadjezd Štěrboholské radiály v MČ Praha – Štěrboholy. Stavba bude dokončena nejpozději 9. dubna 2021.

První trafostanice pro dobíjení elektromobilů v Praze 11

16. února 2021 v 09:56

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti) spolu s Martinem Duškou, radním pro dopravu a otevřenou radnici (Piráti) a zástupci Pražské energetiky se zúčastnili slavnostního uvedení do provozu první trafostanice pro dobíjení elektromobilů.

Další články
Nahoru