Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Divokému rozkopávání chodníků chtějí společně zamezit Praha 6 s Hospodářskou komorou ČR

Praha 6 připravuje společné memorandum s Hospodářskou komorou ČR ohledně koordinovaných změn v budování a správě elektronických komunikací. Cílem je zamezit nepřiměřeným zásahům do veřejného prostoru v důsledku nesystematického ukládání podzemních kabelových sítí. Praha 6 také poskytne svůj geoportál k oznamování jednotlivých projektů a jejich vzájemné koordinaci. 

„Chceme zabránit současnému stavu, kdy si jednotliví poskytovatelé elektronických služeb vytvářejí vlastní infrastrukturu bez provázání a konzultací s dalšími subjekty, včetně veřejné samosprávy. Kvůli výměně podzemních kabelů nebo vytváření nových kabelových cest mnohdy dochází k divokému rozkopávání chodníků na úkor veřejného prostoru a veřejného majetku. Preferujeme systematický přístup, kdy spolu budou všechny zainteresované strany komunikovat a hledat společná řešení,“ vysvětluje místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor Jakub Stárek (ODS).

Městská část v tomto nachází společnou řeč s Hospodářskou komorou ČR, konkrétně se Sekcí IT a telekomunikací, s níž pracuje na vytvoření společného memoranda. 

„Jde o první krok k tomu, abychom cíleně oslovili poskytovatele elektronických služeb a mohli vzájemně koordinovat výstavbu v místech, kde se překrývají zamýšlené projekty. K debatě samozřejmě přizveme i zástupce pražského magistrátu, potažmo Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy,“ doplňuje místostarosta Stárek. 

„Na základě dohody s Prahou 6 hodláme působit jako konzultační místo pro řešení otázek spojených s výstavbou sítí elektronických komunikací. Tuto problematiku jsme připraveni komunikovat směrem ke svým členům, zpracovávat jednotlivé podněty a diskusní příspěvky, vyhodnocovat je a navrhovat komplexní řešení,“ říká Jakub Rejzek, člen Sekce IT a telekomunikací Hospodářské komory ČR, vedoucí pracovní skupiny Koordinace staveb.

Platformou usnadňující vzájemnou koordinaci bude Geoportál Prahy 6. Investoři a společnosti plánující budování elektronických komunikací zde budou moci oznamovat své projekty, a to minimálně šedesát dní před podáním žádosti o územní rozhodnutí či souhlas.

Obdobně zde i městská část Praha 6 bude zveřejňovat informace o vlastních plánovaných investicích, jež se dotýkají veřejného prostoru. Investoři do elektronických komunikací, případně i další investoři tak prostřednictvím šestkového geoportálu budou moci koordinovat přípravu svých projektů společně s městskou částí.


Autor: TZ, red

Praha 14: Retro Party na Plechárně

Včera v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

Včera v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

Včera v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

Včera v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

29. září 2022 v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Další články
Nahoru