Dnes Neděle - zatazeno 7°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 5°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražský život

Divokému rozkopávání chodníků chtějí společně zamezit Praha 6 s Hospodářskou komorou ČR

Praha 6 připravuje společné memorandum s Hospodářskou komorou ČR ohledně koordinovaných změn v budování a správě elektronických komunikací. Cílem je zamezit nepřiměřeným zásahům do veřejného prostoru v důsledku nesystematického ukládání podzemních kabelových sítí. Praha 6 také poskytne svůj geoportál k oznamování jednotlivých projektů a jejich vzájemné koordinaci. 

„Chceme zabránit současnému stavu, kdy si jednotliví poskytovatelé elektronických služeb vytvářejí vlastní infrastrukturu bez provázání a konzultací s dalšími subjekty, včetně veřejné samosprávy. Kvůli výměně podzemních kabelů nebo vytváření nových kabelových cest mnohdy dochází k divokému rozkopávání chodníků na úkor veřejného prostoru a veřejného majetku. Preferujeme systematický přístup, kdy spolu budou všechny zainteresované strany komunikovat a hledat společná řešení,“ vysvětluje místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor Jakub Stárek (ODS).

Městská část v tomto nachází společnou řeč s Hospodářskou komorou ČR, konkrétně se Sekcí IT a telekomunikací, s níž pracuje na vytvoření společného memoranda. 

„Jde o první krok k tomu, abychom cíleně oslovili poskytovatele elektronických služeb a mohli vzájemně koordinovat výstavbu v místech, kde se překrývají zamýšlené projekty. K debatě samozřejmě přizveme i zástupce pražského magistrátu, potažmo Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy,“ doplňuje místostarosta Stárek. 

„Na základě dohody s Prahou 6 hodláme působit jako konzultační místo pro řešení otázek spojených s výstavbou sítí elektronických komunikací. Tuto problematiku jsme připraveni komunikovat směrem ke svým členům, zpracovávat jednotlivé podněty a diskusní příspěvky, vyhodnocovat je a navrhovat komplexní řešení,“ říká Jakub Rejzek, člen Sekce IT a telekomunikací Hospodářské komory ČR, vedoucí pracovní skupiny Koordinace staveb.

Platformou usnadňující vzájemnou koordinaci bude Geoportál Prahy 6. Investoři a společnosti plánující budování elektronických komunikací zde budou moci oznamovat své projekty, a to minimálně šedesát dní před podáním žádosti o územní rozhodnutí či souhlas.

Obdobně zde i městská část Praha 6 bude zveřejňovat informace o vlastních plánovaných investicích, jež se dotýkají veřejného prostoru. Investoři do elektronických komunikací, případně i další investoři tak prostřednictvím šestkového geoportálu budou moci koordinovat přípravu svých projektů společně s městskou částí.


Návrhy do Participativního rozpočtu mohou občané Prahy 15 podávat již zítra

Dnes v 10:44

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Praha 13 se zapojí do Sbírky potravin

Včera ve 12:09

Za týden, v sobotu 24. dubna, proběhne po celé republice Sbírka potravin. Pokud nakoupíte v supermarketu, který je do sbírky zapojen, můžete přímo na místě věnovat část nákupu lidem v tísni. Vhodné jsou zejména trvanlivé potraviny, dětské výživy, drogistické zboží...

Zachytit osudy pamětníků 20. století zvládli mladí dokumentaristé i v době pandemie

Včera v 10:55

Ani náročný rok 2020 v době covidové epidemie, zavřené školy s distanční výukou, či online nahrávání nezabránilo mladým dokumentaristům z Prahy 11 zaznamenávat neobyčejná vyprávění pamětníků 20. století.

Praha 4 rozšiřuje sběr oleje a tuků z domácností, přibydou nová stanoviště

Včera v 10:04

Praha 4 bude pokračovat ve sběru olejů a tuků od obyvatel. Obyvatelé městské části mohou i nadále odevzdávat použitý olej do nádob na sběr použitého oleje, které jsou umístěné na vybraných stanovištích tříděného odpadu.

Praha 1 představuje plán na revitalizaci malostranského parku Cihelná

Včera v 09:05

Celková revitalizace prostranství na břehu Vltavy naváže na záměr hlavního města, které chce vést po rampě pod Mánesovým mostem cyklostezku směřující na území sousední Prahy 7. Projekt počítá i s opravou nábřeží, stezkou pro pěší, trávníky, hracím koutkem pro děti, pítkem, novými stromy, lavičkami...

Praha 6: Kontejnery na rostlinný odpad ze zahrádek

Včera v 08:01

Víkendové velkoobjemové kontejnery na likvidaci zejména rostlinného odpadu ze zahrádek, ale i na objemný odpad z domácností budou na stanovištích během tohoto víkendu.

Praha 6 plánuje další komunitní zahradu, zájemci se mohou registrovat

16. dubna 2021 v 11:00

Radnice šesté městské části před nějakou dobou ve spolupráci se společností Kaufland a KOKOZA otevřela komunitní zahradu u Kauflandu v Podbabě. Ta se setkala s velkým úspěchem a nadšením.

Praha 9: Víčka od PET lahví a použité brýle na radnici nenoste

16. dubna 2021 v 10:00

Z důvodu nezájmu odběratelů byla radnice deváté městské části nucena zrušit sběrné místo víček od PET lahví a použitých brýlí, které bylo ve vstupní hale nové radnice.

Centrum Jednička vznikne na místě bývalé modlitebny

16. dubna 2021 v 08:13

Historický dům v Praze 1 v Truhlářské ulici 8 již více než rok prochází rozsáhlou rekonstrukcí, které předcházel náročný průzkum za asistence dohledu památkářů. Vzniknout zde má nové centrum Jednička, které poskytne prostor pro trávení volného času všem generacím obyvatel první...

Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

15. dubna 2021 v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

15. dubna 2021 v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

14. dubna 2021 ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

14. dubna 2021 ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Další články
Nahoru