Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dívka s kolem už má svou podobu, pomník ve škole připomene odkaz Jindřišky
Stěžejní část uměleckého díla bude zavěšena ve vzduchu. Vizualizace: P8

Dívka s kolem už má svou podobu, pomník ve škole připomene odkaz Jindřišky

Praha 8 vybrala vítěze umělecko – výtvarné soutěže, ze které vzešel návrh na nové umělecké dílo Dívka s kolem. To má odkazovat na památku Jindřišky Novákové, dívky, kterou popravili nacisti v koncentračním táboře Mauthausen za to, že 27. května 1942 uklidila kolo, na němž odjel parašutista Jan Kubiš po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Dílo bude umístěno na dvorku ZŠ Bohumila Hrabala. K instalaci by mělo dojít v září. Náklady by měly být zhruba 1,9 milionu korun. Informoval o tom mluvčí městské části Martin Šalek.

Libeňská škola byla pro umístění pomníku vybrána proto, že ji mladá odbojářka navštěvovala jako žačka.

„Vybrali jsme dílo, které je vhodné do tohoto prostoru, protože se jedná o školu, kam chodí první stupeň, to je ten zásadní problém. Takže jakékoli funerální umění nebo něco dalšího by zde bylo nemístné. Každopádně ten návrh je svěží, je podle mě pro děti přijatelný," řekl radní Prahy 8 Michal Švarc (Patrioti pro Prahu 8).

Autor vítězného návrhu Lukáš Vágner vycházel dle svých slov z dobových pramenů historie dívky s kolem, jakým způsobem se to stalo.

„Má to několik rovin. Jedna z rovin je, že jsem sám aktivním cyklistou, takže je pro mě cyklistika velice blízký element a to, jak odvážně se ta dívka zachovala, jakým způsobem to kolo bylo zničené, takže ti nacisté tu věc nikdy nenašli, to byl velice silný moment," řekl Lukáš Vágner,

Na instalaci uměleckého díla, které má připomínat památku Jindřišky Novákové, bude navazovat také revitalizace prostranství před základní školou Bohumila Hrabala. V místě školního hřiště se objeví další umělecké dílo, které navrhnou sami školáci v soutěži. 

Celý prostor bude předlážděn, objeví se na něm nové hrací prvky pro děti. „Ráno se nám tady schází zhruba 400 dětí, odpoledne odchází 400 dětí, takže oni tento prostor, když pro ně bude více přístupnější, víc dětštější, určitě využijí. A myslím si, že to ocení i čekající rodiče," řekla Irena Trojanová, ředitelka ZŠ Bohumila Hrabala. 


Autor: Alo

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru