Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Dívka s kolem už má svou podobu, pomník ve škole připomene odkaz Jindřišky
Stěžejní část uměleckého díla bude zavěšena ve vzduchu. Vizualizace: P8

Dívka s kolem už má svou podobu, pomník ve škole připomene odkaz Jindřišky

Praha 8 vybrala vítěze umělecko – výtvarné soutěže, ze které vzešel návrh na nové umělecké dílo Dívka s kolem. To má odkazovat na památku Jindřišky Novákové, dívky, kterou popravili nacisti v koncentračním táboře Mauthausen za to, že 27. května 1942 uklidila kolo, na němž odjel parašutista Jan Kubiš po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Dílo bude umístěno na dvorku ZŠ Bohumila Hrabala. K instalaci by mělo dojít v září. Náklady by měly být zhruba 1,9 milionu korun. Informoval o tom mluvčí městské části Martin Šalek.

Libeňská škola byla pro umístění pomníku vybrána proto, že ji mladá odbojářka navštěvovala jako žačka.

„Vybrali jsme dílo, které je vhodné do tohoto prostoru, protože se jedná o školu, kam chodí první stupeň, to je ten zásadní problém. Takže jakékoli funerální umění nebo něco dalšího by zde bylo nemístné. Každopádně ten návrh je svěží, je podle mě pro děti přijatelný," řekl radní Prahy 8 Michal Švarc (Patrioti pro Prahu 8).

Autor vítězného návrhu Lukáš Vágner vycházel dle svých slov z dobových pramenů historie dívky s kolem, jakým způsobem se to stalo.

„Má to několik rovin. Jedna z rovin je, že jsem sám aktivním cyklistou, takže je pro mě cyklistika velice blízký element a to, jak odvážně se ta dívka zachovala, jakým způsobem to kolo bylo zničené, takže ti nacisté tu věc nikdy nenašli, to byl velice silný moment," řekl Lukáš Vágner,

Na instalaci uměleckého díla, které má připomínat památku Jindřišky Novákové, bude navazovat také revitalizace prostranství před základní školou Bohumila Hrabala. V místě školního hřiště se objeví další umělecké dílo, které navrhnou sami školáci v soutěži. 

Celý prostor bude předlážděn, objeví se na něm nové hrací prvky pro děti. „Ráno se nám tady schází zhruba 400 dětí, odpoledne odchází 400 dětí, takže oni tento prostor, když pro ně bude více přístupnější, víc dětštější, určitě využijí. A myslím si, že to ocení i čekající rodiče," řekla Irena Trojanová, ředitelka ZŠ Bohumila Hrabala. 


Autor: Alo

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru