dnes
Sobota - oblacno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Dívejte se pod nohy, zloději kanálů se činí
Pro zloděje znamenají kanálové mříže zdroj přivýdělku. Ilustrační foto: archiv

Dívejte se pod nohy, zloději kanálů se činí

Škodu téměř za milion korun způsobili loni v zloději, když z ulic metropole ukradli 240 litinových mříží kanálů. Při touze obohatit se jejich prodejem ve sběrnách tito lidé ohrožují zdraví Pražanů.

Nenechavci ohrožují bezpečnost chodců, cyklistů, motoristů a zároveň působí komplikace v dopravě. Smutné je, že mříže, u kterých je na první pohled jasné k čemu slouží, zřejmě končí ve sběrnách.

O dvorní a uliční kanály se stará Technická správa komunikací (TSK), zatímco péče o vstupní šachty spadá do péče Pražských vodovodů a kanalizací (PVK).

Finanční prostředky, které musí TSK investovat do nových mříží, by jistě mohla investovat do smysluplnějších věcí. Speciálně v současnosti, kdy chybí finance na základní práce, jako je například úklid cest a chodníků po zimě, se každá ušetřená koruna hodí.

TSK riziková místa osazuje plastovými mřížemi. Ty však je možné použít jen na některých komunikacích, které nejsou tolik dopravně vytížené.

Nejvíce mříží loni zmizelo z území Prahy 6 (44 mříží), následovala městská část Praha 10 (33 kusů) a Praha 4 (25 kusů). Naopak v městských částech Praha 11, 18 a 19 zůstaly všechny mříže na svém místě.

Nejčastěji zloději vyráželi ke krádežím v říjnu (43 kusů) a srpnu (40 kusů), nejméně lákavé byly měsíce únor (6 ks) a listopad (7 ks), kdy se asi zloději zaměřovali na „práci“ v teple.

Co se počtu ukradených kanálových mříží týče, každoročně kolísá. Například v roce 2009 jich v metropoli zmizelo „jen“ 127, ale v roce 2004 skoro dva tisíce.

Krádeže kanálů naštěstí neohrožují každoroční deratizaci, která začíná na jaře a probíhá až do podzimu. Ta letošní začne zhruba za měsíc.

„Ošetříme zhruba 14 tisíc kanálů, do kterých bude vloženo zhruba 14 tun nástrah,“ uvedl mluvčí PVK Ondřej Pokorný, s tím, že díky každoroční deratizaci se daří bránit nárůstu už tak vysokého počtu potkanů.

V pražském podzemí jich podle odhadů žije zhruba pět milionů .


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru