dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Dívejte se pod nohy, Kameny zmizelých připomínají osudy zavražděných lidí
Kameny zmizelých. Foto: Markéta Rejzková

Dívejte se pod nohy, Kameny zmizelých připomínají osudy zavražděných lidí

V ulicích Prahy je již položeno 222 Kamenů zmizelých, které připomínají oběti holocaustu. Během letošních letních prázdnin se objeví v metropoli další. Kameny zmizelých, nebo – li stolpersteine, jsou pokládány do dlažby před dům, z něhož byl dotyčný člověk nacisty deportován do koncentračního tábora a tam zavražděn.

Myšlenka zrealizovat projekt Stolpersteine i v České republice vznikla v prostředí české židovské mládeže před pěti lety, inspirována dojmem z kamenů položených v Německu. Prvních deset kamenů bylo umístěno na pražském Josefově.

Informace o deportovaných

Iniciátorem a garantem projektu byla Česká unie židovské mládeže, i proto byly kameny v počátku projektu připomínány židovské oběti holokaustu.

Na mosazné desce umístěné na jedné z hran dlažební kostky je jméno osoby, která byla deportována do koncentračního tábora. Je zde také uvedeno datum narození, deportace a případně i akademický titul dotyčné či dotyčného.

Dalších zhruba sedmdesát kamenů bude v ulicích Prahy pokládáno od 18. července. „ Potrvá to zhruba tři až čtyři dny. Kameny se objeví v Praze 1, 2, 3, 6 a 7,“ uvedla předsedkyně občanského sdružení Stolpersteine CZ Mariana Kalvach.

Kámen se podle ní zatím ztratil jen jednou, neboť mosazná vrstva je od kostky velmi špatně oddělitelná. Kamenná kostka však byla nalezena a vrácena.

Nejen židovské oběti

Stolpersteine byly původně pokládány jen židovským obětem, nacisté však zavraždili i tisíce protektorátních Romů a politicky nepohodlných osob. I těm budou kameny do pražské dlažby pokládány.

Stolpersteiny jdou umísťovány do chodníků v jakýchsi „trsech“ pro vyvražděné rodiny tak, aby jejich členové byli aspoň tímto způsobem pohromadě – v Praze tak není výjimkou najít místa se třemi nebo čtyřmi kameny před jedním domem.

Náklad na výrobu jednoho Stolpersteinu jsou 120 eur, tedy přes tři tisíce korun. Projekt je neziskový a podporují ho soukromí dárci a také některé židovské organizace. Seznam všech pražských Kamenů zmizelých včetně jejich umístění a informací o jednotlivých zavražděných lidech jsou na webu www.stolpersteine.cz.


Další články
Nahoru