Dnes Sobota - zatazeno 10°C
Zítra Neděle - polojasno 9°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém obsazení diváci tentokrát uvidí 6 hereček a herců – Gabrielu Míčovou, Antonii Rašilovovou, Lucii Roznětínskou, Jana Bártu, Stanislava Majera a Martina Pechláta. 

Inscenace bude mít premiéru 16. prosince. Další reprízy následují 17. a 18. prosince.

„Propojit v rámci jedné inscenace dva rozdílné texty, které odděluje necelých sto let, mají jinou poetiku, formu a jazyk, se může zdát na první pohled divoké. Když ale Dušan Pařízek s touhle myšlenkou přišel, uvědomili jsme si, že přesně tohle v Divadle X10 děláme,“ vysvětluje dramaturg Ondřej Novotný. „Romány zhruba první třetiny 20. století, zvláště německé jazykové oblasti, stojí v našem repertoáru vedle současných her a autorských textů. Teď k takovému propojení dojde ve zhuštěné podobě v rámci jednoho večera, což je výzva pro tvůrčí tým i publikum,“ dodává.

Nová inscenace nabízí aktuální otázky o možnostech mírového uspořádání Evropy před sto lety i dnes. Jak se pohled na válku a její zločiny proměnil? Je současná Evropa se svými historickými traumaty schopná vzdorovat imperiální ruské rozpínavosti, nebo je i svojí vlastní vinou doslova impotentní? A jak rozdílné je mužské a ženské prožívání válečných událostí? V tomto tematickém vymezení se budou pohybovat i další projekty Dušana D. Pařízka v Divadle X10, které budou realizovány v letech 2024, 2025 a 2026.

Předchozí spolupráce X10 s Dušanem D. Pařízkem na inscenaci Moskoviáda přinesla divadlu několik nominací a ocenění a v příštím roce se s ní divadlo vydá za hranice České republiky. 28. a 29. 2. 2024 bude Moskoviáda uvedena v německém Berliner Ensemble. Inscenace bude doplněna koncertem polsko-ukrajinské experimentální skupiny Karbido, jejíž součástí je i Jurij Andruchovyč, autor románu Moskoviáda, a autorským čtením z jeho nového románu Radio Noc.

S inscenací Moskoviáda vyjede Divadlo X10 také do ukrajinského Užhorodu na Festival Svobody, který organizuje Divadlo Láska ve spolupráci s humanitární organizací Koridor UA. V jednání jsou uvedení obou inscenací Dušana D. Pařízka v dalších ukrajinských městech.

Divadlo X10 v roce 2024 čekají i další zahraniční hostování. S inscenací Gorgó připravuje divadlo výjezd do lipského nezávislého divadla Schaubühne Lindenfels. V rámci série Y Events se odehrají eventy na mezinárodních festivalech Spring Utrecht v Holandsku a Homo Novus v Lotyšsku.


Autor: Alo

Julien van Middendorp vystaví svá díla na Malé straně

Včera v 08:13

Od 5. do 26. března máte možnost navštívit výstavu nizozemského výtvarníka Juliena van Middendorpa v galerii ART 47 na Malé straně. Na výstavě pod názvem „Reactive Mind“ malíř představí svou tvorbu věnovanou různým aspektům lidské zkušenosti, od osobního růstu a odvahy překonávat překážky po...

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Březnové tipy z Divadla Viola

16. února 2024 v 10:32

Milovníky typického anglického černého humoru a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 4. března od 20 hodin zaručeně pobaví Smluvní vztahy. Hra úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta s Danou Černou (Nadřízená) a Janou Strykovou (Emma) se ve velké nadsázce, ale...

Jarní koncert v Praze 4: Masopuste Masopuste

15. února 2024 v 08:00

Radnice Prahy 4 zve na Jarní koncerty na radnici. Od 22. února, každý měsíc vždy ve čtvrtek, můžete slyšet lidové písničky, smyčce nebo klavír. 

Další články
Nahoru