Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
DivadloPražská kulturaVíkend

Divadlo Viola uvede světovou premiéru francouzské hry Nobelovka

3. 2. 2024
První letošní premiéra v Divadle Viola má punc světovosti. Divadelní adaptaci bestselleru Cyrila Gélyho s názvem Nobelovka Viola uvede 3. února ještě před premiérou v domovské Francii. Dva špičkoví vědci, převratný objev, ale jen jedna Nobelova cena. Aktéry dramatu si v režii Radovana Lipuse zahrají Jan Šťastný, Apolena Veldová a Kateřina Seidlová. 

Nobelovka je brilantním duelem argumentů i emocí, který se odehrává v prosinci 1946. Německý chemik Otto Hahn přijíždí do Stockholmu převzít Nobelovu cenu za objev jaderného štěpení, na němž spolupracoval s Lise Meitner, rakouskou fyzičkou židovského původu. Ta jej těsně před ceremoniálem navštíví v hotelovém apartmá… Štěpení hlubokého vztahu, jako štěpení atomového jádra.

Divadlo Viola už pátým rokem s úspěchem uvádí další hru Cyrila Gélyho – Hodina diplomacie. Rovněž v režii Radovana Lipuse a v hlavní roli s Janem Šťastným, kterému na jevišti skvěle sekunduje Hanuš Bor.

„V Nobelovce jde o velmi vypjatý rozhovor dvou lidí na jednom místě a v jednom čase, podobně jako je tomu v Hodině diplomacie. To znamená, že zkoušení bylo velmi intenzivní hlavně pro nás dva s Apolenou Veldovou, a ne úplně jednoduché, protože jsme se museli naučit i něco odborného textu. Ztvárňujeme chemika a fyzičku, kteří ´společně´ došli k objevu a popsání jaderného štěpení – zásadního objevu pro 20. století. Pod tím vším se skrývá latentní příběh jich dvou jako spolupracovníků, ale zároveň muže a ženy,“ říká Jan Šťastný. 

Stejně jako Jan Šťastný, také Apolena Veldová už má za sebou spolupráci s Divadlem Viola a režisérem Radovanem Lipusem, a to na hře Lenky Lagronové Zahrada Jane Austenové.

„Šlo o velmi příjemnou záležitost s kolegyněmi Marií Málkovou a Lucií Štěpánkovou. Intimní prostor Violy totiž vybízí k většímu nahlédnutí do vlastních hereckých možností a k nutné vzájemné herecké komunikaci,“ vzpomíná Apolena Veldová a ke své aktuální roli v Nobelovce s úsměvem dodává: „Fyziku jsem ve škole neměla ráda, nechápu ji, rozumím jen systému kladkostroje, a to ještě velmi laicky. Naštěstí se ve hře řeší spíše mezilidské vztahy a osobní zodpovědnost než vlastní fyzikální objevy. I když popis té hlavní problematiky – jaderného štěpení – se v textu objevuje hned několikrát. Alespoň jsem se v dospělém věku něco ´doučila´.

„Režisér Radovan Lipus je pro nás zárukou vysoké umělecké kvality. Příkladem mohou být jeho inscenace Hodina diplomacie nebo Skorpios na obzoru, které rovněž v Divadle Viola s úspěchem uvádíme. Téma, které zvolil nyní pro inscenaci Nobelovka, je samo o sobě velmi zajímavé, poutavé a neztrácí na své aktuálnosti,“ uvedla Lenka Plavcová, ředitelka Divadla Viola.

Inscenace Nobelovka je uváděna v překladu Daniely Jobertové, který vznikl přímo pro Divadlo Viola.

Prodej vstupenek v pokladně Divadla Viola (Národní 7, Praha 1) nebo online prostřednictvím webu Divadla Viola.
Autor: Alo

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

Včera v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Festival Na hlavu 2024

Včera v 08:00

Festival o duševním zdraví a mysli Na hlavu letos nese téma Diverzita: Chceme hledat cesty k tomu, co nás spojuje – ať už se jedná o odlišnou sexuální orientaci, psychické či jiné onemocnění, rozdílnost v náboženském vyznání, v tom jak vypadají naše těla, v barvě pleti...

S knihovnou do virtuální reality

Včera v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Neděle: Procházka Vyšehradským hřbitovem

20. února 2024 ve 12:21

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února v 11 hodin se projdete Vyšehradským hřbitovem.

Březnové plavání v bazénu Tyršova domu s Prahou 1

20. února 2024 v 11:39

Tradiční plavání s Prahou 1 se uskuteční 16. března od 14 hodin v bazénu Tyršova domu.

Maškarní bál pro děti

20. února 2024 v 10:29

V sobotu 2. března zve Praha 15 do Sokola Hostivař. Koná se maškarní bál a na děti čekají Frydolín s Frýdou.

Dakar, jak ho neznáte

20. února 2024 v 09:55

Dolnopočernické informační a kulturní centrum Oáza zve 27. února od 17 hodin na talk show Dakar, jak ho neznáte. Vyprávění a zajímavosti nejen ze zákulisí, ale i nepublikované fotografie a videa přímo z dakarského konvoje.

Lidová Pašijová hra v Loretě

20. února 2024 v 09:20

Barokní průčelí Lorety, korunované věží s historicky nejstarší chrámovou zvonohrou v Evropě, bude již po třetí svědkem Ježíšova evangelijního příběhu v lidovém zpracování.

Točenský masopust

19. února 2024 v 17:41

Točenský masopust se koná v sobotu 2. března, začíná se v 9 hodin.

Kyjský masopust 2024

19. února 2024 v 17:24

Třetí ročník Kyjského masopustu v neděli 25. února. Přijďte si připomenout tradice masopustního veselí.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Mezinárodní den průvodců: Vyšehrad

19. února 2024 v 07:39

Údajné sídlo legendární kněžny Libuše, rezidence českých panovníků přelomu 11. a 12. století a sídlo kapituly, jejíž probošti bývali nejvyššími kancléři země nebo symbolický bod korunovačních cest našich králů. Bezplatná prohlídka Tomáše Kryla a projektu Vycházky Prahou v rámci Mezinárodního dne...

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Další články
Nahoru