Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Divadlo v Šárce letos nabídne Smetanovu operu Dvě vdovy
4 září
Divadlo
Opera dvě vdovy byla v Šárce k vidění před šesti lety. Foto: Pavel Horník / operaplus.cz

Divadlo v Šárce letos nabídne Smetanovu operu Dvě vdovy

4. 9. 2022
V pražském přírodním divadle v Šárce se letos příznivci klasické hudby mohou těšit na operu Dvě vdovy od Bedřicha Smetany. K vidění bude zdarma v neděli 4. září od 14 hodin. V představení pod širým nebem vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla. Vyplývá to z informací na webu akce a vyjádření místostarosty Prahy 6 Jana Laciny (STAN).

Operu Dvě vdovy uvede radnice Prahy 6, která akci Opera v Šárce pořádá, u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. „Předsednické trio EU pro období od ledna 2022 do června 2023 tvoří Francie, Česká republika a Švédsko. A právě tyto tři země – Francii, Českou republiku a Švédsko na poli kultury těsně spojuje osoba hudebního skladatele Bedřicha Smetany," uvedli zástupci radnice.

Smetanovu komickou operu uvidí diváci v Šárce podruhé. Poprvé to bylo v roce 2016, kdy možnosti využilo 15 000 až 17 000 lidí. Stejně jako na open air vystoupení před šesti lety se i letos pod dirigentským vedením Jana Chalupeckého v roli vdovy Anežky představí Dana Burešová.

Totožné zůstane i obsazení rolí vdovy Karoliny a statkáře Ladislava Podhájského. Opětovně se jich chopí pěvci Jana Sibera a Aleš Briscein. Jako hajný Mumlal letos vystoupí František Zahradníček a pěvecké party Lidunky a Toníka zazpívají Soňa Godarská a Martin Šrejma. Režie klasického díla nejznámějšího českého operního autora se ujmou Jana Divišová a Renée Nachtigallová.

Libreto k opeře o dvou dějstvích zpracoval Emanuel Züngel podle svého překladu stejnojmenné francouzské jednoaktovky Féliciena Mallefille. Děj libretista přenesl do českého prostředí a počeštil jména hlavních postav. Světovou premiéru mělo dílo 27. března 1874 v Prozatímním divadle v Praze.

Opera v Šárce se v pražském přírodním divadle uskuteční posedmnácté. Od roku 2005, kdy se píše novodobá historie šáreckého divadla, mohli diváci v přírodních kulisách zhlédnout slavná česká operní díla jako Prodaná nevěsta, Jakobín nebo Čert a Káča. V roce 2020, kde měla na programu být opera Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni, se kvůli koronavirové pandemii nehrálo.

Provoz přírodního divadla v Šárce zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty. Do roku 1922 pak uvedlo 16 inscenací. V dobách největší slávy se do plenérového prostoru vešlo 10 000 sedících diváků, míst k stání bylo 8000. Tradice divadla byla obnovena v roce 2005.

Akce Opera v Šárce je podle zástupců Prahy 6 součástí oslav vzniku městské části. Dne 4. září 1920 vzešel v platnost zákon, kterým se osm z deseti katastrálních území dnešní Prahy 6 stalo součástí obce se společným názvem Hlavní město Praha.

Den, kdy se obce Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Střešovice, Liboc, Sedlec, Vokovice a Veleslavín spojily do jednoho celku, tak Praha 6 vnímá jako symbolické datum svého vzniku a každoročně pořádá kulturní a sportovní akce. Rozpočet akce je letos asi dva miliony korun. Hradit ho bude Praha 6, která na akci dostala také dotaci od pražského magistrátu.


Autor: ČTK

Blíží se světová premiéra Baletu Národního divadla Holo Harmonies

23. listopadu 2023 v 09:03

V jeden jediný den, v pátek 1. prosince uvede Balet Národního divadla ve spolupráci se Stuttgartským komorním orchestrem unikátní světovou premiéru představení Holo Harmonies, ve které propojí balet a nové technologie.  

Oceněná inscenace O Pavlovi v Divadle Na zábradlí

21. listopadu 2023 v 08:22

Letošní novinka v repertoáru Divadla Na zábradlí, inscenace O Pavlovi, je sondou do vztahu chartistky Dani Horákové a jejího manžela, filmaře Pavla Juráčka. V hlavní roli Dani exceluje Anežka Kubátová, která za svůj výkon získala Cenu Divadelních novin (kategorie Ženský herecký výkon bez ohledu na...

Noc divadel 2023 přivede na jeviště Hamlety napříč generacemi

17. listopadu 2023 v 09:00

Letošní Noc divadel v Divadle Na zábradlí v sobotu 18. listopadu od 21 hodin bude mít punc výjimečnosti. Po představení oblíbené inscenace Hamleti se jeviště divadla stane místem setkání největšího počtu žijících představitelů českých Hamletů napříč generacemi. 

Bohemia Balet a evropští tvůrci

14. listopadu 2023 v 09:15

Kontrasty, tak se jmenuje nový projekt Bohemia Baletu, který bude mít premiéru 19. listopadu v Divadle Na Vinohradech. Mladí tanečníci a tanečnice se představí v choreografiích třech evropských choreografů, z nichž každý má svůj svébytný choreografický rukopis a od interpretů vyžaduje zvládnutí...

Geniální přítelkyně. Divadelní adaptace světového bestselleru v ABC

14. listopadu 2023 v 07:03

Městská divadla pražská inscenují čtyřdílnou ságu přeloženou do více než padesáti jazyků. A přestože je skutečná totožnost autorky stále zahalena tajemstvím, bývá Elena Ferrante řazená k nejvlivnějším spisovatelkám současnosti. V režii Mariána Amslera uvidíte v hlavních rolích Ninu Horákovou a...

Pro děti: O Popelce v Průhonickém parku

12. listopadu 2023 v 15:53

V neděli 26. listopadu ve 14 hodin se mohou těšit nejmenší diváci na divadelní představení O Popelce v pohádkových prostorách Rytířského sálu průhonického zámku.

Vděk s Klárou Cibulkovou v Divadle Viola

10. listopadu 2023 v 10:56

Divadlo Viola v sobotu 11. listopadu uvede českou premiéru divadelní adaptace novely Vděk jedné z nejúspěšnějších francouzských prozaiček Delphine de Vigan. V hlavní roli úsměvného i dojemného příběhu Michelle, pro níž se kvůli afázii stává řeč stále větším bludištěm, exceluje Klára...

U maloměšťáků bude veselka. Brecht v režii DAMU

9. listopadu 2023 v 08:29

V pátek 17. listopadu uvede divadlo DISK premiéru inscenace Maloměšťákova svatba dle textu Bertolta Brechta. Pod režijním vedením Gabriely Gabašové se na půdě Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze odehraje groteska akcentující sebestřednost a bezohlednost moderního...

Listopadové tipy z Divadla Viola

29. října 2023 v 16:36

Premiérou 11. listopadu ve 20 hodin vstoupí na repertoár Divadla Viola divadelní adaptace novely jedné z nejúspěšnějších francouzských prozaiček Delphine de Vigan s názvem Vděk. Hlavní hrdinka Michelle neboli Miška musí být umístěna do domova pro seniory. Dříve pracovala jako korektorka, nyní jí...

Akcent naposledy v prostorách Archy

29. října 2023 v 11:02

Byli školení k boji proti fašistické koloniální diktatuře v socialistických zemích východního bloku jako je Angola, Mosambik nebo Kapverdy. Jaký měl dopad na jejich životy čas strávený na druhé straně železné opony, který trval někdy i několik let? Změnilo to jejich vnímání komunismu? I na tyto...

O pejskovi a kočičce v Kině Pilotů

29. října 2023 v 05:51

Rok, který Praha 10 věnuje Josefu Čapkovi finišuje, a jedna z posledních akcí bude pro nejmenší. V Kině Pilotů se 12. listopadu od 10:30 hodin koná promítání příběhů O pejskovi a kočičce.

Kouzelný podzim v Praze 1: Pohádky z dýňové zahrádky

24. října 2023 v 09:02

V parku za Staroměstskou radnicí proběhne ve čtvrtek 26. října od 10:30 představení s názvem Pohádky z dýňové zahrádky, které hraje Divadélko Myšky Elišky.

Pan Polštář. Černá detektivka mezi snem a realitou

16. října 2023 ve 12:17

Městská divadla pražská uvedou v novém překladu Kláry Vajnerové napínavý příběh plný šílených představ spisovatele Katuriana, který žije v totalitě a ve své fantazii. Pana Polštáře irského dramatika Martina McDonagha uvádí od 28. října divadlo Rokoko.

Holektiv a Bratři v tricku se znovu potkávají při lovecké hostině

14. října 2023 v 08:54

Úspěšná premiéra představení Lov se konala v roce 2018 v La Fabrice a mnoho naplánovaných repríz zastavil covid i těhotenství.

Další články
Nahoru