Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Divadlo v Šárce letos nabídne Smetanovu operu Dvě vdovy
4 září
Divadlo
Opera dvě vdovy byla v Šárce k vidění před šesti lety. Foto: Pavel Horník / operaplus.cz

Divadlo v Šárce letos nabídne Smetanovu operu Dvě vdovy

4. 9. 2022
V pražském přírodním divadle v Šárce se letos příznivci klasické hudby mohou těšit na operu Dvě vdovy od Bedřicha Smetany. K vidění bude zdarma v neděli 4. září od 14 hodin. V představení pod širým nebem vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla. Vyplývá to z informací na webu akce a vyjádření místostarosty Prahy 6 Jana Laciny (STAN).

Operu Dvě vdovy uvede radnice Prahy 6, která akci Opera v Šárce pořádá, u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. „Předsednické trio EU pro období od ledna 2022 do června 2023 tvoří Francie, Česká republika a Švédsko. A právě tyto tři země – Francii, Českou republiku a Švédsko na poli kultury těsně spojuje osoba hudebního skladatele Bedřicha Smetany," uvedli zástupci radnice.

Smetanovu komickou operu uvidí diváci v Šárce podruhé. Poprvé to bylo v roce 2016, kdy možnosti využilo 15 000 až 17 000 lidí. Stejně jako na open air vystoupení před šesti lety se i letos pod dirigentským vedením Jana Chalupeckého v roli vdovy Anežky představí Dana Burešová.

Totožné zůstane i obsazení rolí vdovy Karoliny a statkáře Ladislava Podhájského. Opětovně se jich chopí pěvci Jana Sibera a Aleš Briscein. Jako hajný Mumlal letos vystoupí František Zahradníček a pěvecké party Lidunky a Toníka zazpívají Soňa Godarská a Martin Šrejma. Režie klasického díla nejznámějšího českého operního autora se ujmou Jana Divišová a Renée Nachtigallová.

Libreto k opeře o dvou dějstvích zpracoval Emanuel Züngel podle svého překladu stejnojmenné francouzské jednoaktovky Féliciena Mallefille. Děj libretista přenesl do českého prostředí a počeštil jména hlavních postav. Světovou premiéru mělo dílo 27. března 1874 v Prozatímním divadle v Praze.

Opera v Šárce se v pražském přírodním divadle uskuteční posedmnácté. Od roku 2005, kdy se píše novodobá historie šáreckého divadla, mohli diváci v přírodních kulisách zhlédnout slavná česká operní díla jako Prodaná nevěsta, Jakobín nebo Čert a Káča. V roce 2020, kde měla na programu být opera Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni, se kvůli koronavirové pandemii nehrálo.

Provoz přírodního divadla v Šárce zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty. Do roku 1922 pak uvedlo 16 inscenací. V dobách největší slávy se do plenérového prostoru vešlo 10 000 sedících diváků, míst k stání bylo 8000. Tradice divadla byla obnovena v roce 2005.

Akce Opera v Šárce je podle zástupců Prahy 6 součástí oslav vzniku městské části. Dne 4. září 1920 vzešel v platnost zákon, kterým se osm z deseti katastrálních území dnešní Prahy 6 stalo součástí obce se společným názvem Hlavní město Praha.

Den, kdy se obce Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Střešovice, Liboc, Sedlec, Vokovice a Veleslavín spojily do jednoho celku, tak Praha 6 vnímá jako symbolické datum svého vzniku a každoročně pořádá kulturní a sportovní akce. Rozpočet akce je letos asi dva miliony korun. Hradit ho bude Praha 6, která na akci dostala také dotaci od pražského magistrátu.


Autor: ČTK

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

Dnes v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Moravské pašije - teátr Víti Marčíka

16. března 2023 v 18:15

K předvelikonoční době patří příběh posledních dnů Ježíše Krista. Jeho ztvárnění přiblíží teátr Víti Marčíka v neděli 19. března v 17 hodin.

Jak umět krást – příručka mezinárodní zlodějiny v Rokoku

9. března 2023 v 08:07

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře inscenaci Oleksije Doryčevského Jak umět krást s podtitulem Příručka mezinárodní zlodějiny. Máte sousedy? A mají, co vy nemáte? Zveme vás na premiéru 24. března v Rokoku.

Říše loutek zve děti na pohádky

7. března 2023 v 06:23

Na Mariánském náměstí uvidí děti pohádky. První v sobotu, 11. března ve 14 hodin.

Komedie: Jack staví dům

22. února 2023 v 07:03

Městská divadla pražská uvedou v Komedii tragicko-komickou inscenaci o zločinu a trestu, ve které hlas spravedlnosti skomírá. Komedie Jack staví dům bude uvedena v české premiéře poprvé 4. března. 

Divadlo pro děti: Jaro s čápem

20. února 2023 v 11:56

Dětský klub a mateřské centrum Letnice zve děti na pohádku Divadla Úsměv. V pondělí 6. března uvidí pohádku Jaro s čápem. Představení je vhodné převážně pro školkové děti ale mohou přijít i děti od 2 let, které vydrží pohádku sledovat. Během divadélka je možnost si dát kávu...

Jihoměstská přehlídka ochotnických divadel

17. února 2023 ve 22:08

To nejlepší z dílny ochotnických divadel uvidíte v březnu na přehlídce v KC Zahrada. Ani děti nepřijdou zkrátka, pro ně bude připravena pohádka. Jihoměstská přehlídka ochotnických divadel začne 24. března.

Divadlo X10 uvede na jeviště oceňovaný český román Destrukce

15. února 2023 v 07:42

V pátek 24. února proběhne v pražském Divadle X10 premiéra jevištní adaptace knihy Destrukce, která byla v prestižních cenách Magnesia Litera 2022 vyhlášena jako nejlepší český román. 

Žena, která uvařila svého manžela

14. února 2023 v 07:38

Hlavním chodem má být „překvapení“. V retrospektivách se divák dozvídá, jaké všechny události předcházely této „poslední večeři“…

Praha 4: Představení v kostele sv. Františka z Assisi

9. února 2023 v 11:45

Divadelní kroužek Paměti národa při Divadle Na Fidlovačce, který už čtvrtým rokem působí ve čtvrté městské části, zve na site-specific představení nazvané Věřit znamená. Je inspirováno příběhy pamětníků – Milana Pospíšila a Josef Basíka, dvou přátel, skautů a farníků, kteří se již roky podílejí na...

Vysočanská Véčka zvou do divadla Gong

5. února 2023 v 10:10

Vysočanská Véčka, kulturní, společenské, sportovní a další dobrovolné aktivity pořádané radnicí Prahy 9 pro seniory s trvalým bydlištěm v městské části zvou do divadla.

Další články
Nahoru