Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Divadlo Spejbla a Hurvínka se má rozšířit o kulturní centrum pro volnočasové programy
Hurvínek, ústřední postava divadla založeného v roce 1930. Foto: Divadlo Spejbla a Hurvínka

Divadlo Spejbla a Hurvínka se má rozšířit o kulturní centrum pro volnočasové programy

Praha 6 ve spolupráci s magistrátem plánuje přístavbou rozšířit budovu, kde sídlí Divadlo Spejbla a Hurvínka. Radní hlavního města v pondělí schválili memorandum o spolupráci při přípravě projektu. Divadlu podle schváleného dokumentu chybí prostory pro workshopy, představení pro nejmenší děti či zkoušky. V rámci memoranda bude deklarován zájem o spolupráci při rekonstrukci a dostavbě budovy a podpoře zřízení kulturního volnočasového centra.

Memorandum o spolupráci při vybudování projektu kulturního centra by měl podle rozhodnutí vedení metropole podepsat primátor, zástupce Prahy 6 a Divadla Spejbla a Hurvínka. Do budoucna by tak za finančního přispění hlavního města mělo v divadle vzniknout nové centrum pro pořádání volnočasových programů. Celá výstavba by měla stát přibližně 16 milionů korun. 

„Bubenečské Divadlo Spejbla a Hurvínka je nedílnou součástí české kultury pro ty nejmenší. Na jeho představeních vyrostly už desítky generací. I z toho důvodu mě těší, že za pražský magistrát spolu s Prahou 6 podepíšeme Memorandum o rekonstrukci, a především dostavbě budovy divadla, aby vzniklo nové kulturní centrum. To má kvůli stále rostoucí poptávce diváků problémy s kapacitou. Vzniknou nové prostory pro školní představení, ale i na divadelní hry pro batolata, workshopy v rámci dramatických kroužků nebo pro setkávání přátel divadla,“ uvedl náměstek primátora pro oblast kultury Jiří Pospíšil (TOP 09).

Podle memoranda by mělo divadlo na své náklady zpracovat architektonickou a provozní studii kulturního centra, přičemž metropole bude připravena finančně přispět na jeho vybudování.

Důvodem pro vybudování nového centra je mimo jiné to, že divadlo pořádá víkendová představení pro rodiny, ve všední dny také pro školy a večerní představení pro dospělé diváky. Po vybraných představeních se také konají různé workshopy v takzvaném přísálí nebo prostoru pro konzumaci, což podle Pospíšila není zcela vhodné řešení.

Vybudování nového kulturního centra by tak podle něj tyto problémy vyřešilo a pomohlo dalšímu rozvoji kulturních možností pro Pražany. Nové centrum by sloužilo jak pro školní a dětská představení, tak i pro setkávání přátel Spejbla a Hurvínka, při Noci divadel a mohlo by sloužit také jako zkušebna. 

Divadlo Spejbla a Hurvínka bylo založeno v roce 1930. Předtím autor prvních loutek Josef Skupa působil pouze na amatérské scéně. Divadlo se časem rozšířilo o tři další postavy, Máničku, bábinku a psa Žeryka a vystřídalo se u nich několik hlasů a autorů, uvedla ČTK. 


Autor: Jan Puci

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Dnes ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Dnes v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru