Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Divadlo Spejbla a Hurvínka se má rozšířit o kulturní centrum pro volnočasové programy
Hurvínek, ústřední postava divadla založeného v roce 1930. Foto: Divadlo Spejbla a Hurvínka

Divadlo Spejbla a Hurvínka se má rozšířit o kulturní centrum pro volnočasové programy

Praha 6 ve spolupráci s magistrátem plánuje přístavbou rozšířit budovu, kde sídlí Divadlo Spejbla a Hurvínka. Radní hlavního města v pondělí schválili memorandum o spolupráci při přípravě projektu. Divadlu podle schváleného dokumentu chybí prostory pro workshopy, představení pro nejmenší děti či zkoušky. V rámci memoranda bude deklarován zájem o spolupráci při rekonstrukci a dostavbě budovy a podpoře zřízení kulturního volnočasového centra.

Memorandum o spolupráci při vybudování projektu kulturního centra by měl podle rozhodnutí vedení metropole podepsat primátor, zástupce Prahy 6 a Divadla Spejbla a Hurvínka. Do budoucna by tak za finančního přispění hlavního města mělo v divadle vzniknout nové centrum pro pořádání volnočasových programů. Celá výstavba by měla stát přibližně 16 milionů korun. 

„Bubenečské Divadlo Spejbla a Hurvínka je nedílnou součástí české kultury pro ty nejmenší. Na jeho představeních vyrostly už desítky generací. I z toho důvodu mě těší, že za pražský magistrát spolu s Prahou 6 podepíšeme Memorandum o rekonstrukci, a především dostavbě budovy divadla, aby vzniklo nové kulturní centrum. To má kvůli stále rostoucí poptávce diváků problémy s kapacitou. Vzniknou nové prostory pro školní představení, ale i na divadelní hry pro batolata, workshopy v rámci dramatických kroužků nebo pro setkávání přátel divadla,“ uvedl náměstek primátora pro oblast kultury Jiří Pospíšil (TOP 09).

Podle memoranda by mělo divadlo na své náklady zpracovat architektonickou a provozní studii kulturního centra, přičemž metropole bude připravena finančně přispět na jeho vybudování.

Důvodem pro vybudování nového centra je mimo jiné to, že divadlo pořádá víkendová představení pro rodiny, ve všední dny také pro školy a večerní představení pro dospělé diváky. Po vybraných představeních se také konají různé workshopy v takzvaném přísálí nebo prostoru pro konzumaci, což podle Pospíšila není zcela vhodné řešení.

Vybudování nového kulturního centra by tak podle něj tyto problémy vyřešilo a pomohlo dalšímu rozvoji kulturních možností pro Pražany. Nové centrum by sloužilo jak pro školní a dětská představení, tak i pro setkávání přátel Spejbla a Hurvínka, při Noci divadel a mohlo by sloužit také jako zkušebna. 

Divadlo Spejbla a Hurvínka bylo založeno v roce 1930. Předtím autor prvních loutek Josef Skupa působil pouze na amatérské scéně. Divadlo se časem rozšířilo o tři další postavy, Máničku, bábinku a psa Žeryka a vystřídalo se u nich několik hlasů a autorů, uvedla ČTK. 


Autor: Jan Puci

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

20. dubna 2024 v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Další články
Nahoru