dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Divadlo Na Fidlovačce oslaví 15 let novodobé existence Babičkou
Babičku ztvárnila Eliška Balzerová. Foto: archiv

Divadlo Na Fidlovačce oslaví 15 let novodobé existence Babičkou

V pondělí 28. října oslaví 15. výročí znovuotevření nuselské Divadlo Na Fidlovačce.V 15 hodin zde začne slavnostní představení inscenace Babička se současnou ředitelkou divadla Eliškou Balzerovou v hlavní roli.

Historie Divadla Na Fidlovačce sahá do roku 1921, kdy bylo v pražských Nuslích na tradičním místě ševcovských slavností otevřeno hudební divadlo s názvem Tylovo. Od ševců si J.K.Tyl půjčil název své snad nejznámější hry Fidlovačka a na ni odkazuje také dnešní název budovy.

Ostatně ten se měnil v průběhu let několikrát. Měnili se také nájemci i soubory. Po letech slávy se dostavila léta krize a divadlo bylo v roce 1976 uzavřeno. Téměř 20 let pak chátralo.

V roce 1995 založili herci Tomáš Töpfer a Eliška Balzerová Nadaci Fidlovačka. Sehnali potřebné finanční prostředky a 28. října 1998 se nově zrekonstruované divadlo otevřelo Tylovou a Škroupovou Fidlovačkou.

V roce 2006 byla v Boleslavově ulici, pouhých 333 kroků od velké scény, otevřena menší pobočná scéna nazvaná Komorní Fidlovačka.

fidlovacka-nahled

Divadlo Na Fidlovačce

Dnešní vedení divadla se snaží navázat na tradice místa a budovy. Diváci tak najdou v repertoáru českou klasiku – např. Jiráskovu Lucernu či divadelní adaptaci Babičky Boženy Němcové, oblíbené komedie Nerušit, prosím či Proutník pod pantoflem a původní české i světové muzikály jako jsou My Fair Lady, Šumař na střeše, Divotvorný hrnec či nejnovější Nevěsta.


Autor: Renata Rákosová

České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru