Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Divadlo LETÍ startuje 18. sezónu v čele s novou uměleckou šéfkou

Pražské nezávislé Divadlo LETÍ vstupuje do nové sezóny v čele s novou uměleckou šéfkou, dramaturgyní Marií Špalovou. Pod jejím vedením bude pokračovat v propagaci a podpoře současné české i zahraniční dramatiky. Očekávanou premiérou bude na jaře roku 2024 hra Láska, argumentační cvičení hvězdy německých jevišť, Sivan Ben Yishai. Pokračování se dočká divácky lákavý cyklus Večeře s novou hrou, novinkou bude volný cyklus veřejných poslechů rozhlasových her a podcastů ve spolupráci s audioportálem mujRozhlas. Divadlo LETÍ se bude v nastávající sezóně intenzivně věnovat také svému rezidenčnímu programu, v rámci něhož právě vznikají hry Kláry Vlasákové a Davida Košťáka. Startuje také další fáze mezinárodního projektu Fabulamundi Playwrighting Europe, jehož je Divadlo LETÍ součástí již podruhé. Podtitul dvouletého projektu zní příznačně: New Voices.

Svou plnoletou sezónu začíná Divadlo LETÍ změnou ve vedení. Dosavadní dlouholetá umělecká šéfka Martina Schlegelová totiž vyhrála konkurz na ředitelku Jihočeského divadla, kam přesouvá plně své působení, s Divadlem LETÍ však bude nadále spolupracovat jako externí režisérka. Novou uměleckou šéfkou Divadla LETÍ se od nové sezóny stává kmenová dramaturgyně Marie Špalová spolupracující s divadlem už od jeho založení.

„Divadlo LETÍ dosáhlo letos pomyslné plnoletosti, na pražské nezávislé divadelní scéně působí totiž už osmnáctým rokem. Naše cíle ale zůstávají stejné: podpora a propagace současné dramatiky. Divákům nabídneme inscenace, které se věnují aktuálním tématům, pokračovat budeme také v hledání nových, netradičních forem s důrazem na jejich udržitelnost. Chceme Divadlo Vila Štvanice otevřít co nejširší komunitě diváků, pro které se ostrov Štvanice může stát kulturní oázou uprostřed hektické Prahy“, uvádí nová umělecká šéfka LETÍ Marie Špalová.

První významnou akcí, kterou Divadlo LETÍ odstartuje sezonu 2023/24, je Vzpomínkové setkání u Stromu Olgy Havlové na pražské Štvanici u příležitosti jejích nedožitých 90. narozenin. Divadlo LETÍ se tak zapojí do kampaně Olga je tu s námi, kterou v průběhu roku 2023 organizuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. 

Vzpomínková akce proběhne 12. října v 18:00 hodin u Stromu Olgy Havlové na ostrově Štvanice, kde mimo jiné vystoupí dětský chlapecký sbor Bruncvík s Písní pro Olgu, kterou pro tuto příležitost složila Aneta Langerová. Od 20:00 se uskuteční benefiční repríza oceňované inscenace Olga (Horrory z Hrádečku), která přináší divadelní obrazy ze života Olgy Havlové. 

Stěžejní událostí sezony bude česká premiéra kontroverzní hry autorky izraelského původu, v současné době hvězdy německy mluvícího divadla, Sivan Ben Yishai. Režie jejího textu Láska, argumentační cvičení v překladu Barbory Schnelle se ujme jedna z nejvýraznějších režisérek mladé generace, Kasha Jandáčková, jejíž Les sebevrahů, který pro Divadlo LETÍ napsala i sama zrežírovala, byl nominován v Cenách divadelní kritiky na Nejlepší poprvé uvedenou českou hru roku 2021. Společně s Kashou Jandáčkovou se vrátí i představitelka hlavní role: Anna Kameníková. 

Hra Láska, argumentační cvičení s podtitulem Skutečný příběh Olive Oylové, jež měla poprvé premiéru v roce 2020 v Münchner Kammerspiele, bourá veškerá tabu týkající se údělu ženy po boku muže v současné společnosti a chytrým a zábavným způsobem pracuje s paralelou hlavní ale zároveň spíše vedlejší ženské postavy z animovaného seriálu o Pepkovi námořníkovi. 

„To, co přinesl film Barbie mainstreamové kultuře, Sivan Ben Yishai nabízí divákům nezávislého divadla. Kromě zažitých společenských norem se věnuje i vnímání vlastní ženské tělesnosti, která je i navzdory své intimní povaze neustále definována předsudky a nedostatečnou informovaností,” láka na inscenaci s premiérou na jaře 2024 kmenový dramaturg David Košťák a z pozice bílého muže dodává: „Penis už znáte, my vám představíme vaginu!”

Vedle pravidelného repertoáru připravuje LETÍ další atraktivní projekty. Pokračování se dočká divácky úspěšný projekt Večeře s novou hrou, připravovaný ve spolupráci s Agenturou DILIA, který nasytí oči i žaludek diváků hned ve dvou netradičních jarních vydáních. Novinkou pak bude volný cyklus veřejných poslechů rozhlasových her a podcastů ve spolupráci s audioportálem Českého rozhlasu mujRozhlas.

„Vzhledem k tomu, že rozvoj původní české dramatické tvorby je to, co nás spojuje právě s Českým rozhlasem, mám velkou radost, že se nám podařilo navázat spolupráci,“ říká Marie Špalová, dramaturgyně a umělecká šéfka LETÍ.

„Chceme divákům zprostředkovat nový zážitek z poslechu rozhlasových her a podcastů, nabídnout jim možnost setkat se s tvůrci a diskutovat o slyšeném,“ vysvětluje dramaturgyně Českého rozhlasu Lenka Veverková.

18. sezóna se ponese také v duchu účasti v evropském projektu Fabulamundi Playwrighting Europe, kterého se Divadlo LETÍ stalo součástí již podruhé. Tento prestižní evropský projekt se již od svého vzniku v roce 2007 snaží vytvořit podmínky pro vznik současné dramatiky a pro její kultivaci a fluktuaci v mezinárodním měřítku. 

Nejnovější běh projektu s podtitulem New Voices se zaměřuje na práci s nejmladší generací dramatiků. Dramaturgie divadla LETÍ v rámci něj bude spolupracovat se skupinou mladých českých autorů ve složení Ondřej Kulhavý, Tomáš Ráliš, Antonie Rašilovová, Daniela Samsonová, Lenka Skalická a Štěpán Vranešic. Výsledkem této rezidence bude scénář pro imerzivní inscenaci, která se odehraje v roce 2025 jednak v rámci festivalu Divadelní svět Brno, a později také v Praze na ostrově Štvanice. 

V rámci Rezidenčního programu Divadla LETÍ zároveň vznikají další dvě hry. Autorkou první z nich je úspěšná spisovatelka a publicistka Klára Vlasáková, která zaujala čtenáře už svou prvotinou Praskliny. 

„Tématem nově vznikající divadelní hry budou propasti, které v naší společnosti kvůli ideologii vznikají a které jsou schopné zásadně rozdělit dlouholeté přátele nebo blízké rodinné příslušníky. Postavám se zároveň nabídne kuriózní způsob, jak tyhle rozpory vyřešit,“ říká Klára Vlasáková, jejíž nejnovější román Těla vyšel v květnu tohoto roku v nakladatelství Listen. Hra se dočká premiéry na začátku sezóny 2024/25 v režii Natálie Deákové. 

Druhou hru pro Divadlo LETÍ píše jeho kmenový dramaturg David Košťák, který se tentokrát zaměřil na osobnost Bertolta Brechta. Hra navazuje na dramaturgickou linii repertoáru věnovaného výrazným osobnostem českého i světového společenského dění. Po divácky úspěšné a odbornou veřejností oceňované hře Olga (Horrory z Hrádečku) vzniká další text, jehož režie se ve výroční dvacáté sezóně Divadla LETÍ v roce 2025 ujme jeho bývalá umělecká šéfka Martina Schlegelová. „Podobně jako v případě Olgy ani tentokrát nepůjde o dokumentární drama, ale o snahu postihnout esenci Brechtovy osobnosti,“ doplňuje autor textu David Košťák.


Autor: Alo

Projekt plný radosti v divadle DISK

Včera v 07:52

V pátek 15. prosince uvede divadlo DISK premiéru inscenace IS JOY. Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem, jak napovídá název, je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí. 

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

8. prosince 2023 v 07:36

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém...

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

7. prosince 2023 v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Večer s Bělou Janoštíkovou

26. listopadu 2023 v 08:43

Autorský večer spisovatelky Běly Janoštíkové se koná v úterý 28. listopadu od 18:30 hodin v Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Další články
Nahoru