Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Divadlo LETÍ startuje 18. sezónu v čele s novou uměleckou šéfkou

Pražské nezávislé Divadlo LETÍ vstupuje do nové sezóny v čele s novou uměleckou šéfkou, dramaturgyní Marií Špalovou. Pod jejím vedením bude pokračovat v propagaci a podpoře současné české i zahraniční dramatiky. Očekávanou premiérou bude na jaře roku 2024 hra Láska, argumentační cvičení hvězdy německých jevišť, Sivan Ben Yishai. Pokračování se dočká divácky lákavý cyklus Večeře s novou hrou, novinkou bude volný cyklus veřejných poslechů rozhlasových her a podcastů ve spolupráci s audioportálem mujRozhlas. Divadlo LETÍ se bude v nastávající sezóně intenzivně věnovat také svému rezidenčnímu programu, v rámci něhož právě vznikají hry Kláry Vlasákové a Davida Košťáka. Startuje také další fáze mezinárodního projektu Fabulamundi Playwrighting Europe, jehož je Divadlo LETÍ součástí již podruhé. Podtitul dvouletého projektu zní příznačně: New Voices.

Svou plnoletou sezónu začíná Divadlo LETÍ změnou ve vedení. Dosavadní dlouholetá umělecká šéfka Martina Schlegelová totiž vyhrála konkurz na ředitelku Jihočeského divadla, kam přesouvá plně své působení, s Divadlem LETÍ však bude nadále spolupracovat jako externí režisérka. Novou uměleckou šéfkou Divadla LETÍ se od nové sezóny stává kmenová dramaturgyně Marie Špalová spolupracující s divadlem už od jeho založení.

„Divadlo LETÍ dosáhlo letos pomyslné plnoletosti, na pražské nezávislé divadelní scéně působí totiž už osmnáctým rokem. Naše cíle ale zůstávají stejné: podpora a propagace současné dramatiky. Divákům nabídneme inscenace, které se věnují aktuálním tématům, pokračovat budeme také v hledání nových, netradičních forem s důrazem na jejich udržitelnost. Chceme Divadlo Vila Štvanice otevřít co nejširší komunitě diváků, pro které se ostrov Štvanice může stát kulturní oázou uprostřed hektické Prahy“, uvádí nová umělecká šéfka LETÍ Marie Špalová.

První významnou akcí, kterou Divadlo LETÍ odstartuje sezonu 2023/24, je Vzpomínkové setkání u Stromu Olgy Havlové na pražské Štvanici u příležitosti jejích nedožitých 90. narozenin. Divadlo LETÍ se tak zapojí do kampaně Olga je tu s námi, kterou v průběhu roku 2023 organizuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. 

Vzpomínková akce proběhne 12. října v 18:00 hodin u Stromu Olgy Havlové na ostrově Štvanice, kde mimo jiné vystoupí dětský chlapecký sbor Bruncvík s Písní pro Olgu, kterou pro tuto příležitost složila Aneta Langerová. Od 20:00 se uskuteční benefiční repríza oceňované inscenace Olga (Horrory z Hrádečku), která přináší divadelní obrazy ze života Olgy Havlové. 

Stěžejní událostí sezony bude česká premiéra kontroverzní hry autorky izraelského původu, v současné době hvězdy německy mluvícího divadla, Sivan Ben Yishai. Režie jejího textu Láska, argumentační cvičení v překladu Barbory Schnelle se ujme jedna z nejvýraznějších režisérek mladé generace, Kasha Jandáčková, jejíž Les sebevrahů, který pro Divadlo LETÍ napsala i sama zrežírovala, byl nominován v Cenách divadelní kritiky na Nejlepší poprvé uvedenou českou hru roku 2021. Společně s Kashou Jandáčkovou se vrátí i představitelka hlavní role: Anna Kameníková. 

Hra Láska, argumentační cvičení s podtitulem Skutečný příběh Olive Oylové, jež měla poprvé premiéru v roce 2020 v Münchner Kammerspiele, bourá veškerá tabu týkající se údělu ženy po boku muže v současné společnosti a chytrým a zábavným způsobem pracuje s paralelou hlavní ale zároveň spíše vedlejší ženské postavy z animovaného seriálu o Pepkovi námořníkovi. 

„To, co přinesl film Barbie mainstreamové kultuře, Sivan Ben Yishai nabízí divákům nezávislého divadla. Kromě zažitých společenských norem se věnuje i vnímání vlastní ženské tělesnosti, která je i navzdory své intimní povaze neustále definována předsudky a nedostatečnou informovaností,” láka na inscenaci s premiérou na jaře 2024 kmenový dramaturg David Košťák a z pozice bílého muže dodává: „Penis už znáte, my vám představíme vaginu!”

Vedle pravidelného repertoáru připravuje LETÍ další atraktivní projekty. Pokračování se dočká divácky úspěšný projekt Večeře s novou hrou, připravovaný ve spolupráci s Agenturou DILIA, který nasytí oči i žaludek diváků hned ve dvou netradičních jarních vydáních. Novinkou pak bude volný cyklus veřejných poslechů rozhlasových her a podcastů ve spolupráci s audioportálem Českého rozhlasu mujRozhlas.

„Vzhledem k tomu, že rozvoj původní české dramatické tvorby je to, co nás spojuje právě s Českým rozhlasem, mám velkou radost, že se nám podařilo navázat spolupráci,“ říká Marie Špalová, dramaturgyně a umělecká šéfka LETÍ.

„Chceme divákům zprostředkovat nový zážitek z poslechu rozhlasových her a podcastů, nabídnout jim možnost setkat se s tvůrci a diskutovat o slyšeném,“ vysvětluje dramaturgyně Českého rozhlasu Lenka Veverková.

18. sezóna se ponese také v duchu účasti v evropském projektu Fabulamundi Playwrighting Europe, kterého se Divadlo LETÍ stalo součástí již podruhé. Tento prestižní evropský projekt se již od svého vzniku v roce 2007 snaží vytvořit podmínky pro vznik současné dramatiky a pro její kultivaci a fluktuaci v mezinárodním měřítku. 

Nejnovější běh projektu s podtitulem New Voices se zaměřuje na práci s nejmladší generací dramatiků. Dramaturgie divadla LETÍ v rámci něj bude spolupracovat se skupinou mladých českých autorů ve složení Ondřej Kulhavý, Tomáš Ráliš, Antonie Rašilovová, Daniela Samsonová, Lenka Skalická a Štěpán Vranešic. Výsledkem této rezidence bude scénář pro imerzivní inscenaci, která se odehraje v roce 2025 jednak v rámci festivalu Divadelní svět Brno, a později také v Praze na ostrově Štvanice. 

V rámci Rezidenčního programu Divadla LETÍ zároveň vznikají další dvě hry. Autorkou první z nich je úspěšná spisovatelka a publicistka Klára Vlasáková, která zaujala čtenáře už svou prvotinou Praskliny. 

„Tématem nově vznikající divadelní hry budou propasti, které v naší společnosti kvůli ideologii vznikají a které jsou schopné zásadně rozdělit dlouholeté přátele nebo blízké rodinné příslušníky. Postavám se zároveň nabídne kuriózní způsob, jak tyhle rozpory vyřešit,“ říká Klára Vlasáková, jejíž nejnovější román Těla vyšel v květnu tohoto roku v nakladatelství Listen. Hra se dočká premiéry na začátku sezóny 2024/25 v režii Natálie Deákové. 

Druhou hru pro Divadlo LETÍ píše jeho kmenový dramaturg David Košťák, který se tentokrát zaměřil na osobnost Bertolta Brechta. Hra navazuje na dramaturgickou linii repertoáru věnovaného výrazným osobnostem českého i světového společenského dění. Po divácky úspěšné a odbornou veřejností oceňované hře Olga (Horrory z Hrádečku) vzniká další text, jehož režie se ve výroční dvacáté sezóně Divadla LETÍ v roce 2025 ujme jeho bývalá umělecká šéfka Martina Schlegelová. „Podobně jako v případě Olgy ani tentokrát nepůjde o dokumentární drama, ale o snahu postihnout esenci Brechtovy osobnosti,“ doplňuje autor textu David Košťák.


Autor: Alo

Víkendový tip: Příběhy Afriky s tancem, workshopy, korálky, batikou a africkými bubny

Dnes v 16:23

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2024 zve také na doprovodné akce.  Víkend 15. a 16. června bude v prostorech Krenovky a na Žižkov Highline za Krenovkou patřit Příběhům Afriky. 

Čeští madrigalisté zahrají v kostele. Vstupné dobrovolné

Včera v 11:56

V kostele sv. Václava na Proseku se bude v pátek 14. června konat koncert. Hrát budou Čeští madrigalisté

Letní scéna Prahy 10 v Heroldových sadech

11. června 2024 v 19:27

Dílničky pro děti a divadlo. V Heroldových sadech se koná Letní scéna Prahy 10.

Letní scéna Prahy 10: Malešičák

11. června 2024 v 18:05

Praha 10 zve v rámci Letní scény do Malešického parku. Příští týden se tam koná koncert a divadlo pro děti.

Operní arie v průběhu staletí

11. června 2024 v 07:49

Další koncert z cyklu Tóny Vinohrad, který připravila radnice Prahy 2, uslyšíte ve středu 12. června.

Letní scéna Prahy 10 na Zahradním městě

11. června 2024 v 07:28

V Parku Malinová – Chrpová se do konce června konají koncerty a divadla v rámci Letní scény Prahy 10.

Letní scéna Prahy 10 na Skalce

10. června 2024 ve 20:49

V parčíku u Aldašínské se koná program pro děti i dospělé. Tento týden jsou připraveny Automat na filmy a Diskotéka na kolečkách.

Hudba bez hranic zve na koncert s Romanem Janálem

10. června 2024 v 10:54

Koncert z cyklu Hudba bez hranic se koná v barokním refektáři dominikánů v Jilské 5 v úterý 11. června. Vstupné je dobrovolné.

Praha 14: Koncert Viaggio Musicale

10. června 2024 v 10:13

Tři renomovaní umělci nejen z oblasti staré hudby vás provedou hudbou velkých mistrů od doby renesance po vrcholný klasicismus. Zavedou vás nejen na královské dvory, ale také do těch nejkrásnějších katedrál či koncertních síní ve Francii, Itálii, Anglii, Německu.

Výstava Kniha je Art na Hradě představuje knihy jako umělecké předměty

10. června 2024 v 07:13

V Královském letohrádku na Pražském hradě si návštěvníci mohou prohlédnout novou výstavu Kniha je Art, která na knihy nahlíží netypicky ne skrze obsah, ale skrze jejich formu. Představuje je jako estetické či umělecké předměty a nabízí výběr knih pozoruhodných z hlediska typografického či...

Pobočky Městské knihovny v Praze se v pondělí uzavřou

8. června 2024 v 10:22

V pondělí 10. června bude od 13:30 hodin připraveno na Mariánském náměstí unikátní představení Sylfidy, které je ojedinělou kombinací klasického baletu párové akrobacie a grotesky.

Koncert komorní hudby v obřadní síni radnice

8. června 2024 v 09:36

Ve čtvrtek 13. června se od 19 hodin koná v obřadní síni radnice Prahy 9 koncert Ozvěny jara v podání manželského dua aneb od Bacha po Skoumala.

Další články
Nahoru