Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Divadlo DISK: Zvěstování o tom co se stane, když se za posledním návštěvníkem zavřou dveře

Divadlo DISK: Zvěstování o tom co se stane, když se za posledním návštěvníkem zavřou dveře

Inscenace III. nádvoří 48/2, kterou v premiéře 17. prosince uvede divadlo DISK, vychází z dramatického textu režisérky a studentky DAMU, Elišky Říhové. Text je inspirován současnou proměnou katedrál, kostelů a především jejich návštěvníků a obyvatel. 

„Málokdo si totiž ještě jde sednout do kostela. Chodíme okolo do práce, a to nám stačí,” vysvětluje motivaci ke vzniku inscenace režisérka.

Společně s dramaturgyněmi z katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, Lenkou Karaka a Johankou Bártovou se snaží poodhalit dění za zavřenými dveřmi katedrály. „Lidé opouštějí kostely a poslední živí, kteří v našich katedrálách ještě zůstávají, jsou uklízeči. Místo Boha přicházejí církevní hodnostáři, kteří jako oživlé mrtvoly obsazují Boží dům,” říká Eliška Říhová.

Díky specifické práci s prostorem se divák stane jeho nezbytnou součástí, jelikož je v prostoru volně umístěn, nikoliv pasivně zasazen do sedaček v hledišti.

„Inscenace však není invazivně interaktivní, což je dobrá zpráva pro všechny diváky, kteří se vyhýbají interakci s herci. Studenti pracují s principy grotesky a specifického humoru, které nelze popsat, ale lze jej zažít,” popisuje unikátnost projektu supervizor inscenace, Dragan Stojčevski.

III. nádvoří využívá podobu prázdného divadla s katedrálou, aby diváky vyprovokovalo k vlastnímu postoji k duchovnosti a tradici, kterou nám zanechali naši předkové.

„V celé inscenaci se snažíme o propojení vysoce stylizovaného herectví s velmi přirozeným projevem neherců. Jsou zde dvě roviny: lidská a božská, které se společně setkávají v jednom prostoru. Atmosféru kostela se snažíme vytvořit tzv. nehmotnou scénografií, tedy skrz proudy světla, kouř a zvukové efekty,” dokresluje obraz režisérka Eliška Říhová.

Inscenace je koncipována pro stojící diváky s možností volného pohybu po prostoru. V případě zdravotní či jiné indispozice bude sezení zajištěno.

Veřejná generální zkouška: 16. prosince 2021 od 11:00
Premiéra: 17. prosince v 19:30
Nejbližší reprízy: 19. 12. 2021, 16. 1., 17. 1. 2022

Vstupenky jsou k dostání online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením). Základní vstupné stojí 160, zvýhodněné vstupné 100 korun (pro studenty, seniory a ZTP).
Autor: TZ, red

Melodie pro každého v Praze 11

Dnes v 11:51

Setkání s písněmi autorů K. Hašlera, J. Voskovce, J. Wericha a J. Ježka, J. Suchého a J. Šlitra a řady dalších, které připravili Erik Bezdíček, emeritní sólista opery a operety DJKT v Plzni, a jeho klavírní doprovod Václav Vedral, hudební skladatel a učitel se uskuteční ve čtvrtek...

Čurda, hrdina jedné prohry. Česká faustovská tragikomedie

Dnes v 11:23

Městská divadla pražská uvedou světovou premiéru hry Davida Jařaba Čurda, hrdina jedné prohry. Nešťastná oběť neřešitelné situace nebo největší český zrádce 20. století od 25. února v divadle Rokoko.

Setkání a autogramiáda autorů v Knihovně Václava Havla

Včera v 10:40

Setkání a autogramiáda autorů a autorek na již 23. pokračování Velkého knižního čtvrtku v Knihovně Václava Havla ve čtvrtek 23. března v 17 hodin.

Staré komunikace, mapy a doprava s Jiřím Bartoněm

6. února 2023 v 09:07

Spolu s kronikářem Jiřím Bartoněm můžete nahlédnout do minulosti a cestovat starými komunikacemi na mapách jihu Prahy.

Fotografie Ivany Frolíkové na radnici

5. února 2023 ve 20:40

Výstava fotografií Ivany Frolíkové v budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici.

Poutnice v díle malíře Petra Pavlíka na výstavě v bazilice sv. Ludmily

3. února 2023 v 17:15

Do baziliky sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze 2 můžete přijít obdivovat nejen interiér novogotického kostela, ale i výstavy soudobých umělců.

Bezruký hornista vystoupí v Obecním domě

3. února 2023 v 15:33

Felix Klieser zahraje 8. a 9. února v Obecním domě Koncert pro lesní roh Richarda Strausse. Bude se jednat o pražský debut s orchestrem tohoto světově uznávaného hornisty, jehož hra je o to obdivuhodnější, že nástroj ovládá prsty levé nohy. Do své 88. sezony ho přizval Symfonický orchestr hl. m....

Výstava: Václav Benedikt v Galerii 9

2. února 2023 v 09:34

Výstavu Václava Benedikta najdete od dnešního dne v Galerii 9 na vysočanské radnici.

Dakh Daughters v Městských divadlech pražských

2. února 2023 v 07:49

V rámci Měsíce Ukrajiny, který proběhne od 24. února do 24. března na jevištích Městských divadel pražských, vystoupí 14. března v divadle Komedie šestičlenná ženská hudebně divadelní skupina Dakh Daughters s kabaretem reagujícím na současné dění Danse Macabre.

Divadlo Na zábradlí chystá několik premiér

31. ledna 2023 v 18:21

Ve druhé polovině jubilejní 65. sezony nabídne Divadlo Na zábradlí návštěvníkům bohatý program. Kromě tří premiér a jedné předpremiéry chystá i nespočet doprovodných akcí, jako jsou výstavy či bonusové uvedení nejnovější inscenace.

Hudba na hradbách 2023: Petr Dvorský Trio

31. ledna 2023 v 11:32

Komorní projekt předních evropských interpretů – Petra Dvorského, Osiana Robertse (Wales) a Stanislava Máchy uslyšíte v úterý 21. února.

Martin Němec zve na koncert a na vernisáž výstavy

31. ledna 2023 v 10:36

Martin Němec, výtvarník a hudebník zve na koncert své kapely Lili Marlene v Malostranské besedě v pondělí 6. února a hned v následujícím dni 7. února na vernisáž výstavy jeho děl v Cafe Jericho.

Čtyři studenti FAMU na cenách Český lev

31. ledna 2023 v 06:23

Na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film v rámci filmových cen Český lev jsou každoročně nominováni studenti filmových škol, mezi kterými je i pražská FAMU. O tom, že do světa pouští skutečné talenty, svědčí i počet letošních nominací. Čtyři z pěti nominovaných tvůrců jsou právě „famáci“, dva...

Další články
Nahoru