Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Divadlo DISK: Zvěstování o tom co se stane, když se za posledním návštěvníkem zavřou dveře

Divadlo DISK: Zvěstování o tom co se stane, když se za posledním návštěvníkem zavřou dveře

Inscenace III. nádvoří 48/2, kterou v premiéře 17. prosince uvede divadlo DISK, vychází z dramatického textu režisérky a studentky DAMU, Elišky Říhové. Text je inspirován současnou proměnou katedrál, kostelů a především jejich návštěvníků a obyvatel. 

„Málokdo si totiž ještě jde sednout do kostela. Chodíme okolo do práce, a to nám stačí,” vysvětluje motivaci ke vzniku inscenace režisérka.

Společně s dramaturgyněmi z katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, Lenkou Karaka a Johankou Bártovou se snaží poodhalit dění za zavřenými dveřmi katedrály. „Lidé opouštějí kostely a poslední živí, kteří v našich katedrálách ještě zůstávají, jsou uklízeči. Místo Boha přicházejí církevní hodnostáři, kteří jako oživlé mrtvoly obsazují Boží dům,” říká Eliška Říhová.

Díky specifické práci s prostorem se divák stane jeho nezbytnou součástí, jelikož je v prostoru volně umístěn, nikoliv pasivně zasazen do sedaček v hledišti.

„Inscenace však není invazivně interaktivní, což je dobrá zpráva pro všechny diváky, kteří se vyhýbají interakci s herci. Studenti pracují s principy grotesky a specifického humoru, které nelze popsat, ale lze jej zažít,” popisuje unikátnost projektu supervizor inscenace, Dragan Stojčevski.

III. nádvoří využívá podobu prázdného divadla s katedrálou, aby diváky vyprovokovalo k vlastnímu postoji k duchovnosti a tradici, kterou nám zanechali naši předkové.

„V celé inscenaci se snažíme o propojení vysoce stylizovaného herectví s velmi přirozeným projevem neherců. Jsou zde dvě roviny: lidská a božská, které se společně setkávají v jednom prostoru. Atmosféru kostela se snažíme vytvořit tzv. nehmotnou scénografií, tedy skrz proudy světla, kouř a zvukové efekty,” dokresluje obraz režisérka Eliška Říhová.

Inscenace je koncipována pro stojící diváky s možností volného pohybu po prostoru. V případě zdravotní či jiné indispozice bude sezení zajištěno.

Veřejná generální zkouška: 16. prosince 2021 od 11:00
Premiéra: 17. prosince v 19:30
Nejbližší reprízy: 19. 12. 2021, 16. 1., 17. 1. 2022

Vstupenky jsou k dostání online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením). Základní vstupné stojí 160, zvýhodněné vstupné 100 korun (pro studenty, seniory a ZTP).
Autor: TZ, red

Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu. Výstava v Národním technickém muzeu

Dnes ve 14:51

Národní technické muzeum otevírá stěžejní výstavu letošního roku „Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu“.

Prosecká zastaveníčka zvou na poslední červnový koncert

27. června 2022 ve 21:46

Další z Cyklu komorních koncertů Prahy 9 v úterý 28. června v Parku Přátelství. Začátek je v 18 hodin, vstup volný.

Výstava v Praze 2: Fenomén kočka

27. června 2022 v 10:45

Od 1. července do 26. srpna se v knihovně Antonína Švehly v Praze 2 koná výstava Feomén Kočka.

Po rekonstrukci se na Hradčanech otevřela Bílkova vila s novou expozicí

26. června 2022 ve 13:25

Po více než půlroční rekonstrukci se v úterý návštěvníkům znovu otevřela Bílkova vila v Praze na Hradčanech. Neobvyklou stavbu vystavěl sochař a grafik František Bílek (1872 až 1941) podle vlastních plánů, dnes slouží prezentaci jeho tvorby. Objekt se nachází ve správě Galerie hlavního města Prahy...

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

25. června 2022 ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

23. června 2022 ve 12:08

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze...

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

Vysočanská nokturna: Hudba Kalich

21. června 2022 v 09:41

Čtvrteční podvečer 23. června bude ve Vysočanech od 18 hodin patřit hudbě.

Život a dílo Jiřího Koláře připomínají dvě výstavy

20. června 2022 v 10:44

Dvě výstavy ve veřejném prostoru budou připomínat Jiřího Koláře, jenž žil a tvořil ve Vršovicích. K vidění budou od úterý 21. června v parku naproti ZŠ U Vršovického nádraží, který nese Kolářovo jméno, a na náměstí Svatopluka Čecha. 

Metronome Prague hlásí změnu programu, v sobotu vystoupí i domácí Prago Union

18. června 2022 ve 13:42

Festival Metronome Prague, který proběhne 22. až 25. června, hlásí změnu programu, v sobotu v hlavním čase vystoupí i domácí Prago Union.  

Další články
Nahoru