Dnes Sobota - skorojasno 5°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 16. 10. 2021
Svátek má Havel
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Divadlo AHA! přitahuje děti i teenagery, Praha 9 mu pomohla dotací
Divadlo AHA! se jako jedna z mála divadelních scén u nás výhradně věnuje mládeži a zaměřuje se i na inscenace pro teenagery. Foto: Praha 9

Divadlo AHA! přitahuje děti i teenagery, Praha 9 mu pomohla dotací

Divadlo AHA! je profesionálním souborem, který se věnuje výhradně tvorbě pro děti a mládež od 3 do 18 let. Od svého vzniku v roce 1999 vytvořilo 79 nových inscenací rozličných žánrů, od činohry přes muzikál a poezii po loutkové divadlo.

Koronavirová pandemie uzavřela hercům domovskou vysočanskou scénu. V této krizové situaci Ahákům podala pomocnou ruku devátá městská část.

Zastupitelé MČ Praha 9 na svém posledním loňském zasedání 15. prosince souhlasili s poskytnutím dotace obecně prospěšné společnosti Divadlo AHA! ve výši 300 000 korun.

„Divadlo AHA! se jako jedna z mála divadelních scén u nás výhradně věnuje mládeži a zaměřuje se i na inscenace pro teenagery. Představení v našem Divadle Gong, kde nepřetržitě hraje jednadvacet let, jsou velmi úspěšná. Osobně za největší přínos Aháků považuji fakt, že se jim daří probouzet v dětech vztah k divadlu, do kterého se pak rádi vracejí už jako dospělí diváci,“ vysvětluje místostarosta MČ Praha 9 Adam Vážanský důvod finanční pomoci a dodává: „Uvědomujeme si, že nucené uzavření divadla připravilo soubor AHA! o finanční  prostředky, které měly sloužit nejen na honoráře umělcům, ale také na zajištění základního provozu divadla – účetní služby, nájem skladovacích a kancelářských prostor, produkční činnost, správu webových stránek a facebooku či přípravu nových inscenací. Tímto způsobem mu proto chceme pomoci alespoň částečně minimalizovat ekonomický dopad současných restriktivních opatření.“

Tisíce představení pro více než půl milionu diváků
V Praze 9 hráli Aháci ve 3170 představeních pro 542 740 diváků. „Před ‚covidem‘ jsme hráli průměrně čtyři dopolední představení týdně pro mateřské, základní i střední školy. Ale nezapomínáme ani na rodiče s dětmi. Těm byly určeny tradiční pohádkové soboty pro celou rodinu, v Divadle Gong vždy od 15 hodin,“ říká ředitel Divadla AHA! Jakub Stich a dodává, že pro mnohé děti byly návštěvy jejich her často jedinou formou střetnutí s tímto druhem kultury.


Autor: TZ, red

Na Novoměstské radnici v Praze 2 najdete originál sochy Neptuna

Dnes v 08:58

Vždy v úterý, v době od 14 do 16 hodin, si můžete prohlédnout na Novoměstské radnici v Praze 2 originál sochy Neptuna, která je zde umístěna od roku 2015. Prohlídka je zdarma.

Praha 11 zve na nedělní Filharmoniště

Dnes v 07:57

V Chodovské tvrzi se v neděli 17. října konají hned dvě vystoupení Filharmoniště: Kvarteto Gaudioso.

8 GB tvrdýho porna. Divadlo LETÍ uvede hořkou komedii

Včera v 08:51

Divadlo LETÍ uvede v obnovené premiéře hru mladého australského autora Declana Greena 8 GB tvrdýho porna. Zdánlivě kontroverzní hra je intimní zpovědí lidí, kterým v cestě za štěstím stojí strach z intimity. 

Tři akce v Modré Vopici

13. října 2021 ve 22:41

Tento týden si pro fanoušky pořádné muziky připravil MusicClub Modrá Vopice (ul. K Žižkovu) tři akce.

Městská divadla pražská bez bariér

12. října 2021 ve 12:36

Městská divadla pražská zpřístupňují představení dalším skupinám diváků. Pro vozíčkáře a osoby s pohybovým omezením připravila návodná videa k trasám cest do divadel. Návštěvníkům s omezením sluchu pomůže při poslechu indukční smyčka. Pro nevidomé jsou připraveny popisy tras do Městských divadel...

Srí Lanské dny na radnici

12. října 2021 v 10:53

Výstava fotografií Jaroslava Kňapa v Galerii 9 od 12. do 27. října. Honorární konzul Srí Lanky Marek Němec, radnice Prahy 9 a Galerie 9 zvou k seznámení s čarokrásnou zemí prostřednictvím výstavy fotografií.

Městská galerie vystavuje nová díla ze svých sbírek

11. října 2021 v 08:00

Aktuální výstava No art today? představuje reprezentativní výběr uměleckých děl zakoupených do sbírek Galerie hlavního města Prahy (GHMP) za poslední čtyři roky, tedy od roku 2017, kdy se uskutečnila předchozí souborná výstava přírůstků. Součástí výstavy jsou také umělecká díla, která galerie...

Osobnosti z projektu trojské botanické zahrady se představují na výstavě

11. října 2021 v 07:55

Vzdělávací projekt Botanické zahrady Praha, nazvaný Kořeny osobností, zavítal do centra Prahy. Výstava fotografií do 31. října k vidění na Mariánském náměstí.

Žižkárna slaví 100 let své existence

8. října 2021 ve 12:25

V Galerii Toyen byla slavnostně zahájena expozice Je mi 100 let. Vystavenými pracemi svých známých a úspěšných absolventů slaví sto leté výročí založení Vyšší odborná škola uměleckoprůmyslová a Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze 3.

Mezinárodní festival proti totalitě Mene Tekel

8. října 2021 v 06:55

Letošní 15. ročník festivalu, který byl kvůli pandemické situaci na jaře odložen, proběhne v týdnu od 11. do 17. října. Záštitu mu udělila starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Hezký už nikoho nebaví! Festival dokumentárního divadla Akcent vstupuje do 11. ročníku.

7. října 2021 v 07:55

Nová inscenace Mně 60/I’m 60 slavné čínské choreografky Wen Hui dorazí do Prahy jen několik dní po premiéře na Podzimním festivalu v Paříži. Čechům ji jako jeden z vrcholů svého programu nabídne jedenáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla...

Další články
Nahoru