Dnes Pátek - zatazeno 17°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Divadlo AHA! přitahuje děti i teenagery, Praha 9 mu pomohla dotací
Divadlo AHA! se jako jedna z mála divadelních scén u nás výhradně věnuje mládeži a zaměřuje se i na inscenace pro teenagery. Foto: Praha 9

Divadlo AHA! přitahuje děti i teenagery, Praha 9 mu pomohla dotací

Divadlo AHA! je profesionálním souborem, který se věnuje výhradně tvorbě pro děti a mládež od 3 do 18 let. Od svého vzniku v roce 1999 vytvořilo 79 nových inscenací rozličných žánrů, od činohry přes muzikál a poezii po loutkové divadlo.

Koronavirová pandemie uzavřela hercům domovskou vysočanskou scénu. V této krizové situaci Ahákům podala pomocnou ruku devátá městská část.

Zastupitelé MČ Praha 9 na svém posledním loňském zasedání 15. prosince souhlasili s poskytnutím dotace obecně prospěšné společnosti Divadlo AHA! ve výši 300 000 korun.

„Divadlo AHA! se jako jedna z mála divadelních scén u nás výhradně věnuje mládeži a zaměřuje se i na inscenace pro teenagery. Představení v našem Divadle Gong, kde nepřetržitě hraje jednadvacet let, jsou velmi úspěšná. Osobně za největší přínos Aháků považuji fakt, že se jim daří probouzet v dětech vztah k divadlu, do kterého se pak rádi vracejí už jako dospělí diváci,“ vysvětluje místostarosta MČ Praha 9 Adam Vážanský důvod finanční pomoci a dodává: „Uvědomujeme si, že nucené uzavření divadla připravilo soubor AHA! o finanční  prostředky, které měly sloužit nejen na honoráře umělcům, ale také na zajištění základního provozu divadla – účetní služby, nájem skladovacích a kancelářských prostor, produkční činnost, správu webových stránek a facebooku či přípravu nových inscenací. Tímto způsobem mu proto chceme pomoci alespoň částečně minimalizovat ekonomický dopad současných restriktivních opatření.“

Tisíce představení pro více než půl milionu diváků
V Praze 9 hráli Aháci ve 3170 představeních pro 542 740 diváků. „Před ‚covidem‘ jsme hráli průměrně čtyři dopolední představení týdně pro mateřské, základní i střední školy. Ale nezapomínáme ani na rodiče s dětmi. Těm byly určeny tradiční pohádkové soboty pro celou rodinu, v Divadle Gong vždy od 15 hodin,“ říká ředitel Divadla AHA! Jakub Stich a dodává, že pro mnohé děti byly návštěvy jejich her často jedinou formou střetnutí s tímto druhem kultury.


Autor: TZ, red

Praha 6: Výstava v Písecké bráně

Včera v 16:03

V Písecké bráně v Praze 6 můžete najít výstavu snímků ukrajinských fotografů, které vytvořili před vpádem ruské okupační armády.

Čestmír Suška: Věci venku

Včera ve 12:06

Výstavu Čestmíra Sušky s názvem Věci venku najdete od 27. května do 30. června přímo ve Studiu Bubec. Na výstavě budou k vidění studie a nerealizované projekty, které dosud nebyly veřejnosti přístupné. Vernisáž proběhne 26. května od 18 hodin v prostorách studia...

Baťa: boty všem. Výstava v Zámeckém areálu Ctěnice

18. května 2022 v 05:50

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou obuvi a ševcovskému řemeslu, které představí na podnikatelském úspěchu zlínské obuvnické firmy Baťa.

Zítra: Šansony na tvrzi

17. května 2022 v 19:08

Ve středu 18. května zve Praha 11 od 18 hodin na pravidelný Šansonový večer na Chodovskou tvrz.

Vysočanská Nokturna pokračují

17. května 2022 ve 13:21

Čtvrteční hudební podvečery v novém parku Zahrádky ve Vysočanech. Ve čtvrtek 19. května v 18 hodin začíná druhý z cyklu koncertů v Praze 9.

Koncert k oslavě 150. výročí narození Jože Plečnika

17. května 2022 v 08:27

K oslavě 150. výročí narození architekta Jožeho Plečnika pořádá Open House Praha v rámci doprovodného programu 8. ročníku festivalu ve středu 18. května od 20 hodin koncert hudby vybraných Plečnikových současníků v čele se skladbami Josefa Bohuslava Foerstera.

Člověk v soukolí dějin. Na křest knihy zve Praha 5

17. května 2022 v 07:19

Praha 5 slavnostně pokřtí knihu Člověk v soukolí dějin s podtitulem Století městské části Praha 5 v lidských osudech.

Výstava: Dědictví zmizelých krajin Česka

16. května 2022 ve 13:50

Od 17. května do 31. srpna se bude v budově PřF UK Albertov 6, ve 2. patře v předsálí Mapové sbírky konat výstava Dědictví zmizelých krajin Česka II.  

Dirty Loops míří na Festiwall do Modřan

16. května 2022 v 09:59

Přezdívá se jim nejlépe střežené tajemství Švédska. Trio Dirty Loops s nezaměnitelným zvukem zahraje v září na pražském Festiwallu. Publiku v areálu Kytary.cz v Modřanech naservíruje osmdesát minut trvající energickou hudbu, která rozmanitě kombinuje groove, funky, pop i elektronickou hudbu, a...

Letní scéna Harfa odstartuje premiérou komedie Ani o den dýl

16. května 2022 v 09:47

Na začátku června zahájí už 11. sezónu divadelní přehlídka Letní scéna Harfa na střeše obchodního centra Galerie Harfa. Bezmála čtyři desítky představení budou bavit diváky v průběhu celého léta, poslední představení bude odehráno s koncem prázdnin 31. srpna. 

Další články
Nahoru