Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Divadla budou měsíc připomínat první výročí začátku války

27. 2. 2023 - 24. 3. 2023
Městská divadla pražská představí od 24. února do 24. března průřez všemi společnými projekty s ukrajinskými umělci, kteří našli útočiště v České republice, i těmi, které Městská divadla pražská podporují přímo na Ukrajině. 

Akci zahájí 25. února od 17 hodin audiowalk RŮZNÍ LIDÉ na Hlavním nádraží Praha, který vznikl jako koprodukce MDP s kyjevským divadlem uzahvati, průkopníkem imerzivního žánru na Ukrajině. Diváci se prostřednictvím zpovědí Ukrajinců, kteří se museli stát hrdiny svých životů v těch nejtemnějších dobách, mohou stát aktéry dialogu o hledání osobního štěstí mezi těmi, kdo si myslí, že světlo je navždy ztraceno a těmi, kdo v něj stále věří. Sluchátka si pak při tomto unikátním audiowalku budou moci nasadit naposledy ještě 9. března v 17 hodin.

V divadle Komedie proběhne 27. a 28. února divadelní setkání připomínající návštěvu u babičky, která mluví jiným jazykem. Projekt LANGUAGE BARRIER EQUAL uvádí MDP ve spolupráci se sdružením Studenti pro Ukrajinu, které tvoří domácí studenti DAMU a FAMU a příchozí studenti z divadelních škol v Charkově, Kyjevě a Lvově.

DAKH DAUGHTERS, šestičlenná hudebně-divadelní avantgardního skupina z Kyjeva vtrhne do Komedie 14. března s apelativním kabaretem DANSE MACABRE. Pod režijním vedením zakladatele a duchovního otce Vlada Troitského vyrazí s obecenstvem na mýtickou cestu a s bezprostřední naléhavostí se přitom pokusí navrátit divadlu jeho vzácnou a jedinečnou schopnost – být prostorem k setkávání, sdílení a snad i k léčení.

Prostřednictvím fiktivního deníku si mohou 17. března diváci v divadle Komedie poskládat mapu národní identity Ukrajiny, kterou je nutné bránit, za niž má cenu bojovat a která přežívá v myslích všech, kteří se nedají zlomit. V režii ukrajinského studenta DAMU Kostiantyna Zhyrova účinkují v činoherní inscenaci NEZLOMNÍ studenti českých a ukrajinských divadelních škol i profesionálové z ukrajinských divadel.

Měsíc Ukrajiny vyvrcholí 24. března premiérou autorské inscenace ukrajinského režiséra Oleksie Doričevského JAK UMĚT KRÁST aneb Příručka mezinárodní zlodějiny. Na jevišti divadla Rokoko herci MDP Beáta Kaňoková, Sára Affašová a Viktor Dvořák rozehrají satirický kabaret o tom, kterak si jedna imperiální mocnost po staletí bez skrupulí přivlastňovala kulturní dědictví jiných národů.

Až do konce sezóny je v divácké kavárně divadla ABC k vidění výstava ukrajinských protiválečných plakátů SPECIÁLNÍ GRAFICKÁ OPERACE. Představuje díla Nikity Titova, Oleksandra Grekhova a Maksyma Palenka a dál se obměňuje a doplňuje o nové plakáty dalších výtvarníků.

Kalendář akcí:
25. 2. 17.00 Hlavní nádraží RŮZNÍ LIDÉ
27. 2. 19:30 Komedie STUDENTI PRO UKRAJINU: LANGUAGE BARRIER EQUAL
28. 2. 19:30 Komedie STUDENTI PRO UKRAJINU: LANGUAGE BARRIER EQUAL
14. 3. 19.30 Komedie DAKH DAUGHTERS – DANSE MACABRE
17. 3. 19.30 Komedie NEZLOMNÍ
24. 3. 19.00 Rokoko JAK UMĚT KRÁST – premiéra
Po celou dobu Kavárna ABC SPECIÁLNÍ GRAFICKÁ OPERACE – výstava
Autoři: Cen, TZ

Pidirevue v Praze 15

Včera v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Březnové tipy z Divadla Viola

16. února 2024 v 10:32

Milovníky typického anglického černého humoru a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 4. března od 20 hodin zaručeně pobaví Smluvní vztahy. Hra úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta s Danou Černou (Nadřízená) a Janou Strykovou (Emma) se ve velké nadsázce, ale...

Jarní koncert v Praze 4: Masopuste Masopuste

15. února 2024 v 08:00

Radnice Prahy 4 zve na Jarní koncerty na radnici. Od 22. února, každý měsíc vždy ve čtvrtek, můžete slyšet lidové písničky, smyčce nebo klavír. 

Festival Věčná naděje 2024

15. února 2024 v 07:40

Sedmý ročník festivalu Věčná naděje zahájí 21. února PKF – Prague Philharmonia s klarinetistkou Annou Paulovou pod vedením dirigenta Roberta Kružíka v kostele sv. Šimona a Judy. Od února do dubna festivalová pódia přivítají Bennewitzovo kvarteto, Bellu Adamovou, Igora Ardaševa či Dětskou...

Další články
Nahoru