Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražská kultura

Divadla budou měsíc připomínat první výročí začátku války

27. 2. 2023 - 24. 3. 2023
Městská divadla pražská představí od 24. února do 24. března průřez všemi společnými projekty s ukrajinskými umělci, kteří našli útočiště v České republice, i těmi, které Městská divadla pražská podporují přímo na Ukrajině. 

Akci zahájí 25. února od 17 hodin audiowalk RŮZNÍ LIDÉ na Hlavním nádraží Praha, který vznikl jako koprodukce MDP s kyjevským divadlem uzahvati, průkopníkem imerzivního žánru na Ukrajině. Diváci se prostřednictvím zpovědí Ukrajinců, kteří se museli stát hrdiny svých životů v těch nejtemnějších dobách, mohou stát aktéry dialogu o hledání osobního štěstí mezi těmi, kdo si myslí, že světlo je navždy ztraceno a těmi, kdo v něj stále věří. Sluchátka si pak při tomto unikátním audiowalku budou moci nasadit naposledy ještě 9. března v 17 hodin.

V divadle Komedie proběhne 27. a 28. února divadelní setkání připomínající návštěvu u babičky, která mluví jiným jazykem. Projekt LANGUAGE BARRIER EQUAL uvádí MDP ve spolupráci se sdružením Studenti pro Ukrajinu, které tvoří domácí studenti DAMU a FAMU a příchozí studenti z divadelních škol v Charkově, Kyjevě a Lvově.

DAKH DAUGHTERS, šestičlenná hudebně-divadelní avantgardního skupina z Kyjeva vtrhne do Komedie 14. března s apelativním kabaretem DANSE MACABRE. Pod režijním vedením zakladatele a duchovního otce Vlada Troitského vyrazí s obecenstvem na mýtickou cestu a s bezprostřední naléhavostí se přitom pokusí navrátit divadlu jeho vzácnou a jedinečnou schopnost – být prostorem k setkávání, sdílení a snad i k léčení.

Prostřednictvím fiktivního deníku si mohou 17. března diváci v divadle Komedie poskládat mapu národní identity Ukrajiny, kterou je nutné bránit, za niž má cenu bojovat a která přežívá v myslích všech, kteří se nedají zlomit. V režii ukrajinského studenta DAMU Kostiantyna Zhyrova účinkují v činoherní inscenaci NEZLOMNÍ studenti českých a ukrajinských divadelních škol i profesionálové z ukrajinských divadel.

Měsíc Ukrajiny vyvrcholí 24. března premiérou autorské inscenace ukrajinského režiséra Oleksie Doričevského JAK UMĚT KRÁST aneb Příručka mezinárodní zlodějiny. Na jevišti divadla Rokoko herci MDP Beáta Kaňoková, Sára Affašová a Viktor Dvořák rozehrají satirický kabaret o tom, kterak si jedna imperiální mocnost po staletí bez skrupulí přivlastňovala kulturní dědictví jiných národů.

Až do konce sezóny je v divácké kavárně divadla ABC k vidění výstava ukrajinských protiválečných plakátů SPECIÁLNÍ GRAFICKÁ OPERACE. Představuje díla Nikity Titova, Oleksandra Grekhova a Maksyma Palenka a dál se obměňuje a doplňuje o nové plakáty dalších výtvarníků.

Kalendář akcí:
25. 2. 17.00 Hlavní nádraží RŮZNÍ LIDÉ
27. 2. 19:30 Komedie STUDENTI PRO UKRAJINU: LANGUAGE BARRIER EQUAL
28. 2. 19:30 Komedie STUDENTI PRO UKRAJINU: LANGUAGE BARRIER EQUAL
14. 3. 19.30 Komedie DAKH DAUGHTERS – DANSE MACABRE
17. 3. 19.30 Komedie NEZLOMNÍ
24. 3. 19.00 Rokoko JAK UMĚT KRÁST – premiéra
Po celou dobu Kavárna ABC SPECIÁLNÍ GRAFICKÁ OPERACE – výstava
Autoři: Cen, TZ

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

Dnes v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

Dnes v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

Včera ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

Včera v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

20. března 2023 v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Velikonoční koncert v areálu Gabriel Loci

20. března 2023 v 09:14

Koncert uslyšíte v kostele Zvěstování Panny Marie od 18 hodin.

Zpěvák David Pet pokřtil nový videoklip, kmotrou mu byla Lucie Vondráčková

19. března 2023 ve 14:54

Zpěvák David Pet včera slavnostně pokřtil ve čtvrtek svůj nový videoklip ke skladbě Vrásky Štěstí. Společnost mu přitom dělala nejen populární zpěvačka Lucie Vondráčková, ale také MMA zápasník David Kozma nebo lednová playmate Marie Langerová.

Popelka se vrací do Národního divadla

19. března 2023 v 07:00

Po devíti letech se do Národního divadla vrací originální verze baletu Popelka Jeana-Christopha Maillota. Francouzský choreograf vytvořil toto dílo v roce 1999 pro soubor Les Ballets de Monte-Carlo, jehož je umělecký ředitel.

Koncert projektu Anastasis

18. března 2023 v 16:30

Koncert projektu Anastasis, velko-jevištního díla nabízí v pondělí 24. dubna v 18:30 ty nejsilnější momenty připravovaného živého divadelního projektu. Představení zavede diváky do úplně jiné reality, do příběhu dvou světů, uslyší autorské písně se silnými texty, doplněné o prvky činohry i taneční...

Praha 6: Pražský Ukulele Band, Tři bílé vrány a Richard Tesařík

17. března 2023 v 11:03

Koncert unikátní formace vynikajících hráčů na ukulele a dalších brnkacích nástrojů a japonského vokálního tria s hostem Richardem Tesaříkem ve středu 5. dubna v 19:30.

Začne Jihoměstská přehlídka ochotnických divadel

17. března 2023 v 09:33

To nejlepší z dílny ochotnických divadel uvidíte příští týden na přehlídce v KC Zahrada v Praze 11. Jihoměstská přehlídka ochotnických divadel začne 24. března.

Další články
Nahoru