Dnes Čtvrtek - skorojasno 9°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Divácký hit jako audiokniha. Vlastníci jsou nyní k poslechu v superprodukci Audioteky

Po úspěšném divadelním a filmovém zpracování zažívají Vlastníci Jiřího Havelky premiéru jako audiokniha. Výjimečný posluchačský zážitek slibuje takzvaný superprodukční formát, který je postaven na špičkovém zvuku podtrhujícím herecké výkony Terezy Dočkalové, Marka Němce, Taťjany Medvecké, Zuzany Kronerové, Jiřího Lábuse a dalších interpretů. Režie díla se ujala precizní Natália Deáková.

audioteka-vlastnici-titul

Hořká komedie, která trefně zachycuje průběh schůze vlastníků bytových jednotek, se díky výbornému obsazení a kvalitnímu technickému zázemí Audioteky stává ve formě audioknihy plnohodnotným kulturním zážitkem.

Věrně přibližuje průběh vtipného, emotivního i mrazivého jednání, které se od rozpadající se střechy, shnilých světlíků a chybějícího výtahu stočí ke starým křivdám a tajným spojenectvím aktérů příběhu.

„I když dlouhodobě spolupracuji především s divadly, audio tvorba je mi velmi blízká. Utváří intimitu a podporuje představivost, což v dnešní převizualizované době považuji za mimořádně přínosné. Posluchač si může stavět vlastní realitu a vykreslovat dílo do finální podoby. To mě na celém tvůrčím procesu fascinuje nejvíce,“ vysvětluje přednosti audioknižního zpracování režisérka Natália Deáková. A posluchači mají rozhodně na čem stavět.

Hlasy postavám propůjčily herecké osobnosti v čele s Jiřím Lábusem, kterého diváci znají z oblíbeného filmového zpracování Vlastníků. V audioknižním pojetí spolu s ním září Tereza Dočkalová, Marek Němec, Taťjana Medvecká, Zuzana Kronerová, Petr Čtvrtníček nebo Leoš Noha.

Novinka Audioteky na rozdíl od divadelní hry a filmu pracuje s drobnými jazykovými odlišnostmi. Například zdánlivě snaživá a milá paní Horváthová, kterou ve filmu bravurně odehrála Dagmar Havlová, se v podání Zuzany Kronerové stala naturalizovanou Slovenkou žijící v Praze.

„Příběh zůstává věrný předloze. Můžeme ho vnímat i jako alegorii na soudobou společnost. Je zajímavým paradoxem, že lidé na jedné straně přehnaně lpí na předpisech, ale zároveň chytračí a snaží se je obejít. Sprostotu zaměňují za potřebu říci svůj názor. Zaslepeni vidinou snadného řešení a vlastního prospěchu se nechají snadno obalamutit protřelými podnikateli,“ přibližuje režisérka Vlastníků Natália Deáková.

Superprodukce coby trend v audioknižní tvorbě

Vlastníci představují pilotní ukázku takzvané superprodukce, jejímž průkopníkem je Audioteka, největší platforma s audioknihami u nás. Superprodukční zpracování dává audioknihám zcela nový rozměr, nejde totiž o pouhé předčítání. Pro každé dílo vzniká autentický zvukový plán, v němž autoři pracují se speciálními zvukovými efekty, kterými vtáhnou posluchače do děje. Na rozdíl od filmu či hry volí zcela odlišné nástroje, klíčovou roli při tom hraje prvotřídní kvalita zvuku.

„Pod superprodukcí si představte takřka vše, co obnáší realizace filmového díla, jen zasazené do audio formátu. Samotnému natáčení Vlastníků, které trvalo čtyři dny, předcházely týdny příprav. Od sestavování realizačního týmu a obsazování rolí přes výrobu originálního zvukového plánu, výběr studia vhodného k nahrávání za účasti čtrnácti interpretů až po finální postprodukci, která trvala měsíc,“ uvádí šéf produkčního týmu Vlastníků Michal Sieczkowski.

„Jakákoli lidská interakce je svým způsobem sociálním konfliktem. Pokaždé jde o hledání sebe sama, vymezování svého prostoru, vytváření vlastní identity. Myslím si, že právě proto měli Vlastníci takový úspěch u publika – každý se s příběhem snadno ztotožní. Inscenace i film umocňovaly tuto blízkost drobnou mimikou a řečí těla, v audiu se ale musely volit úplně jiné výrazové prostředky. Sám jsem se těšil na to, jakou podobu Vlastníci pod vedením Natálie Deákové dostanou. S výsledkem jsem spokojen, věřím, že budou i posluchači,“ říká autor předlohy Jiří Havelka.

Poslech Vlastníků trvá necelou hodinu a půl. Představu o kvalitě zpracování si mohou posluchači udělat ještě před zakoupením audioknihy, na webu Audioteky najdou pětiminutovou ukázku zdarma. Dílo si stáhnou s aplikací Audoteky a pak už mohou přehrávat kdekoliv bez nutnosti přístupu k internetu, třeba cestou do práce, při nákupu anebo sportu.

Audiokniha podle cenami ověnčeného scénáře

Audiokniha vychází ze scénáře úspěšné divadelní hry Společenstvo vlastníků, kterou napsal Jiří Havelka pro soubor Vosto5. Paralelně s inscenací vznikal také Havelkův film Vlastníci, který patřil mezi nejnavštěvovanější tituly českých kin v roce 2019. Autorův filmový debut i divadelní hra získaly řadu ocenění. Vedle Ceny Divadelních novin 2017/2018 to bylo také dvanáct nominací na filmovou cenu Český lev 2020, které se nakonec proměnily ve tři křišťálové sošky – za scénář a nejlepší ženský herecký výkon v hlavní a vedlejší roli.

Vlastníci. Komedie pro ty, kdo to nezažili. Drama pro ty, kdo tím žijí.

Délka: 75 minut

Autor: Jiří Havelka

Režisérka: Natália Deáková

Dramaturgyně: Ilona Smejkalová

Interpreti: Tereza Dočkalová, Marek Němec, Taťjana Medvecká, Jiří Lábus, Zuzana Kronerová, Michal Sieczkowski, Dana Černá, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Petr Lněnička, Ondřej Rychlý, Veronika Lazorčáková, Pavel Neškudla, Viktor Preiss.

Více na www.audioteka.cz.


Jeden svět nabídne filmy, které rozhodně nevypadnou

21. dubna 2021 v 08:16

Přesun do digitálního světa a výzvy i hrozby, které s sebou tato transformace přináší – to je téma, které akcentuje letošní ročník festivalu Jeden svět pod hláškou „Vypadáváš“. Hlavní tematická filmová kategorie se zaměřuje na technologie a jejich vliv na jednotlivce i společnost. Nabídne filmy,...

Bernhard Schlink: Barvy loučení

20. dubna 2021 ve 12:37

Loučení má mnoho tváří. Loučíme se s mrtvými – s rodiči, sourozenci, s milovanou ženou. Loučíme se s přáteli, známými, kolegy… Pomůže, je-li člověk přítomen umírání? Víme, že se s blízkým člověkem máme rozloučit. Ale tohle vědomí ještě samo o sobě není rozloučením. Rozloučení zařídí...

Julie Clark: Poslední let

13. dubna 2021 ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

10. dubna 2021 v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Rebecca Serleová: Za pět let

6. dubna 2021 ve 12:14

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Lobkowiczkým palácem vitruálně, v českém jazyce a zdarma

4. dubna 2021 v 06:35

Poznejte historii a krásu muzea Lobkowiczkého paláce během živé virtuální prohlídky vysílané zdarma.

Další články
Nahoru