Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražská kultura

Divácký hit jako audiokniha. Vlastníci jsou nyní k poslechu v superprodukci Audioteky

Po úspěšném divadelním a filmovém zpracování zažívají Vlastníci Jiřího Havelky premiéru jako audiokniha. Výjimečný posluchačský zážitek slibuje takzvaný superprodukční formát, který je postaven na špičkovém zvuku podtrhujícím herecké výkony Terezy Dočkalové, Marka Němce, Taťjany Medvecké, Zuzany Kronerové, Jiřího Lábuse a dalších interpretů. Režie díla se ujala precizní Natália Deáková.

audioteka-vlastnici-titul

Hořká komedie, která trefně zachycuje průběh schůze vlastníků bytových jednotek, se díky výbornému obsazení a kvalitnímu technickému zázemí Audioteky stává ve formě audioknihy plnohodnotným kulturním zážitkem.

Věrně přibližuje průběh vtipného, emotivního i mrazivého jednání, které se od rozpadající se střechy, shnilých světlíků a chybějícího výtahu stočí ke starým křivdám a tajným spojenectvím aktérů příběhu.

„I když dlouhodobě spolupracuji především s divadly, audio tvorba je mi velmi blízká. Utváří intimitu a podporuje představivost, což v dnešní převizualizované době považuji za mimořádně přínosné. Posluchač si může stavět vlastní realitu a vykreslovat dílo do finální podoby. To mě na celém tvůrčím procesu fascinuje nejvíce,“ vysvětluje přednosti audioknižního zpracování režisérka Natália Deáková. A posluchači mají rozhodně na čem stavět.

Hlasy postavám propůjčily herecké osobnosti v čele s Jiřím Lábusem, kterého diváci znají z oblíbeného filmového zpracování Vlastníků. V audioknižním pojetí spolu s ním září Tereza Dočkalová, Marek Němec, Taťjana Medvecká, Zuzana Kronerová, Petr Čtvrtníček nebo Leoš Noha.

Novinka Audioteky na rozdíl od divadelní hry a filmu pracuje s drobnými jazykovými odlišnostmi. Například zdánlivě snaživá a milá paní Horváthová, kterou ve filmu bravurně odehrála Dagmar Havlová, se v podání Zuzany Kronerové stala naturalizovanou Slovenkou žijící v Praze.

„Příběh zůstává věrný předloze. Můžeme ho vnímat i jako alegorii na soudobou společnost. Je zajímavým paradoxem, že lidé na jedné straně přehnaně lpí na předpisech, ale zároveň chytračí a snaží se je obejít. Sprostotu zaměňují za potřebu říci svůj názor. Zaslepeni vidinou snadného řešení a vlastního prospěchu se nechají snadno obalamutit protřelými podnikateli,“ přibližuje režisérka Vlastníků Natália Deáková.

Superprodukce coby trend v audioknižní tvorbě

Vlastníci představují pilotní ukázku takzvané superprodukce, jejímž průkopníkem je Audioteka, největší platforma s audioknihami u nás. Superprodukční zpracování dává audioknihám zcela nový rozměr, nejde totiž o pouhé předčítání. Pro každé dílo vzniká autentický zvukový plán, v němž autoři pracují se speciálními zvukovými efekty, kterými vtáhnou posluchače do děje. Na rozdíl od filmu či hry volí zcela odlišné nástroje, klíčovou roli při tom hraje prvotřídní kvalita zvuku.

„Pod superprodukcí si představte takřka vše, co obnáší realizace filmového díla, jen zasazené do audio formátu. Samotnému natáčení Vlastníků, které trvalo čtyři dny, předcházely týdny příprav. Od sestavování realizačního týmu a obsazování rolí přes výrobu originálního zvukového plánu, výběr studia vhodného k nahrávání za účasti čtrnácti interpretů až po finální postprodukci, která trvala měsíc,“ uvádí šéf produkčního týmu Vlastníků Michal Sieczkowski.

„Jakákoli lidská interakce je svým způsobem sociálním konfliktem. Pokaždé jde o hledání sebe sama, vymezování svého prostoru, vytváření vlastní identity. Myslím si, že právě proto měli Vlastníci takový úspěch u publika – každý se s příběhem snadno ztotožní. Inscenace i film umocňovaly tuto blízkost drobnou mimikou a řečí těla, v audiu se ale musely volit úplně jiné výrazové prostředky. Sám jsem se těšil na to, jakou podobu Vlastníci pod vedením Natálie Deákové dostanou. S výsledkem jsem spokojen, věřím, že budou i posluchači,“ říká autor předlohy Jiří Havelka.

Poslech Vlastníků trvá necelou hodinu a půl. Představu o kvalitě zpracování si mohou posluchači udělat ještě před zakoupením audioknihy, na webu Audioteky najdou pětiminutovou ukázku zdarma. Dílo si stáhnou s aplikací Audoteky a pak už mohou přehrávat kdekoliv bez nutnosti přístupu k internetu, třeba cestou do práce, při nákupu anebo sportu.

Audiokniha podle cenami ověnčeného scénáře

Audiokniha vychází ze scénáře úspěšné divadelní hry Společenstvo vlastníků, kterou napsal Jiří Havelka pro soubor Vosto5. Paralelně s inscenací vznikal také Havelkův film Vlastníci, který patřil mezi nejnavštěvovanější tituly českých kin v roce 2019. Autorův filmový debut i divadelní hra získaly řadu ocenění. Vedle Ceny Divadelních novin 2017/2018 to bylo také dvanáct nominací na filmovou cenu Český lev 2020, které se nakonec proměnily ve tři křišťálové sošky – za scénář a nejlepší ženský herecký výkon v hlavní a vedlejší roli.

Vlastníci. Komedie pro ty, kdo to nezažili. Drama pro ty, kdo tím žijí.

Délka: 75 minut

Autor: Jiří Havelka

Režisérka: Natália Deáková

Dramaturgyně: Ilona Smejkalová

Interpreti: Tereza Dočkalová, Marek Němec, Taťjana Medvecká, Jiří Lábus, Zuzana Kronerová, Michal Sieczkowski, Dana Černá, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Petr Lněnička, Ondřej Rychlý, Veronika Lazorčáková, Pavel Neškudla, Viktor Preiss.

Více na www.audioteka.cz.


Autor: TZ, red

FOK startuje komorní řady koncertem k poctě Mozarta a Haydna

Včera v 08:13

Symfonický orchestr hl m. Prahy FOK odehraje první koncert ze svých komorních řad nazvaný Mozart & Haydn. Sólisté FOK, kvarteto pěveckých sólistů a Kühnův smíšený sbor zahrají a zazpívají pod vedením dirigenta Petra Popelky 21. září 2021 v kostele sv. Šimona a Judy. Koncert je součástí řady...

J. P. Delaney: Slušní lidé

18. září 2021 v 18:15

Jednou ráno otevře Pete Riley dveře cizímu člověku a uslyší zprávu, která jemu i jeho partnerce Maddie promění život v noční můru. Dozvědí se totiž, že jejich syn byl v porodnici omylem zaměněn a už dva roky vychovávají cizí dítě…

Národní muzeum připomíná slávu Antonína Dvořáka.

17. září 2021 v 06:48

Národní muzeum v úterý 14. září otevřelo ve svém Muzeu Antonína Dvořáka novou výstavu s názvem Antonín Dvořák a sláva. Prohlédnout si zde můžete mnohá ocenění, která skladatel během života posbíral a připomenuto je i poslední rozloučení se skladatelem, jenž se stalo celospolečenskou...

Hudební festival u svaté Ludmily ve Chvalech láká na tři páteční koncerty

15. září 2021 ve 23:35

Chvalská farnost ve spolupráci se zámkem Chvaly pořádá Hudebního festivalu u sv. Ludmily. Letos již poosmé rozezní po tři podzimní pátky kostel sv. Ludmily a Chvalský zámek koncerty hudebního festivalu, jehož tradici nepřerušila v loňském ročníku ani pandemie koronaviru. Letošní ročník připomene...

V Divadle v Dlouhé proběhne benefiční koncert Mrakoplaš kontra Alzheimer

15. září 2021 v 08:24

V neděli 26. září proběhne v pražském Divadle v Dlouhé již podesáté charitativní koncert na podporu vývoje časné diagnostiky a prevence onemocnění Alzheimerovou chorobou. S heslem Nezapomeňme na sebe… vystoupí pořadatelé z blues-rockové skupiny Mrakoplaš spolu s hudebními hosty Janem Holečkem,...

Český film Amor Labori získal ocenění na zahraničních festivalech. Představí se v kině Lucerna

15. září 2021 v 08:08

Český film režiséra a autora scénáře Davida Stejskala Amor Labori se představí divákům v rámci výběru projekce festivalu Future Gate v pražské Lucerně v neděli 19. září v 19 hodin.

Výstava k Roku svaté Ludmily končí ve středu

13. září 2021 v 06:29

Symbolicky před kostelem svaté Ludmily na náměstí Míru v Praze 2 se koná výstava Sv. Ludmila – kněžna, matka, babička a Patronka země České.

Další články
Nahoru