Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský životSetkání

Diskuzní večer: Romové a disent

16. 11. 2022
Specializované pracoviště Muzea romské kultury Centrum Romů a Sintů v Praze zve na diskuzní večer Romové a disent. Akce se uskuteční dne 16. listopadu od 17 hodin v prostorách Historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí

Třetí, a také poslední ze série diskuzí Večery romské paměti je doprovodným programem výstavy Genocida Romů v době II. světové války, která byla k vidění v Národním památníku na Vítkově.

Předchozí komponované programy zasazovaly Romy do kontextu protiválečného odboje, aktivistického boje za uznání holokaustu Romů a Sintů včetně likvidace vepřína v Letech u Písku. Téma odporu proti komunismu, které bude představeno v předvečer výročí Sametové revoluce, a které tuto trilogii symbolicky zakončí právě v Historické budově Národního muzea.

Jeden z prvních dokumentů, které v době normalizace vydávalo lidskoprávní hnutí Charta 77, byl věnován postavení Romů v tehdejším Československu. Co spojovalo svět disentu a romskou menšinu ve vztahu k tehdejšímu režimu?

„Rok 1989 znamenal pro velkou část české společnosti osvobození z pout rigidního systému, který dusil veškerou spontánní iniciativu. Co ale listopadový převrat přinesl Romům?“ klade si otázku spisovatel, historik a disident Petr Placák, který diskuzi na téma Romové a disent připravil a sám ji bude moderovat.

Pozvání do diskuze dále přijala ředitelka Muzea romské kultury a historička Jana Horváthová, signatářka Charty 77, bývalá předsedkyně Helsinského výbor a bývalá Veřejná ochránkyně lidských práv Anna Šabatová, novinář a spisovatel Patrik Banga a novinář a lidskoprávní aktivista František Kostlán.

Vstup na akci je zdarma. Večery romské paměti jsou součástí projektu Centrum Romů a Sintů v Praze, který je finančně podpořen Norskými fondy.


Autor: Alo

Praha 10: Jak na kompostování

Včera ve 20:55

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru