Dnes Úterý - skorojasno 13°C
Zítra Středa - skorojasno 14°C
Úterý 26. 10. 2021
Svátek má Erik
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Diskuze radních a odborníků o dostupném rodinném bydlení v Praze 8

V Centru architektury a městského plánování se z iniciativy radního městské části Praha 8 pro strategický rozvoj Tomáše Hřebíka a radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hany Kordové Marvanové konala panelová diskuse zaměřená na dostupnost bydlení v Praze 8, a to jak pro mladé rodiny s dětmi, tak pro sociálně slabší skupiny obyvatel.

Hlavní město Praha se potýká s vysokými cenami bytů, které rostou trvale a nejrychleji v Evropě. Praha tak má nejhůře dostupné bydlení ze všech metropolí starého kontinentu. Významní zástupci hlavního města, městských částí, bytových družstev, bankovního sektoru, developerů a dalších se sešli na panelové diskusi, která se konala v Centru architektury a městského plánování (CAMP) 6. května 2021, a položili si otázku, jak tuto situaci řešit.

Během workshopu byly prezentovány jednotlivé projekty a organizace, které se tématem dostupného bydlení zabývají. Radní hl. města Prahy Hana Kordová Marvanová představila projekt dostupného družstevního bydlení, jeho principy a výhody pro občany a město. Radní městské části Praha 8 Tomáš Hřebík hovořil o potenciálu a plánech Prahy 8 ve výstavbě dostupného bydlení.

Ředitel příspěvkové organizace Pražská developerská společnost Petr Urbánek nastínil vize a agendu organizace, která byla založena za účelem přípravy a zhodnocení městských pozemků a výstavby projektů zaměřených především na dostupné nájemní bydlení. Starosta městské části Praha – Ďáblice Miloš Růžička seznámil posluchače s projektem družstevního bydlení, který by měl být v Ďáblicích realizován v relativně krátkém časovém horizontu. Zástupce družstev Martin Kroh a Anna Ježková z Asociace developerů ubezpečili, že jsou ochotni a připraveni spolupracovat na zlepšování bytové situace v Praze. Motiv nutnosti vzájemné spolupráce a ochoty k ní ostatně zazníval od všech přítomných v průběhu celé diskuse.

Radní Prahy 8 Tomáš Hřebík sdělil, že aktivně komunikuje se všemi místními zúčastněnými stranami a připravuje vizi pro budoucí realizaci různých forem dostupného bydlení na svém území. Aktuálně pracuje Praha 8 s variantou družstevního bydlení nebo podporou dostupných pronájmů.

„Mám za to, že každá městská část by měla mít vypracovaný plán dostupného bydlení, který reflektuje aktuální stav v lokalitě i statistické výhledy růstu počtu obyvatel, které má jistě k dispozici. Je potřeba nezbavovat se krátkozrace městských pozemků vhodných pro výstavbu a spolu se zástupci komerčního sektoru, zejména významnými bankami a developery, aktivněji přistupovat k řešení bytové otázky nejen mladých rodin, ale i profesí zajišťujících veřejnou infrastrukturu, jako jsou učitelé, zdravotní personál, hasiči nebo policisté,“ uvedl v rámci diskuse.

V závěru diskutující odpovídali na dotazy, které přicházely od občanů a novinářů do chatu. Ti se zajímali například o to, jaký plán má město na řešení situace, kdy Pražané utíkají za hranice Prahy a v centru se krátkodobě ubytovávají cizinci bez vztahu k okolí, což vyvolává řadu problémů ve vztahu k místním obyvatelům.


Autor: TZ, red

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

Včera ve 23:27

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci...

Alzheimerova choroba: Praha 2 uspořádala ve spolupráci s VFN odborný seminář

Včera ve 21:46

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí zhruba 160 tisíc pacientů. V budoucnu jich bude podle odhadu vědců prudce přibývat. Je nezbytné se na tuto situaci připravit a budovat další domovy pro lidi s touto nemocí. Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit,...

Hlavní město spolu s pražskou záchrankou zajistí pacientům mobilní paliativní péči

24. října 2021 v 16:36

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a...

V soutěži Stavba roku 2021 uspělo několik projektů z Prahy

24. října 2021 v 16:31

Ocenění Stavba roku 2021 získalo celkem deset nominovaných, z toho čtyři na území hlavního města. V kategorii Cena primátora hlavního města byla oceněna stavba moderní Trojské lávky, která přes Vltavu spojuje Císařský ostrov s Trojou. 

V Holešovicích hořela hala

23. října 2021 v 10:17

Včera v 21:30 hodin byl na operační středisko pražských hasičů nahlášen požár haly v Holešovicích v ulici Partyzánská. 

Další články
Nahoru