Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Diskuze radních a odborníků o dostupném rodinném bydlení v Praze 8

V Centru architektury a městského plánování se z iniciativy radního městské části Praha 8 pro strategický rozvoj Tomáše Hřebíka a radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hany Kordové Marvanové konala panelová diskuse zaměřená na dostupnost bydlení v Praze 8, a to jak pro mladé rodiny s dětmi, tak pro sociálně slabší skupiny obyvatel.

Hlavní město Praha se potýká s vysokými cenami bytů, které rostou trvale a nejrychleji v Evropě. Praha tak má nejhůře dostupné bydlení ze všech metropolí starého kontinentu. Významní zástupci hlavního města, městských částí, bytových družstev, bankovního sektoru, developerů a dalších se sešli na panelové diskusi, která se konala v Centru architektury a městského plánování (CAMP) 6. května 2021, a položili si otázku, jak tuto situaci řešit.

Během workshopu byly prezentovány jednotlivé projekty a organizace, které se tématem dostupného bydlení zabývají. Radní hl. města Prahy Hana Kordová Marvanová představila projekt dostupného družstevního bydlení, jeho principy a výhody pro občany a město. Radní městské části Praha 8 Tomáš Hřebík hovořil o potenciálu a plánech Prahy 8 ve výstavbě dostupného bydlení.

Ředitel příspěvkové organizace Pražská developerská společnost Petr Urbánek nastínil vize a agendu organizace, která byla založena za účelem přípravy a zhodnocení městských pozemků a výstavby projektů zaměřených především na dostupné nájemní bydlení. Starosta městské části Praha – Ďáblice Miloš Růžička seznámil posluchače s projektem družstevního bydlení, který by měl být v Ďáblicích realizován v relativně krátkém časovém horizontu. Zástupce družstev Martin Kroh a Anna Ježková z Asociace developerů ubezpečili, že jsou ochotni a připraveni spolupracovat na zlepšování bytové situace v Praze. Motiv nutnosti vzájemné spolupráce a ochoty k ní ostatně zazníval od všech přítomných v průběhu celé diskuse.

Radní Prahy 8 Tomáš Hřebík sdělil, že aktivně komunikuje se všemi místními zúčastněnými stranami a připravuje vizi pro budoucí realizaci různých forem dostupného bydlení na svém území. Aktuálně pracuje Praha 8 s variantou družstevního bydlení nebo podporou dostupných pronájmů.

„Mám za to, že každá městská část by měla mít vypracovaný plán dostupného bydlení, který reflektuje aktuální stav v lokalitě i statistické výhledy růstu počtu obyvatel, které má jistě k dispozici. Je potřeba nezbavovat se krátkozrace městských pozemků vhodných pro výstavbu a spolu se zástupci komerčního sektoru, zejména významnými bankami a developery, aktivněji přistupovat k řešení bytové otázky nejen mladých rodin, ale i profesí zajišťujících veřejnou infrastrukturu, jako jsou učitelé, zdravotní personál, hasiči nebo policisté,“ uvedl v rámci diskuse.

V závěru diskutující odpovídali na dotazy, které přicházely od občanů a novinářů do chatu. Ti se zajímali například o to, jaký plán má město na řešení situace, kdy Pražané utíkají za hranice Prahy a v centru se krátkodobě ubytovávají cizinci bez vztahu k okolí, což vyvolává řadu problémů ve vztahu k místním obyvatelům.


Autor: TZ, red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru