Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Diskuze radních a odborníků o dostupném rodinném bydlení v Praze 8

V Centru architektury a městského plánování se z iniciativy radního městské části Praha 8 pro strategický rozvoj Tomáše Hřebíka a radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hany Kordové Marvanové konala panelová diskuse zaměřená na dostupnost bydlení v Praze 8, a to jak pro mladé rodiny s dětmi, tak pro sociálně slabší skupiny obyvatel.

Hlavní město Praha se potýká s vysokými cenami bytů, které rostou trvale a nejrychleji v Evropě. Praha tak má nejhůře dostupné bydlení ze všech metropolí starého kontinentu. Významní zástupci hlavního města, městských částí, bytových družstev, bankovního sektoru, developerů a dalších se sešli na panelové diskusi, která se konala v Centru architektury a městského plánování (CAMP) 6. května 2021, a položili si otázku, jak tuto situaci řešit.

Během workshopu byly prezentovány jednotlivé projekty a organizace, které se tématem dostupného bydlení zabývají. Radní hl. města Prahy Hana Kordová Marvanová představila projekt dostupného družstevního bydlení, jeho principy a výhody pro občany a město. Radní městské části Praha 8 Tomáš Hřebík hovořil o potenciálu a plánech Prahy 8 ve výstavbě dostupného bydlení.

Ředitel příspěvkové organizace Pražská developerská společnost Petr Urbánek nastínil vize a agendu organizace, která byla založena za účelem přípravy a zhodnocení městských pozemků a výstavby projektů zaměřených především na dostupné nájemní bydlení. Starosta městské části Praha – Ďáblice Miloš Růžička seznámil posluchače s projektem družstevního bydlení, který by měl být v Ďáblicích realizován v relativně krátkém časovém horizontu. Zástupce družstev Martin Kroh a Anna Ježková z Asociace developerů ubezpečili, že jsou ochotni a připraveni spolupracovat na zlepšování bytové situace v Praze. Motiv nutnosti vzájemné spolupráce a ochoty k ní ostatně zazníval od všech přítomných v průběhu celé diskuse.

Radní Prahy 8 Tomáš Hřebík sdělil, že aktivně komunikuje se všemi místními zúčastněnými stranami a připravuje vizi pro budoucí realizaci různých forem dostupného bydlení na svém území. Aktuálně pracuje Praha 8 s variantou družstevního bydlení nebo podporou dostupných pronájmů.

„Mám za to, že každá městská část by měla mít vypracovaný plán dostupného bydlení, který reflektuje aktuální stav v lokalitě i statistické výhledy růstu počtu obyvatel, které má jistě k dispozici. Je potřeba nezbavovat se krátkozrace městských pozemků vhodných pro výstavbu a spolu se zástupci komerčního sektoru, zejména významnými bankami a developery, aktivněji přistupovat k řešení bytové otázky nejen mladých rodin, ale i profesí zajišťujících veřejnou infrastrukturu, jako jsou učitelé, zdravotní personál, hasiči nebo policisté,“ uvedl v rámci diskuse.

V závěru diskutující odpovídali na dotazy, které přicházely od občanů a novinářů do chatu. Ti se zajímali například o to, jaký plán má město na řešení situace, kdy Pražané utíkají za hranice Prahy a v centru se krátkodobě ubytovávají cizinci bez vztahu k okolí, což vyvolává řadu problémů ve vztahu k místním obyvatelům.


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

Další články
Nahoru