Dnes Sobota - obcasny-dest 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Diskriminace? Ministerstvo vytváří skupinu občanů druhé kategorie, tvrdí komunistka Marková
Očkování v Nemocnici Na Františku. Foto: Karel Netolický

Diskriminace? Ministerstvo vytváří skupinu občanů druhé kategorie, tvrdí komunistka Marková

Očkování proti onemocnění covid-19 je i podle stínové ministryně zdravotnictví za KSČM Soni Markové jednou z mála cest návratu k očekávanému běžnému životu. Nicméně aktuálně zepsula Ministerstva zdravotnictví za to, že by pro umožnění svobodnějšího cestování a umožnění přístupu na různé společenské, kulturní a sportovní akce mělo být uznáváno jen očkování podstoupené na území Česka.  

„Ministerstvo zdravotnictví se nyní – prý z důvodu obav z možného falšování – rozhodlo uznávat pro cestování a případně i pro další výhody v podobě vstupů na kulturní nebo sportovní akce pouze ty vakcíny a certifikáty, které občané obdrželi v Česku,“ sděluje Marková.

„Ministerstvo nehodlá ověřovat cizí certifikáty a čeká na ,covidový pas´. Ten by měl být společný pro všechny státy Evropské unie. Jenže dohoda v rámci EU je zatím v nedohlednu. Do té doby budou očkovaní s certifikátem vydaným na území jiného státu bezdůvodně diskriminováni,“ kritizuje.

Přitom podle ní může jít i o občany Česka, kteří se nechali očkovat v zahraničí kvůli dřívějšímu nedostatku vakcín v zemi. „Ministerstvo neumí jasně prokázat, že všichni případně jimi zvýhodnění jsou bezrizikoví a ostatní znevýhodnění výrazně rizikoví pro veřejné zdraví, přesto k tomuto nesmyslnému kroku chce přistoupit,“ píše Marková.

V další části svého aktuálního komentáře kritizuje EU. „V Unii všechno dlouho trvá a je celkem nepravděpodobné, že by se za několik málo týdnů všichni dohodli na přesných podmínkách. Musí totiž vyřešit požadavek, aby PCR testy byly stejně jako vakcíny zdarma. Rozhodnout, co bude s občany zemí EU, kteří dostali ruské a čínské očkovací látky nechválené Evropskou lékovou agenturou,“ tvrdí komunistická poslankyně.

Anketa

Kde byste se chtěli nechat očkovat proti onemocnění covid-19?

Je podle ní třeba vymyslet i systém sdílení osobních údajů, který bude v souladu se zásadami jejich ochrany. A zavést takové technické a digitální postupy, které umožní propojit národní a regionální databáze očkovaných a otestovaných osob. A konečně vytvořit samotný „pas“, tedy kód QR na obrazovce mobilu nebo na papíře, který si budou umět přečíst pohraniční orgány ve všech 27 zemích EU.

„Osvědčení má navíc mít oporu v zákoně a fungovat na základě evropského nařízení. Dokončení celoevropského řešení optimisticky směřuje k 1. červenci. Do té doby bude Ministerstvo zdravotnictví nečinně přihlížet a vědomě vytvářet skupinu občanů druhé kategorie,“ dodává Soňa Marková.


Autor: Karel Netolický

Jste hrdinové této doby, vzkázal pražský primátor zdravotníkům

23. listopadu 2021 v 19:12

„Jednotky intenzivní péče a ARO v nemocnicích se plní po celé republice a opět vyvstává nejen problém nedostatku covidových lůžek, ale hlavně nedostatku personálu. Protože se na to někdy zapomíná, všem lidem ve zdravotnictví bych rád veřejně vzkázal: Nebereme Vás jako samozřejmost. Víme, že už...

Další články
Nahoru