Dnes Neděle - jasno 24°C
Zítra Pondělí - polojasno 22°C
Neděle 11. 6. 2023
Svátek má Bruno
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Disidentka Dana Němcová získala čestné občanství hlavního města
Disidentka a jedna z prvních signatářek Charty 77 Dana Němcová při zápisu do pamětní knihy. Foto: MHMP

Disidentka Dana Němcová získala čestné občanství hlavního města

Významné osobnosti úzce spojené s metropolí získaly včera čestné občanství a stříbrné a bronzové medaile hlavního města Prahy. V zastoupení primátora Zděnka Hřiba (Piráti) je v podvečer při slavnostním aktu v Brožíkově sále Staroměstské radnice ocenil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Čestnou občankou se stala Dana Němcová. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě.  

Kromě disidentky a jedné z prvních signatářek Charty 77 Dany Němcové, která dostala čestné občanství za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v protikomunistickém odboji, předal v úterý 16. listopadu 2021 náměstek Petr Hlubuček v zastoupení za nemocného primátora Zdeňka Hřiba také tři medaile.

Jejich nositeli za významné celoživotní dílo jsou architekt Martin Rajniš a dále manželé Zdeňka a Vladislav Součkovi, kteří jsou úspěšnými pražskými sbormistry. 

„Píle, činorodost a také velká porce osobní odvahy a integrity dnes oceněných osobností jsou fascinující a zcela jistě hodné následování. Jejich hlas je slyšet ve veřejném prostoru a stále mají čím přispět do veřejné debaty. Lidé jako jsou oni, jsou potřební v každé době, a v té dnešní zvlášť. Proto jim chci poděkovat za vše, co nejen pro hlavní město a jeho obyvatele až dosud vykonali,“ uvedl náměstek Hlubuček. 

„Mezi oceněnými je například i Dana Němcová, která je jednou z těch, kteří měli podíl na pádu totalitního režimu, a tak je zcela na místě vyzdvihnout její hrdinství a přínos Praze,” sdělil Hřib. 

Medailonky oceněných: 

Dana Němcová

·         Dana Němcová je česká psycholožka, disidentka komunistického režimu, jedna z prvních signatářek Charty 77, někdejší mluvčí Charty 77 a spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

·         Dětství prožila v Chomutově V roce 1953 ale odešla do Prahy a započala studia psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během studia se seznámila s Jiřím Němcem, pozdějším klinickým psychologem, filozofem a chartistou. V roce 1955 se vzali a měli spolu sedm dětí.

·         Na přelomu 60. a 70. let 20. století Dana Němcová pracovala jako lektorka zdravotnického vydavatelství Avicenum. Významně se podílela na publikaci Encyklopedie mladé ženy, která vyšla v roce 1972. V pozdějších vydáních ale bylo její jméno vynecháno. Ve školním roce 1975/76 pracovala jako psycholog na základní devítileté internátní škole pro děti se zbytky sluchu. Pracovní smlouva jí však kvůli StB nebyla prodloužena, neboť v té době probíhal soudní proces s The Plastic People of the Universe, které manželé Němcovi podpořili.

·         V lednu roku 1977 Dana a Jiří Němcovi jako jedni z iniciátorů podepsali mezi prvními Chartu 77. Okamžitě následovalo několikeré předvolání k výslechu, domovní prohlídky, ztráta zaměstnání a soustavná šikana. Přesto už rok po Chartě 77 Dana Němcová spoluzaložila Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který dokumentoval případy perzekuce a posílal o nich zprávy do zahraničí. V květnu roku 1979 byli manželé Němcovi spolu s dalšími osmi členy výboru (VONS) zatčeni a obviněni z podvracení republiky. Dana Němcová byla držena ve vazbě na Ruzyni půl roku. Odsouzena byla ke dvěma letům odnětí svobody s podmíněným pětiletým odkladem.

·         V 80. letech 20. století se její byt v Ječné stal útočištěm pro druhou generaci pražského undergroundu. V roce 1989 byla ještě Dana Němcová krátce zatčena, když šla jako mluvčí Charty 77 v čase dvacátého výročí sebeupálení Jana Palacha položit květiny k pomníku sv. Václava.

·         Po sametové revoluci byla poslankyní Federálního shromáždění. Z vysoké politiky však odešla a vedla správní radu Výboru dobré vůle Olgy Havlové. Založila také Poradnu pro uprchlíky, v níž byla činná řadu let.

·         V roce 1990 dostala Dana Němcová cenu mezinárodního mírového hnutí Pax Christi.  V roce 1997 jí byl udělen titul Žena Evropy, o rok později pak z rukou prezidenta České republiky obdržela Medaili Za zásluhy I. stupně a v roce 2000 získala rakouskou Středoevropskou cenu. V roce 2010 jí bylo uděleno čestné občanství městské části Praha 2. Od roku 2013 je držitelkou Ceny Paměti národa. V témže roce obdržela osvědčení o účasti ve třetím odboji. 

prof. Ing. arch. Martin Rajniš

·         Život prof. Ing. arch. Martina Rajniše je velmi úzce spjat s Prahou, narodil se tu a prožil zde většinu svého života.

·         V roce 1969 dokončil studium na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického v Praze. Poté pokračoval postgraduálním studiem na Akademii výtvarného umění v Praze.

·         Od roku 1972 do roku 1975 se společně s Johnem Eislerem a Miroslavem Masákem podílel na projektu a realizaci obchodního domu Máj na Národní třídě v Praze. V letech 1990 až 1997 působil Martin Rajniš jako profesor architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V letech 2014 až 2017 zastával funkci předsedy Gremiální rady Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

·         V roce 2016 se profesor Rajniš podílel na projektu vzducholodi Guliver, která je součástí Centra současného umění DOX v Praze. Tato realizace získala řadu ocenění. V posledních letech se profesor Rajniš věnuje především návrhům a realizacím dřevěných rozhleden. V roce 2017 byla postavena v izraelském Jeruzalémě rozhledna Ester, kterou zčásti financovala i Česká republika a která je symbolickým vyjádřením vřelých vztahů obou zemí. V hlavním městě Praze byla v roce 2018 dokončena na kopci Horka na Černém Mostě stavba rozhledny Doubravka XIV. 

MgA. Zdeňka Součková

·         Zdeňka Součková spojila svůj profesní i osobní život s hlavním městem Prahou. V roce 1961 se stala jednou ze zakládajících členek sboru Radost pod vedením svého pozdějšího manžela Vladislava Součka. Od roku 1968 vedla přípravná oddělení sboru Radost.

·         V roce 1974 dokončila dálkové studium loutkoherectví na DAMU. V roce 1990 stála MgA. Zdeňka Součková u zrodu chlapeckého pěveckého sboru Pueri gaudentes, který je dnes největším tělesem svého druhu v Praze. V současné době má sbor šest oddělení, v koncertním sboru působí chlapci ve věku od 11 do 14 let a starší zpěváci postupně odchází do mužské části sboru. Z původně padesáti chlapců má těleso v současnosti na dvě stě členů.

·         Sbor Pueri gaudentes je nositelem řady prestižních ocenění získaných v mezinárodních soutěžích a má za sebou tisíce koncertů v České republice i v zahraničí. Od roku 1993 sbor spolupracuje se Státní operou Praha a podílí se také na řadě televizních i rozhlasových projektů.

·         Zdeňka Součková je od roku 1990 členkou Sdružení sborových dirigentů Asociace hudebních umělců a vědců. Zasedá v porotách regionálních a národních soutěží a pedagogicky působí na mnoha pěveckých kurzech a seminářích. Spolu s manželem Vladislavem vede od roku 1988 smíšený sbor Gaudium, Je držitelkou Ceny Františka Lýska, Ceny Bedřicha Smetany a Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy I. stupně. Od roku 2005 je čestnou občankou městské části Praha 7.

Ing. Vladislav Souček

·         Vladislav Souček spojil svůj profesní i osobní život s hlavním městem Prahou. Vysokoškolská studia absolvoval na fakultě elektrotechnické ČVUT. Začátkem 60. let studoval tři semestry hudební výchovu a matematiku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

·         V září 1961 založil dětský pěvecký sbor Radost, původně jako sbor ZDŠ v Korunovační ulici na Letné. Sbor Radost se pod jeho vedením postupně propracoval mezi republikově i mezinárodně známé výběrové dětské sbory a získal řadu cen i absolutních vítězství v mezinárodních soutěžích. Sbor také úspěšně vystupoval v evropských zemích i v zámoří, opakovaně účinkoval na Pražském jaru, spolupracoval s významnými profesionálními tělesy a natočil několik audio nahrávek.

·         Nyní má sbor Radost za sebou již více než padesát úspěšných sezón. Během více než padesátileté existence sboru prošly jeho jednotlivými odděleními tisíce dětí.

·         Vladislav Souček je v současné době již v důchodu, ale stále učí sborový zpěv na Základní umělecké škole v Praze 7 a je lektorem sbormistrovských kurzů pořádaných pod hlavičkou Unie českých pěveckých sborů. Zároveň působí dlouhá léta jako odborný porotce v celostátních i mezinárodních porotách sborových soutěží. Je členem Odborné rady pro dětský sborový zpěv NIPOS Artama Ministerstva kultury. Je nositelem prestižní Ceny Františka Lýska, Ceny Bedřicha Smetany a Ceny Nadace Život umělce Senior Prix. V roce 2016 mu byla udělena Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy I. stupně.


Autor: TZ, red

Nájemní byty k úpravě vlastním nákladem nabídne Praha 2 v aukci

Včera v 11:50

Praha 2 přichází v oblasti nájemního bydlení s novinkou, prostřednictvím aukce zájemcům nabídne byty určené k úpravě vlastním nákladem. Prvních pět bytových jednotek na Novém Městě a v Nuslích hodlá radnice soutěžit již 19. června.

Další tři nové komunitní kompostéry v Praze 6

Včera v 06:11

Praha 6 společně s organizací Kokoza pokračuje v rozšiřování komunitního kompostování a ke třem kompostérům, které už fungují na sídlišti Červený Vrch, ve vnitrobloku ve Velflíkově ulici a na Petřinách, nově přibydou další tři.

Praha 13: Zapojte se do tvorby pocitové mapy

8. června 2023 v 08:33

Praha 13 v rámci aktualizace Strategického plánu zveřejnila Pocitovou mapu. Jejím vyplněním pomohou obyvatelé třináctky při projektech radnice.

Praha: Veřejný seminář pro žadatele k programu podpory v oblasti kultury a umění

8. června 2023 v 07:28

Hlavní město Praha letos vyčlenilo celkem 400 milionů korun v rámci Programu podpory v oblasti kultury a umění pro jednoleté dotace v roce 2024 a pro víceleté dotace na léta 2025–2028. Lhůta pro podání žádosti je od 15. června do 28. června. Při té příležitosti se už v úterý 13. června 2023 od...

Další články
Nahoru