Dnes Pátek - polojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Knižní tipy

Dirk Rossmann: Deváté chapadlo chobotnice

Novinka nakladatelství Kalibr se jmenuje Deváté chapadlo chobotnice. Thriller od německého autora, jehož jméno bude jistě mnohým povědomé.

Je jím totiž Dirk Rossmann, zakladatel známého drogistického řetězce, který je současně úspěšný spisovatel a je také velmi aktivní v oblasti ochrany klimatu a boje proti globálnímu oteplování.

Tímto tématem se ostatně zabývá i jeho román, který se řadu týdnů držel na prvním místě žebříčku bestsellerů časopisu Spiegel.

Ukázka z knihy:

V noci ho vzbudilo sténání. Čtyřletý nejmladší syn Sergej blouznil v horečce. Už dva dny skoro nejedl. Nevzal si ani sušené bobule, které nasbírali v létě. Ležel na kožešině celý rozpálený, zpocený a lomcovala jím zimnice. Gennadijova manželka s oběma dcerami a starším bratrem klečeli u lůžka. Matka hladila Sergeje po vlasech. Gennadij si nazul kožešinové boty a vyrazil.

Musel přivést šamana Joraka.

Něnci používali k léčení to, co jim poskytovala příroda. Šamani znali byliny, proti horečce používali tekutinu z vrbových větviček. Uměli i zaříkávat bolesti, ale byli natolik rozumní a obeznámení s moderním životem, že věděli, kdy jejich kouzla nemají naději na úspěch.

Jorak položil Gennadijovi ruku kolem ramen: „Budete muset Sergeje pohřbít co nejhlouběji, jak jen to zvládnete. Kletba se vrátila a vzala na sebe podobu dávno zapomenuté nemoci.“

Malý synek ještě dýchal, ale jen slabě. Tekutina z vrbových větviček nepomohla. Jorak ho pohladil po zpoceném čele. „Dosud nás před prokletou chorobou chránil mráz. Ale teď, když všechno taje, se vrátila. Asi nejdříve napadla některé z tvých zvířat, možná i víc.“

Druhý den Gennadij svého mladšího syna pohřbil a hned poté i s rodinou vyrazil pryč. Večer zachvátila horečka obě dcery. Zemřely o dva dny později. Když je následovala manželka Katarina, neměl již Gennadij na kopání hrobu dost sil. Nakonec zemřel i on a starší syn. Jamalští Něnci přišli o celou rodinu.

Zanedlouho našel osiřelé soby jiný rod a ujal se jich. Během krátké doby zemřelo patnáct jeho příslušníků a uhynulo celé stádo. Žádnou velkou pozornost to nevzbudilo. Jen bezvýznamný ruský zpravodajský server zveřejnil krátkou zprávičku s titulkem: „Mrtví ve věčně zmrzlé půdě: vrací se sněť slezinná?“


Autor: puc

Vítězem Literární ceny Knižního klubu je Jan Váňa s románem Křehkost

22. září 2022 v 11:59

Laureátem 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Jan Váňa s knihou Křehkost. Jeho rukopis se prosadil v konkurenci 70 zaslaných prací. Odměnou vítězovi je vydání knihy pod nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 korun a originální skleněná plastika...

Lucie Hušková: Símka

22. září 2022 v 11:44

Símka je literárním debutem Lucie Huškové. Vychází v nakladatelství Listen  a vypráví o obrovské touze po lásce rodiče a odhodlání jí dosáhnout, ať to stojí cokoliv. Doslova cokoliv.  

Sandra Dieckmann: Kouzelné pírko

22. září 2022 v 11:24

Nakladatelství PRÁH vydalo ilustrovanou knihu pro děti i dospělé s názvem Kouzelné pírko od britské ilustrátorky a umělkyně Sandry Dieckmann (dříve už v Práhu vyšly tituly Pady, Pes, který spolkl svět a Čekání na Vlka).

Marie-Christine Chartier: Počkám na tebe

21. září 2022 ve 14:15

Nakladatelství Metafora vydala novinku POČKÁM NA TEBE z oblíbené edice 7lásky. Svěže a s nadhledem napsaný román od jedné z nejúspěšnějších současných kanadských autorek.

Metafora vydává tituly Američanka v Paříži a Vůně medu

20. září 2022 v 15:45

Nakladatelství Metafora právě vydalo Američanku v Paříží, novinka z řady biografických románů. Dalším titulem je Vůně medu, román o tajemstvích, jež nám brání pohnout se v životě dál, poutech, která nás pojí k domovu, a nesmazatelném otisku, jejž v lidských srdcích...

Daniela Kovářová představila svou 20. knihu

19. září 2022 ve 22:09

Rodinná advokátka a spisovatelka Daniela Kovářová představila svou novou, už 20. knihu - Dobré manželství: 10+1 užitečných rad.

Opovážlivá drzost být sám sebou, novinka od autora bestselleru Uprdelismus

12. září 2022 v 08:41

Jan Menděl  a David Toegel jsou autory novinky z nakladatelství Pragma Opovážlivá drzost být sám sebou. Autor loňského bestselleru Uprdelismus tentokrát spojil síly s terapeutem Davidem Toegelem a společně se zamýšlejí nad tím, proč je pro nás tak těžké to, co by mělo být tou nejpřirozenější věcí...

Jérôme Loubry a jeho thriller Krvavé stíny

9. září 2022 v 10:40

Metafora právě vydala dlouho očekávaný titul Krvavé stíny. Strhující thriller s prvky hororu je od autora bestselleru Útočiště, držitele prestižního žánrového ocenění Prix de Cognac a ceny Plume libre d’Argent.

Daniela Kovářová: Dítě mezi otcem a matkou

9. září 2022 v 07:55

Když se rodiče rozejdou, dítě to odnese vždycky. To byla hlavní myšlenka představení nové knihy rodinné advokátky a spisovatelky Daniely Kovářové Dítě mezi otcem a matkou, kterou napsala spolu s dětským psychologem Václavem Mertinem a sociální pracovnicí Petrou...

Výživná kniha o jídle Karolíny Fourové

8. září 2022 v 07:51

Novinka Výživná kniha o jídle je od foodblogerky a odbornice na výživu a potraviny Karolíny Fourové. Kniha vychází v nakladatelství Esence a volně navazuje na úspěšný autorčin bestseller Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete (2020).  

Olivie Blake: ATLASOVA ŠESTKA

7. září 2022 v 07:47

Atlasova šestka se jmenuje román kalifornské spisovatelky, píšící pod pseudonymem Olivie Blake. Příběh šestice neobyčejných mágů, sdružených v jednom tajném spolku, osloví zejména příznivce sci-fi a fantasy, ale možná nejen je – kniha totiž ve Spojených státech slavila velký úspěch i u široké...

Simone van der Vlugt: Obchodnice z Amsterdamu

6. září 2022 v 06:14

METAFORA právě vydala historický román o ženské touze po nezávislosti podle skutečných událostí od jedné z nejpopulárnějších nizozemských autorek Simone van der Vlugt s názvem Obchodnice z Amsterdamu.   

Ulicemi Hostivaře a Horních Měcholup. Nová kniha Prahy 15

2. září 2022 ve 13:46

Pro milovníky knih a historie připravila patnáctá městská část ke 100. výročí vzniku Velké Prahy novou publikaci mapující všechny ulice v Praze 15.

Povídky, které pomáhají

24. srpna 2022 v 07:30

Vychází netradiční sbírka povídek, která čtenáře nejen potěší a pobaví, ale také pomůže dobré věci.

Další články
Nahoru