Dnes Pátek - skorojasno 13°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 12°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražská kultura

Dirk Husemann: Dobrodruh z Paříže

V továrně na romány Alexandra Dumase píše čtyřicet zaměstnanců oblíbená pokračování Tří mušketýrů a Hraběte Monte Christa. V nejnovějším díle je však mezi řádky něco shnilého, protože je prošpikované státním tajemstvím. Aby Dumas zachránil svou pověst, musí se spojit zrovna se svou největší kritičkou, německou učitelkou Annou Mollovou, která ho udala kvůli příliš nevázaným textům. A tak jejich dobrodružná cesta po Evropě začíná.

Tento román Dirka Husemanna získal v roce 2020 v Německu titul Kniha roku.

Ukázky z knihy
dobrodruh-z-parize Anna si připadala jako románová postava. Ještě před týd¬nem působila jako učitelka němčiny v Karlsruhe. A teď jede na invalidním vozíku Paříží a pronásleduje muže jménem Alexandre Dumas.
Musí ho zastavit.
Nejdřív potřebuje získat důkazy o jeho pletichách. Požá¬dala svého sluhu Immanuela, aby našel nějakého prodavače novin. Immanuel ji vezl po bulváru. Anna nikdy předtím ne¬zažila takovou tlačenici. Uspěchaní kolemjdoucí bezohledně naráželi do kolečkového křesla. Podzimní vítr šlehal do obli¬čejů. Chodci pevně přidržovali své klobouky. Anna si pod bradou pevněji přitáhla uzly šátku, který měla uvázaný ko¬lem čepce.
Immanuel za chvíli ukázal na tržní stánek z prken, beden a plachty, který stál před zářivě osvětlenou kavárnou. Mladá prodavačka třídila vystavené zboží – knihy a noviny.
„Listopad, který všechno zašpiní,“ poznamenala obchod¬nice, když jí Anna popřála dobrý večer. „Mými novinami si nejdřív ukrátíte dlouhý večer a pak jimi ještě obložíte vlhký byt,“ vychvalovala žena své zboží. Přitom unaveně gestikulo¬vala rukama.
„Alexandre Dumas,“ nadhodila Anna. „Znáte ho?“
Oči prodavačky se najednou rozzářily jasněji než lampy na kavárně. „Jestli znám monsieur Dumase? Považujete mě snad za dámu z urozené společnosti?“ Ukázala na svou obno¬šenou halenu.
„Myslím samozřejmě jeho příběhy. Máte něco od něho?“ Anna ukázala na noviny.
Prodavačka vytáhla jeden exemplář a podala jej Anně. „Dřív psal pro Le Siècle. Teď vydává vlastní noviny.“

„Ta továrna na romány, co to vlastně je?“ zeptala se Anna.
„Ten název to vysvětluje docela jasně,“ upozornil Dumas.
„A to jsem si myslela, že jste mistr slova.“ Podíval se na ni tak, jako by si ověřoval, jestli se mu neposmívá. Anna však jeho pohledu čelila s naprosto vážným výrazem.
„Továrna na romány,“ začal vysvětlovat Dumas, „je jedním z mých nejoslnivějších vynálezů a pochází z doby velkého úspěchu Tří mušketýrů.“ Každá slabika z Dumasových úst zněla jako fanfára. „Ten román změnil svět. Ale veřejnost je nenasytná šelma. Vyžaduje pořád víc a víc. Co jsem mohl dělat jiného než psát, psát, psát? V moři mých myšlenek panoval každou hodinu příliv, ale moje pero už to nestíhalo zapisovat. Potřeboval jsem pomoc. A tak jsem vzal svůj skromný honorář a rozdělil ho mezi autory, kteří neměli takové štěstí jako já.“
„Takže platíte jiným, aby pro vás vymýšleli příběhy?“
„Ale vůbec ne!“ ohradil se Alexandre.
„Samotné drama pochází vždy odsud.“
Udeřil se plochou dlaní do hrudi. „Své příběhy vytvářím pouze já sám. Scénu po scéně. Slzu za slzou. Jednu kapku krve za druhou. Zbytek pak zformulují moji zaměstnanci.“

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.luxor.cz/product/dobrodruh-z-parize-zbo000428549

Dirk Husemann (*1965) jako vědecký žurnalista a archeolog mistrovsky odhaluje historické události. Je to lovec dějin, který proniká do dávno uplynulých staletí.

Studoval pravěkou a starověkou historii, klasickou archeologii a etnologii. S touto výbavou opakovaně vyráží na putování časem. V 6. století objevil ZLODĚJE HEDVÁBÍ, v 9. století se s ním setkali SLON PRO KARLA VELIKÉHO a LEDOVÍ PIRÁTI, v 15. století narazil na LOVCE KNIH a v 16. století na ČERNÝ OHEŇ Z BYZANCE…

Svá dobrodružství popisuje v historických románech, které pokaždé nadchnou domácí i zahraniční čtenáře.

Píše také literaturu faktu, například o nejstarším městě na světě v Sýrii, posledních záhadách Stonehenge nebo o dopingu masnými výrobky při antických olympijských hrách.

Jeho romány byly přeloženy do mnoha jazyků. Euromedia Group vydala autorovy bestsellery Slon pro Karla Velikého, Zloději hedvábí, Ledoví piráti, Lovci knih a Černý oheň z Byzance.


Autor: TZ, red

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

29. března 2023 v 10:57

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně.

Oslavy Mezinárodního dne Romů

29. března 2023 v 07:17

Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Ten se slaví 8. dubna již od roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie. Oslavy proběhnou od 5. do 8. dubna na několika místech v Praze.

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

27. března 2023 ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

27. března 2023 ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

27. března 2023 v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

23. března 2023 v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

23. března 2023 v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

20. března 2023 v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Další články
Nahoru