Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražská kultura

Dirk Husemann: Dobrodruh z Paříže

V továrně na romány Alexandra Dumase píše čtyřicet zaměstnanců oblíbená pokračování Tří mušketýrů a Hraběte Monte Christa. V nejnovějším díle je však mezi řádky něco shnilého, protože je prošpikované státním tajemstvím. Aby Dumas zachránil svou pověst, musí se spojit zrovna se svou největší kritičkou, německou učitelkou Annou Mollovou, která ho udala kvůli příliš nevázaným textům. A tak jejich dobrodružná cesta po Evropě začíná.

Tento román Dirka Husemanna získal v roce 2020 v Německu titul Kniha roku.

Ukázky z knihy
dobrodruh-z-parize Anna si připadala jako románová postava. Ještě před týd¬nem působila jako učitelka němčiny v Karlsruhe. A teď jede na invalidním vozíku Paříží a pronásleduje muže jménem Alexandre Dumas.
Musí ho zastavit.
Nejdřív potřebuje získat důkazy o jeho pletichách. Požá¬dala svého sluhu Immanuela, aby našel nějakého prodavače novin. Immanuel ji vezl po bulváru. Anna nikdy předtím ne¬zažila takovou tlačenici. Uspěchaní kolemjdoucí bezohledně naráželi do kolečkového křesla. Podzimní vítr šlehal do obli¬čejů. Chodci pevně přidržovali své klobouky. Anna si pod bradou pevněji přitáhla uzly šátku, který měla uvázaný ko¬lem čepce.
Immanuel za chvíli ukázal na tržní stánek z prken, beden a plachty, který stál před zářivě osvětlenou kavárnou. Mladá prodavačka třídila vystavené zboží – knihy a noviny.
„Listopad, který všechno zašpiní,“ poznamenala obchod¬nice, když jí Anna popřála dobrý večer. „Mými novinami si nejdřív ukrátíte dlouhý večer a pak jimi ještě obložíte vlhký byt,“ vychvalovala žena své zboží. Přitom unaveně gestikulo¬vala rukama.
„Alexandre Dumas,“ nadhodila Anna. „Znáte ho?“
Oči prodavačky se najednou rozzářily jasněji než lampy na kavárně. „Jestli znám monsieur Dumase? Považujete mě snad za dámu z urozené společnosti?“ Ukázala na svou obno¬šenou halenu.
„Myslím samozřejmě jeho příběhy. Máte něco od něho?“ Anna ukázala na noviny.
Prodavačka vytáhla jeden exemplář a podala jej Anně. „Dřív psal pro Le Siècle. Teď vydává vlastní noviny.“

„Ta továrna na romány, co to vlastně je?“ zeptala se Anna.
„Ten název to vysvětluje docela jasně,“ upozornil Dumas.
„A to jsem si myslela, že jste mistr slova.“ Podíval se na ni tak, jako by si ověřoval, jestli se mu neposmívá. Anna však jeho pohledu čelila s naprosto vážným výrazem.
„Továrna na romány,“ začal vysvětlovat Dumas, „je jedním z mých nejoslnivějších vynálezů a pochází z doby velkého úspěchu Tří mušketýrů.“ Každá slabika z Dumasových úst zněla jako fanfára. „Ten román změnil svět. Ale veřejnost je nenasytná šelma. Vyžaduje pořád víc a víc. Co jsem mohl dělat jiného než psát, psát, psát? V moři mých myšlenek panoval každou hodinu příliv, ale moje pero už to nestíhalo zapisovat. Potřeboval jsem pomoc. A tak jsem vzal svůj skromný honorář a rozdělil ho mezi autory, kteří neměli takové štěstí jako já.“
„Takže platíte jiným, aby pro vás vymýšleli příběhy?“
„Ale vůbec ne!“ ohradil se Alexandre.
„Samotné drama pochází vždy odsud.“
Udeřil se plochou dlaní do hrudi. „Své příběhy vytvářím pouze já sám. Scénu po scéně. Slzu za slzou. Jednu kapku krve za druhou. Zbytek pak zformulují moji zaměstnanci.“

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.luxor.cz/product/dobrodruh-z-parize-zbo000428549

Dirk Husemann (*1965) jako vědecký žurnalista a archeolog mistrovsky odhaluje historické události. Je to lovec dějin, který proniká do dávno uplynulých staletí.

Studoval pravěkou a starověkou historii, klasickou archeologii a etnologii. S touto výbavou opakovaně vyráží na putování časem. V 6. století objevil ZLODĚJE HEDVÁBÍ, v 9. století se s ním setkali SLON PRO KARLA VELIKÉHO a LEDOVÍ PIRÁTI, v 15. století narazil na LOVCE KNIH a v 16. století na ČERNÝ OHEŇ Z BYZANCE…

Svá dobrodružství popisuje v historických románech, které pokaždé nadchnou domácí i zahraniční čtenáře.

Píše také literaturu faktu, například o nejstarším městě na světě v Sýrii, posledních záhadách Stonehenge nebo o dopingu masnými výrobky při antických olympijských hrách.

Jeho romány byly přeloženy do mnoha jazyků. Euromedia Group vydala autorovy bestsellery Slon pro Karla Velikého, Zloději hedvábí, Ledoví piráti, Lovci knih a Černý oheň z Byzance.


Autor: TZ, red

Andělské doteky Ivany Novákové

Včera ve 14:44

Praha 1 zve na výstavu Andělské doteky, která bude k vidění od 28. ledna do 27. února v Malostranské besedě.  

30hodinový maraton žánru slow TV v Divadle X10

16. ledna 2022 v 09:50

V noci z 18. na 19. února bude v pražském Divadle X10 možnost přespat, povečeřet a společně sledovat 30hodinový maraton filmů v žánru slow TV. Akce Y: We Are Not Alone [Slow TV kino] nabídne 30 hodinových filmů českých i zahraničních umělců, které vznikly v době vzájemného odloučení během...

Díra ve stázi zahájí na Pragovce výstavní projekt o třech dějstvích

14. ledna 2022 v 17:13

První výstavní dějství roku 2022 s názvem Díra ve stázi odstartuje Pragovka Gallery a The White Room vzhledem k aktuálně platným protiepidemickým opatřením hned třemi vernisážemi –⁠ 20., 21. a 22. ledna vždy od 18 hodin. 

Impro talk show 321jedem! s Jiřím Mádlem

14. ledna 2022 v 11:59

Moderátor Nikola Orozovič si do impro talk show 321jedem! pozval herce a režiséra Jiřího Mádla. V originální formátu, který propojuje talk show a improvizace zjistíte, nakolik Mádl využívá improvizace ve filmovém světě.

Festival Věčná naděje představí dílo terezínských skladatelů

14. ledna 2022 v 08:54

Pátý ročník unikátního hudebního festivalu Věčná naděje, připomínající především dílo skladatelů tvořících v katastrofálních podmínkách koncentračních táborů, proběhne od 15. února do 3. dubna 2022. Festivalový program bude zahrnovat nejen koncerty ve výjimečných prostorech, ale také přednášky,...

Praha 9 zve na Novoroční koncert v obřadní síni radnice

13. ledna 2022 v 08:47

Cyklus koncertů v obřadní síni vysočanské radnice pokračuje Novoročním koncertem Cantoria Praha – ženský pěvecký sbor.

Recitál houslistky Julie Svěcené

12. ledna 2022 v 16:30

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK představí ve své komorní řadě houslistku Julii Svěcenou. Ve svém recitálu vsadila na repertoár od Bacha až po Ebena. Koncert proběhne v kostele sv. Šimona a Judy 18. ledna v 19:30. 

Salónek Lucie Šilhové navazuje na ducha prvorepublikových setkávání

11. ledna 2022 v 08:23

 V duchu hodnot první republiky startuje v domě Černá labuť Salónek Lucie Šilhové. Těšte se na setkání a kultivované rozhovory se zajímavými osobnostmi v noblesním prostředí Art&Event Gallery na 8. patře. Publicistka a spisovatelka Lucie Šilhová, během setkání konverzuje s hosty, kteří ve své...

Jarní koncerty na Nuselské radnici

10. ledna 2022 v 11:43

Koncerty na Nuselské radnici letos proběhnou v měsících únor, březen, duben a květen. Vstupenky na jednotlivá koncertní vystoupení jsou ode dneška, tedy od pondělí 10. ledna, k zakoupení na pobočce Czech POINT v budově úřadu MČ Praha 4. V letošním cyklu koncertů uslyšíte staropražské písničky,...

Další články
Nahoru