dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Diplomatický trapas: Státní návštěvu slovenského prezidenta v Praze narušila „primátorská" smska při kladení věnců
Prezidenti České republiky a Slovenska na Pražském hradě. Foto: hrad.cz

Diplomatický trapas: Státní návštěvu slovenského prezidenta v Praze narušila „primátorská" smska při kladení věnců

Státní návštěvu České republiky, kterou před dvěma týdny vykonal na pozvání české hlavy státu Miloše Zemana prezident Slovenska Andrej Kiska, narušil incident, kvůli kterému přišel primátorovi a v kopii radním pobouřený dopis z Kanceláře prezidenta republiky. O co šlo?

Zástupkyně protokolu slovenského prezidenta dostala při pietním aktu na Vítkově smsku, která se dotazovala na možnost setkání Kisky s pražským primátorem Tomášem Hudečkem. Tato forma žádosti, a navíc v nadmíru nevhodný okamžik, pobouřila jak lidi z okolí slovenského, tak i českého prezidenta. První oficiální návštěva České republiky nového slovenského prezidenta Andreje Kisky se uskutečnila 8. a 9. července.

„Bezproblémový a hladký průběh státní návštěvy byl narušen incidentem, který nemá při přípravě a realizaci státních návštěv obdoby. Právě ve chvíli, kdy prezident Slovenské republiky kladl věnec při pietním aktu na Národním památníku na Vítkově, obdržela zástupkyně ředitele Protokolu Kanceláře prezidenta Slovenské republiky SMS zprávu,“ píše se v oficiálním dopise, který vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář poslal 16. července pražskému primátorovi a radním. Server Pražský patriot má dopis k dispozici.

Proč smska obě prezidentské kanceláře tak pobouřila? Především kvůli větě „Pan primátor vyslovil velké přání setkat se s prezidentem Kiskou při jeho návštěvě Prahy. Ráda bych se vás optala, zda by to bylo možné.“

Amatérský přístup lidí z okolí pražského primátora Tomáše Hudečka zvedl Mynáře „ze židle“. „Ponechám-li stranou, že žádat o přijetí u cizí hlavy státu při její státní návštěvě jakékoli země formou SMS zprávy je krajně neobvyklé, sám fakt, že tato žádost přišla v průběhu vlastní státní návštěvy, je naprosto nepřijatelný,“ napsal Mynář.

„Slovenskou stranu kromě již dvou zmíněných skandálních okolností dále krajně pobouřila skutečnost, že byla oslovena přímo, nikoliv, jak je tomu za normální situace mezi normálně pracujícími profesionály a diplomaty běžné, cestou organizátora návštěvy, tedy cestou Kanceláře prezidenta České republiky,“ pokračoval.

Dále primátora a pražské radní v dopise informoval, že „za výše zmíněné naprosto nepřijatelné skutečnosti“ se kancelář Miloše Zemana slovenské straně omluvila.


Další články
Nahoru