dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Díky vrtům se podaří zjistit, v jakém stavu jsou pilíře Karlova mostu
Karlův most pohledem z Kampy. Foto: archiv

Díky vrtům se podaří zjistit, v jakém stavu jsou pilíře Karlova mostu

Odborníci budou od pondělí zkoumat dva pilíře Karlova mostu v Praze. Zaměří se na sedmý a desátý pilíř, který navrtají a z odebraného vzorku budou zjišťovat, v jakém jsou pilíře stavu. Památkáři budou na mostě pracovat jeden až dva týdny. Návštěvníci musí počítat s omezením.

Zkoumání se týká pilíře, který nese sochu svatého Františka Borgiáše, druhým je pilíř nesoucí sochy svatého Vincence Ferrerského a svatého Prokopa. Všechny sochy už dřív památkáři sundali a převezli do restaurátorské dílny.

Odborná firma udělá v desátém pilíři dva svislé vrty o průměru 76 milimetrů a maximální hloubce osmi metrů, u sedmého pilíře půjde o tři metry hluboké vrty. Ze získaného vrtného jádra bude vyhodnocen technický stav a kvalita materiálu a na základě laboratorních zkoušek budou stanoveny základní materiálové charakteristiky, zejména pevnostní. Za práce Praha zaplatí 342 000 korun.

Karlův most se pod dohledem památkářů opravuje už několik let. V roce 2005 byly zajištěny základy levobřežních pilířů mostu a v srpnu 2007 začala oprava vrchní stavby, která skončila v roce 2010.


Další články
Nahoru