Dnes Čtvrtek - polojasno 23°C
Zítra Pátek - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Díky rozhlasovým reportážím žáků ožijí vzpomínky pamětníků Prahy 10
Rodina Miroslava Krobota. Foto: pribehynasichsousedu.cz

Díky rozhlasovým reportážím žáků ožijí vzpomínky pamětníků Prahy 10

V úterý 16. dubna se v Sále bratří Čapků uskutečnila slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky sedmi výrazných i méně známých pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století.

Projekt Příběhy našich sousedů se letos na Praze 10 koná jubilejně již podesáté. Tento rok se do něj zapojili žáci celkem pěti místních škol v počtu sedmi dokumentaristických týmů.

Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění. Letos se do projektu zapojily školy ZŠ Solidarita, ZŠ Nad Vodovodem, ZŠ Eden, ZŠ U Roháčových kasáren a ZŠ V Rybníčkách.

V průběhu prvního pololetí se žáci na několika workshopech naučili pracovat s nahrávací technikou a absolvovali workshopy, na kterých se seznámili s dokumentaristickým postupem, jak správně natočit pamětníka. Projekt se tento rok zaměřil na významné kulturní a umělecké osobnosti žijící nebo dlouhodobě působící na Praze 10.

„Projekty, jako jsou Příběhy našich sousedů, mají několik nezpochybnitelných předností a uplatnění v praxi. Jednak žákům pootevírají dveře do světa dokumentaristiky, učí je pracovat s informacemi a ty zasazovat do kontextu dějin, jednak jim umožňují mezigenerační dialog. Ten je nezbytný pro předávání zkušeností, obrušování hran a bourání předsudků,“ oceňuje přínos dnes již tradičního cyklu z dílny Post Bellum místostarosta desáté městské části Pavel Šutka (ODS).

Žáci tak získali jedinečnou možnost vyzpovídat divadelního režiséra, herce a dramatika Miroslava Krobota, zpěvačku řeckého původu Marthu Elefteriadu, hned dva umělecké fotografy Josefa Ptáčka nebo Tomkiho Němce, který byl svého času dvorním fotografem Václava Havla, nebo celoživotní sportovkyni, pozemní hokejistku a olympioničku Alenu Mejzlíkovou-Kyselicovou.

Část týmů se také zaměřila na pamětníky žijící v židovském Domově sociální péče Hagibor, jedinečném projektu Židovské obce v Praze, který patří vůbec k největším svého druhu v oblasti sociální péče v ČR. Zde žáci dostali možnost setkat se se dvěma sympatickými dámami, paní Selmou Menezes a Ludmilou Budlovskou, které obě zažily druhou světovou válku a měly to velké štěstí, že se jim podařilo vyhnout holokaustu, nebo se před ním velice dobře ukrýt.

„Svědectví pamětníků předaná nejmladší generaci jsou klíčová pro udržení zlomových momentů, dějinných tragédií i emocí dvacátého století v kolektivní paměti. Ty lekce, kterými si lidstvo v uplynulém století prošlo, byly příliš bolestné a draze vykoupené na to, aby se na ně zapomnělo, nebo aby byly kondenzovány na strohý popis událostí. Za velkými dějinami se skrývají konkrétní osudy a příběhy lidí,“ podtrhuje význam Příběhů našich sousedů starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS). 

Letošního ročníku se účastnili mladí dokumentaristé z pěti základních škol. „Jsem rád, že o projekt je mezi základními školami v Praze 10 zájem. Žáci tak mají příležitost dozvědět se o konkrétních lidských osudech, které učebnice nedokážou pojmout. Vždy jde o velmi zajímavé příběhy, které rozhodně stojí za to, aby byly zdokumentovány a žákům doplnili to, co se naučí v lavicích,“ říká radní pro školství Prahy 10 Ondřej Počarovský (TOP 09).

Po samotné prezentaci proběhla slavnostní vernisáž panelové výstavy na prostranství před úřadem MČ P10, která je sestavená z příběhů zapojených pamětníků.


Autor: Hla

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 22. týden

Včera v 11:44

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražské vinice: Dvě besedy na Vyšehradě

Včera v 07:38

Zajímá vás víno a kultura s ním spojená? Poznejte autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, poskytnou i nevšední výhledy...

Troja: Zámek a labyrint

Včera v 07:07

Zámek Troja a jeho okolí představují jedinečný prostor v širším centru Prahy, kde bude GHMP představovat témata spjatá s urbánním historickým prostorem za pomoci současných uměleckých prostředků. 

Moai bude slavnostně odhalena, přijde i Pavel Pavel

Včera v 07:03

Socha Moai v bubenečském parku Lázaro Cárdenase už zdomácněla, v mezičase dostala i klobouk pukao. Nyní dojde i na slavnostní odhalení za přítomnosti zástupců Chile, které sochu do parku Prahy 6 darovalo.

Střelecký ostrov zve na Vinařské slavnosti

22. května 2024 ve 12:15

Prezentace malých rodinných vinařů nejen z jižní Moravy, ale i z oblasti starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte v pátek 24. a v sobotu 25. května.

Korso Krymská 2024

22. května 2024 v 07:44

Krymská, to je ulice plná barů, restaurací, obchodů a dílen. V roce 2022 se obnovila tradice Korsa Krymská, které vždy koncem května vdechlo malé vršovické ulici venkovní život velkého bulváru. Bez aut a omezení se návštěvníci mohou těšit na spoustu živé hudby a představení, jídla a pití. Ve...

Multižánrový hudební festival v Modřanech

22. května 2024 v 06:48

V sobotu 25. května se v Modřanech koná Multižánrový hudební festival. Vstup volný.

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

21. května 2024 v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

21. května 2024 ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

21. května 2024 v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Další články
Nahoru