Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Díky grantovému programu Dobré sousedství se mohou děti z Prahy 6 stravovat pestře
Školní jídelna v ZŠ Marjánka. Foto: archiv

Díky grantovému programu Dobré sousedství se mohou děti z Prahy 6 stravovat pestře

Díky grantovému programu Dobré sousedství se mohou děti z Prahy 6 stravovat pestře a zdravě. Letiště Praha v rámci tohoto programu přispělo městské části částkou 400 tisíc korun. Ty budou využity na zajištění pestřejšího spotřebního koše pro školní stravování v letošním roce. Informoval o tom mluvčí radnice Martin Zeman.

Program zdravého stravování aneb „Šestkové děti vědí, co jedí“, byl zahájen již v roce 2021 a postupně se do něj v uplynulých letech zapojovalo stále více škol a školek. Jde především o spolupráci s nutričním terapeutem, který poskytuje školám cenné rady v oblasti vyvážené stravy a surovin. Získané finanční prostředky budou využity do konce května letošního roku.     

Projekt se zaměřuje zejména na suroviny. Ačkoli spotřební koš poměrně přísně určuje, kolik, čeho mají na jídelníček zařadit, tak podle něj lze dětem nabízet jak pestrou a zdravou stravu, tak průmyslově zpracované polotovary plné cukru a soli, a spotřební koš bude bohužel plněn v obou případech stejně. Využívání čerstvých surovin je při vaření pro dětské strávníky zásadní. Jedině tak je možné docílit nutriční i sytící hodnoty pokrmu současně. 

„Oblast stravování dětí ve školách a školkách je pro nás velmi důležitá. Důkazem je nejen tradiční soutěž Zlatá vařečka, v níž se snažíme oceňovat práci kuchařek v našich školních jídelnách. Z této soutěže také vzešla iniciativa v podobě jednoho dne, kdy ve školní jídelně ZŠ Marjánka vařil a vydával obědy finalista soutěže MasterChef Česko Lubina. Díky daru, který jsme získali od Letiště Praha, budeme mít možnost zajistit našim dětem pestřejší a zdravější suroviny na školní obědy,“ řekla místostarostka Prahy 6 Mariana Čapková (Praha 6 Sobě).

Často se podle ní v praxi potkáváme s nedostatečným množstvím energie pokrmů, které souvisí s využitím nevhodných surovin. Patří mezi ně vysoce průmyslově zpracované potraviny, polotovary apod. Pokrmy pak obsahují nadbytečné množství soli, jednoduchých sacharidů či nasycených mastných kyselin. Zvyšuje se tím riziko například kardiovaskulárních onemocnění. Je nutné důsledně sledovat kvalitu a složení surovin. 

„I proto je spolupráce s odborníkem velmi důležitá. Příprava kvalitnějších obědů navíc nezvyšuje jejich cenu. Rodiče si tak za obědy víc nepřiplatí,“ sdělila Čapková. 

Dětem se díky spolupráci v projektu nabízí co největší pestrost. Pokud děti ochutnají ve školce či škole velkou škálu potravin, je velká naděje, že je zařadí i rodiče do běžného jídelníčku. Pozitivní přístup učitelek a kuchařek pak ještě zvyšuje předpoklad úspěchu.

Školní jídelny se v této nelehké době navíc potýkají i s nedostatkem financí. Vaření z polotovarů a jiných předpřipravených komodit je finančně velice nevýhodné. Školky, které vaří z primárních surovin, si lépe pohlídají skutečnou cenu pokrmu. Je zcela zásadní nespoléhat se pouze na spotřební koš, který nám definuje kvantitu, ale zaměřit se na kvalitu a nutriční hodnotu pokrmů. 

Ve školách a školkách, které se do projektu zapojily, probíhaly od roku 2021 vždy dvě formy schůzek – teoretická a praktická. V té první nutriční terapeutka procházela s kuchařkami sklad a řešila výběr surovin, a v té druhé jim byl nabídnut výběr z inovativních receptů.

Důležité bylo i poradenství, jak pro děti sestavit dobrý jídelníček, jaké potraviny z něj vyřadit a co naopak přidat. Spokojenost s kvalitou obědů si městská část pravidelně zjišťuje v rámci takzvané Mapy škol. Jde o anonymní dotazníkové šetření. Kvalitou a dostupným stravováním se zabývá také dokument Koncepce podpory a rozvoje pro období 2021 až 2030 Vzdělaná šestka. I v něm se městská část zavazuje využívat nové trendy v oblasti výživy a pro školní jídelny zajistit cílenou spolupráci s nutričním terapeutem. 

V šesté městské části navštěvuje obědy skoro devět tisíc dětí. Počet strávníků stále přibývá a Praha 6 kapacity jídelen podle požadavků rozšiřuje a kuchyně modernizuje. 

„Projekt je odborně garantován i ve formě úzké spolupráce se Státním zdravotním ústavem, který na základě příkladu dobré praxe z Prahy 6 začíná připravovat legislativní změnu v oblasti spotřebního koše,“ dodala Čapková.


Autor: Karel Netolický

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

1. března 2024 v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

1. března 2024 v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

1. března 2024 v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

1. března 2024 v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

1. března 2024 v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

29. února 2024 v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

29. února 2024 v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

29. února 2024 v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

29. února 2024 v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

Další články
Nahoru