dnes
Čtvrtek - skorojasno
8°C
zítra
Pátek - zatazeno
4°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
Zpravodajství

Díky Praze 1 si pořídí pražští hasiči čtyři nové kamery s termovizí v celkové hodnotě milion korun

Zastupitelé Městské části Praha 1 dnes schválili poskytnutí finančního příspěvku ve výši milion korun Hasičskému záchrannému sboru hl. města Prahy. Hasiči tuto částku použijí na nákup speciálních termovizních kamer, které jsou klíčové především pro vyhledávání lidí v kouři. 

Pražští hasiči likvidovali v posledních třech letech na území Prahy 1 celkem 363 požárů s přímou škodou 27,5 milionu korun. Díky těmto zásahům se ale zároveň podařilo uchránit majetek v celkové výši 116 milionů. Kromě požárů zasahovali u 1822 případů jako jsou dopravní nehody, úniky nebezpečných látek nebo technické havárie.  

„Hasiči záchranného sboru hl. města Prahy jsou jednou ze základních složek našeho integrovaného záchranného systému. Pro nás pro všechny je naprosto klíčové, aby byli vybaveni tou nejlepší technikou. Termovizní kamery jsou pro vyhledávání v kouři jediným řešením, a já jsem proto nesmírně rád, že se mi podařilo příspěvek na jejich koupi prosadit,“ popisuje Ivan Solil (ČSSD), radní MČ Praha 1 pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku.

„Příspěvek městské části významným způsobem zvýší bezpečnost občanů celého města a zasahujících hasičů. Použití termovizních kamer u zásahů dokáže navíc výrazně snížit i následné škody při likvidaci požárů, protože zasahující hasiči najdou samotné ohnisko požáru mnohem rychleji a přesněji. A termovize lze využít i pro vyhledávání a lokalizaci nebezpečných látek v ovzduší nebo vodních tocích,“ doplňuje Roman Hlinovský, ředitel pražských hasičů.

HZS hl. m. Prahy dostal dotaci od pražského magistrátu ve výši 170 milionů korun na dobu pěti let. Za tuto částku bude pořízeno 10 vozů mobilní techniky a jeden speciální žebřík v hodnotě zhruba 22 milionů korun. Nákup kamer s termovizí, z nichž jedna stojí zhruba 250 000 korun, už z tohoto rozpočtu hrazen být nemohl, a HZS hl. m Prahy proto požádal o příspěvek Městskou část Praha 1.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

Dnes ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru