Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Z pražských kohoutků opět teče i vltavská voda, filtruje se pomocí uhlí
Podolská vodárna se stala plnohodnotným zdrojem vody pro Pražany. Foto: Nina Havlová/Naše voda

Z pražských kohoutků opět teče i vltavská voda, filtruje se pomocí uhlí

V pražské vodárenské soustavě byly v posledních týdnech dokončeny investice za více jak 1,5 miliardy korun, které by měly významně přispět k vyšší kvalitě kohoutkové vody v metropoli. Základem modernizace je přechod na novou technologii úpravy vody pomocí filtrace přes granulové aktivní uhlí. Informoval o tom v tiskové zprávě pražský magistrát.

Nově funguje tato technologie v modernizované vodárně v Podolí, která se díky investici ve výši 300 milionů opět stala plnohodnotnou součástí pražské vodárenské sítě. Tu zásobuje vyčištěnou vodou z Vltavy.

V těchto dnech je zprovozněna obdobná technologie také v Úpravně vody Želivka, která patří k největším v Evropě. Výše této investice dosáhla 1,2 miliardy korun.

Pražská kohoutková voda je podle magistrátu dlouhodobě špičkové kvality a ve všech měřitelných ohledech. Pochází ze Želivky, Káraného a Vltavy. Hygienické zabezpečení vody je kromě filtrace přes uhlí doplněno kombinací UV záření a dávkováním chloru.

Aktuální schopnost vodárny v Podolí je dodávat do pražské sítě 400 litrů vyčištěné vltavské vody za vteřinu, v budoucnu to může být až trojnásobek. Káraný dodává 1500 litrů za vteřinu, Želivka zhruba 3500 litrů.

V rámci kontroly kvality pitné vody se stanovuje přes sto různých kvalitativních chemických, senzorických, fyzikálních, mikrobiologických a biologických parametrů.

Kohoutková voda v Praze přitom podléhá četnější a v některých parametrech přísnější kontrole kvality než kontroly balené vody. Aktuální informace k měření kvality pražské kohoutkové vody si mohou Pražané najít webu Pražských vodovodů a kanalizací, kde jsou každý měsíc zveřejňovány průměrné hodnoty všech sledovaných ukazatelů pitné vody.

„Kvalita a chuť kohoutkové vody v Praze je absolutně špičková. Už dnes 66 procent Pražanů pije kohoutkovou vodu a pomáhá tak šetřit životní prostředí. Chceme nicméně v osvětě o kvalitách a chuti kohoutkové vody v Praze pokračovat. Obaly od balených vod tvoří významnou část odpadu a, i když jde o recyklovatelné obaly, je zbytečné, když vezmeme v potaz kvalitu kohoutkové vody, aby tento odpad vůbec vznikal,“ uvedl náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí a infrastruktury Petr Hlubuček (STAN). 

Výhodou filtrace přes aktivní uhlí, kterou nově získává i Úpravna vody Želivka, je, že se díky ní lépe odstraní syntetické organické chemikálie, přírodní organické sloučeniny a další sloučeniny, které ovlivňují chuť a pach pitné vody. Nová technologií také lépe odstraňuje z vody pesticidní látky a jejich metabolity. 

Podle Hlubučka se podařilo zakoupit aktivní uhlí z Ameriky, které je mnohem kvalitnější než to polské. Uhlí je potřeba zhruba po šesti letech buď vyměnit, nebo „vyčistit“. Jelikož se jedná o nákladnou záležitost, Praha zváží repasování. To se sice dělá v Německu a Belgii, ale metropole by si mohla „pračku“ na uhlí postavit sama, uvedl náměstek. Pořízení vlastní technologie je podle něj nejvýhodnější.

Do vodárny v Podolí bylo dodáno celkem 844 metrů čtverečních granulovaného aktivního uhlí pro 12 filtrů. Jejich celková filtrační plocha je zhruba 964 metrů čtverečních. Filtrační vrstva je vysoká 85 centimetrů a doba filtrace činí přibližně patnáct minut.

Skrze investice akciové společnosti Úpravna vody Želivka, kde je hlavní město majoritním vlastníkem, neinvestuje hlavní město jen do vody pro Pražany. Tuto pitnou vodu odebírá každý sedmý obyvatel České republiky. Konkrétně teče do Kladna, Berouna, Benešova, Vlašimi, Havlíčkova Brodu, Humpolce a Pelhřimova.

Magistrát chystá osvětovou kampaň, aby Pražané pili kohoutkovou vodu, má ambiciózní plán, aby se to stalo „mainstreamem“.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru