Dnes Středa - skorojasno 15°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 20°C
Středa 22. 9. 2021
Svátek má Darina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Z pražských kohoutků opět teče i vltavská voda, filtruje se pomocí uhlí
Podolská vodárna se stala plnohodnotným zdrojem vody pro Pražany. Foto: Nina Havlová/Naše voda

Z pražských kohoutků opět teče i vltavská voda, filtruje se pomocí uhlí

V pražské vodárenské soustavě byly v posledních týdnech dokončeny investice za více jak 1,5 miliardy korun, které by měly významně přispět k vyšší kvalitě kohoutkové vody v metropoli. Základem modernizace je přechod na novou technologii úpravy vody pomocí filtrace přes granulové aktivní uhlí. Informoval o tom v tiskové zprávě pražský magistrát.

Nově funguje tato technologie v modernizované vodárně v Podolí, která se díky investici ve výši 300 milionů opět stala plnohodnotnou součástí pražské vodárenské sítě. Tu zásobuje vyčištěnou vodou z Vltavy.

V těchto dnech je zprovozněna obdobná technologie také v Úpravně vody Želivka, která patří k největším v Evropě. Výše této investice dosáhla 1,2 miliardy korun.

Pražská kohoutková voda je podle magistrátu dlouhodobě špičkové kvality a ve všech měřitelných ohledech. Pochází ze Želivky, Káraného a Vltavy. Hygienické zabezpečení vody je kromě filtrace přes uhlí doplněno kombinací UV záření a dávkováním chloru.

Aktuální schopnost vodárny v Podolí je dodávat do pražské sítě 400 litrů vyčištěné vltavské vody za vteřinu, v budoucnu to může být až trojnásobek. Káraný dodává 1500 litrů za vteřinu, Želivka zhruba 3500 litrů.

V rámci kontroly kvality pitné vody se stanovuje přes sto různých kvalitativních chemických, senzorických, fyzikálních, mikrobiologických a biologických parametrů.

Kohoutková voda v Praze přitom podléhá četnější a v některých parametrech přísnější kontrole kvality než kontroly balené vody. Aktuální informace k měření kvality pražské kohoutkové vody si mohou Pražané najít webu Pražských vodovodů a kanalizací, kde jsou každý měsíc zveřejňovány průměrné hodnoty všech sledovaných ukazatelů pitné vody.

„Kvalita a chuť kohoutkové vody v Praze je absolutně špičková. Už dnes 66 procent Pražanů pije kohoutkovou vodu a pomáhá tak šetřit životní prostředí. Chceme nicméně v osvětě o kvalitách a chuti kohoutkové vody v Praze pokračovat. Obaly od balených vod tvoří významnou část odpadu a, i když jde o recyklovatelné obaly, je zbytečné, když vezmeme v potaz kvalitu kohoutkové vody, aby tento odpad vůbec vznikal,“ uvedl náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí a infrastruktury Petr Hlubuček (STAN). 

Výhodou filtrace přes aktivní uhlí, kterou nově získává i Úpravna vody Želivka, je, že se díky ní lépe odstraní syntetické organické chemikálie, přírodní organické sloučeniny a další sloučeniny, které ovlivňují chuť a pach pitné vody. Nová technologií také lépe odstraňuje z vody pesticidní látky a jejich metabolity. 

Podle Hlubučka se podařilo zakoupit aktivní uhlí z Ameriky, které je mnohem kvalitnější než to polské. Uhlí je potřeba zhruba po šesti letech buď vyměnit, nebo „vyčistit“. Jelikož se jedná o nákladnou záležitost, Praha zváží repasování. To se sice dělá v Německu a Belgii, ale metropole by si mohla „pračku“ na uhlí postavit sama, uvedl náměstek. Pořízení vlastní technologie je podle něj nejvýhodnější.

Do vodárny v Podolí bylo dodáno celkem 844 metrů čtverečních granulovaného aktivního uhlí pro 12 filtrů. Jejich celková filtrační plocha je zhruba 964 metrů čtverečních. Filtrační vrstva je vysoká 85 centimetrů a doba filtrace činí přibližně patnáct minut.

Skrze investice akciové společnosti Úpravna vody Želivka, kde je hlavní město majoritním vlastníkem, neinvestuje hlavní město jen do vody pro Pražany. Tuto pitnou vodu odebírá každý sedmý obyvatel České republiky. Konkrétně teče do Kladna, Berouna, Benešova, Vlašimi, Havlíčkova Brodu, Humpolce a Pelhřimova.

Magistrát chystá osvětovou kampaň, aby Pražané pili kohoutkovou vodu, má ambiciózní plán, aby se to stalo „mainstreamem“.


Autor: Jan Puci

Zastaralý areál Rugby Clubu Tatra Smíchov se dočká rekonstrukce

Dnes v 08:20

Pražští radní odsouhlasili investiční záměr projektu rekonstrukce sportovního areálu Rugby Club Tatra Smíchov Národní sportovní agenturou. Spolufinancování investičních projektů rozvoje sportovní infrastruktury ve vlastnictví hl. m. Prahy je v souladu se strategií Plánu rozvoje sportu a...

Anglo-americká vysoká škola vypsala stipendia pro afghánské uprchlíky

Včera ve 22:36

Anglo-americká vysoká škola v Praze (AAU) se rozhodla vypsat dvě stipendia na celý studijní program pro afghánské uprchlíky, kteří byli letos v srpnu dopraveni do České republiky z Afghánistánu v rámci záchranné operace. Stipendium by mělo pokrýt náklady na školné a další případné výdaje....

Budovy a pozemky pošty ve Vysočanech se stanou součástí školního areálu

Včera ve 20:41

Radní Prahy vyhověli žádosti městské části Praha 9 a odsouhlasili úplatné nabytí nemovitostí České pošty do vlastnictví hlavního města, které by následně svěřili do správy Prahy 9. Jedná se o budovu pošty a související objekty a pozemky v katastrálním území Vysočan. V budoucnu by potom mohly...

Tři osobnosti se stanou Čestnými občany Prahy 8

20. září 2021 v 18:38

Zastupitelé Prahy 8 schválili ocenění Čestný občan městské části Praha 8 pro další tři osobnosti. Slavnostní udílení čestných občanství proběhne v Praze 8 již posedmé.

Další články
Nahoru