Dnes Neděle - skorojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Díky evropským i národním programům mají děti v Praze 10 kvalitnější vzdělávání

Praha 10 uzavře v listopadu již třetí projekt Místní akční plán rozvoje vzdělávání III, tzv. MAP, ve školách umístěných v katastru desáté městské části. Tento projekt byl zaměřen na prohloubení spolupráce subjektů působících v oblasti základního a předškolního vzdělávání. Díky němu došlo ke zlepšení kvality vzdělávání, rozšíření nabídky vzdělávacích aktivit a podpoře inkluzivních přístupů a soutěží pro děti, mezi mnohými dalšími pozitivními změnami.

MAP je osvědčenou kvalitní platformou pro setkávání pedagogů, ředitelů, rodičů a dalších zainteresovaných stran, jejímž prostřednictvím mohou sdílet své zkušenosti a společně posunout vzdělávací systém dál směrem k potřebám 21. století. 

„Sdílení informací, know-how a prohlubování spolupráce je cestou ke kvalitnějšímu vzdělávání. Zástupci institucí se mohou inspirovat dobrou praxí, zároveň se vyvarují prošlapávání slepých uliček. Spolupráce a komunikace je prospěšná pro všechny zapojené aktéry,“ říká radní pro školství Ondřej Počarovský (TOP 09). 

Do MAPu jsou obecně zapojeny mateřské a základní školy zřízené městskou částí Praha 10, školy zřízené Magistrátem Hlavního města Praha (speciální nebo základní umělecké) a také školy v soukromém vlastnictví na území městské části Praha 10. Celkem se zapojilo téměř padesát mateřských, základních a základních uměleckých škol. Ze 47 subjektů je 33 zřizovatelem právě Praha 10. Zbývajících 14 má jiného zřizovatele. 

„Praxe potvrzuje přínos tohoto projektu s poněkud abstraktním názvem. Podstatné je, že MAPy skutečně pomáhají zlepšovat kvalitu vzdělávání na komunální úrovni a uzpůsobovat je potřebám místních,“ podtrhuje přínos projektu starosta Martin Valovič (ODS). 

Nové multimediální učebny, moderní polytechnická výuka 

MAP III, jak název napovídá, navazuje na MAP I a II. I v rámci těchto akčních plánů se podařilo ve školách úspěšně realizovat řadu konkrétních věcí, mezi které patří podpora environmentálního a polytechnického vzdělávání, modernizace polytechnické učebny, odborné učebny pro přírodní vědy, modernizace výuky přírodních věd, modernizace učeben pro čtenářskou gramotnost, modernizace učeben fyziky, multimediální učebna pro výuku a mnoho dalších. Rovněž řada mateřských a základních škol byla a je zapojena do výzvy týkající se začleňování a podpory žáků s odlišným mateřským jazykem. 

MAP III představoval přechodné období směrem k nadcházejícímu projektu MAP IV a jeho hlavním cílem bylo pokračování partnerství s danými subjekty. To znamenalo průběžné aktualizace strategických a koncepčních dokumentů. Společně se zástupci jednotlivých subjektů, tedy škol, se připravovaly plány pro následující tři roky.

„Klíčovým datem bude 2. listopadu, kdy plánujeme závěrečné setkání zástupců škol věnované problematice kvality vzdělávání. Věříme, že díky těmto projektům a iniciativám se vzdělávání i nadále bude zlepšovat, zejména díky nadcházejícímu projektu MAP IV,“ dodává závěrem radní Ondřej Počarovský. 

Městská část díky evropským projektům v rámci operačního programu Praha pól růstu, do kterého spadají i MAPy, získala od roku 2018 více než 45 milionů korun a vedení městské části spolu s úředníky připravuje zapojení i do dalších dotačních výzev. Všechny tyto programy zajistí, že vzdělávání ve školách na Praze 10 se bude kontinuálně zlepšovat.


Autor: Cen

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Další články
Nahoru