Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Díky evropským i národním programům mají děti v Praze 10 kvalitnější vzdělávání

Praha 10 uzavře v listopadu již třetí projekt Místní akční plán rozvoje vzdělávání III, tzv. MAP, ve školách umístěných v katastru desáté městské části. Tento projekt byl zaměřen na prohloubení spolupráce subjektů působících v oblasti základního a předškolního vzdělávání. Díky němu došlo ke zlepšení kvality vzdělávání, rozšíření nabídky vzdělávacích aktivit a podpoře inkluzivních přístupů a soutěží pro děti, mezi mnohými dalšími pozitivními změnami.

MAP je osvědčenou kvalitní platformou pro setkávání pedagogů, ředitelů, rodičů a dalších zainteresovaných stran, jejímž prostřednictvím mohou sdílet své zkušenosti a společně posunout vzdělávací systém dál směrem k potřebám 21. století. 

„Sdílení informací, know-how a prohlubování spolupráce je cestou ke kvalitnějšímu vzdělávání. Zástupci institucí se mohou inspirovat dobrou praxí, zároveň se vyvarují prošlapávání slepých uliček. Spolupráce a komunikace je prospěšná pro všechny zapojené aktéry,“ říká radní pro školství Ondřej Počarovský (TOP 09). 

Do MAPu jsou obecně zapojeny mateřské a základní školy zřízené městskou částí Praha 10, školy zřízené Magistrátem Hlavního města Praha (speciální nebo základní umělecké) a také školy v soukromém vlastnictví na území městské části Praha 10. Celkem se zapojilo téměř padesát mateřských, základních a základních uměleckých škol. Ze 47 subjektů je 33 zřizovatelem právě Praha 10. Zbývajících 14 má jiného zřizovatele. 

„Praxe potvrzuje přínos tohoto projektu s poněkud abstraktním názvem. Podstatné je, že MAPy skutečně pomáhají zlepšovat kvalitu vzdělávání na komunální úrovni a uzpůsobovat je potřebám místních,“ podtrhuje přínos projektu starosta Martin Valovič (ODS). 

Nové multimediální učebny, moderní polytechnická výuka 

MAP III, jak název napovídá, navazuje na MAP I a II. I v rámci těchto akčních plánů se podařilo ve školách úspěšně realizovat řadu konkrétních věcí, mezi které patří podpora environmentálního a polytechnického vzdělávání, modernizace polytechnické učebny, odborné učebny pro přírodní vědy, modernizace výuky přírodních věd, modernizace učeben pro čtenářskou gramotnost, modernizace učeben fyziky, multimediální učebna pro výuku a mnoho dalších. Rovněž řada mateřských a základních škol byla a je zapojena do výzvy týkající se začleňování a podpory žáků s odlišným mateřským jazykem. 

MAP III představoval přechodné období směrem k nadcházejícímu projektu MAP IV a jeho hlavním cílem bylo pokračování partnerství s danými subjekty. To znamenalo průběžné aktualizace strategických a koncepčních dokumentů. Společně se zástupci jednotlivých subjektů, tedy škol, se připravovaly plány pro následující tři roky.

„Klíčovým datem bude 2. listopadu, kdy plánujeme závěrečné setkání zástupců škol věnované problematice kvality vzdělávání. Věříme, že díky těmto projektům a iniciativám se vzdělávání i nadále bude zlepšovat, zejména díky nadcházejícímu projektu MAP IV,“ dodává závěrem radní Ondřej Počarovský. 

Městská část díky evropským projektům v rámci operačního programu Praha pól růstu, do kterého spadají i MAPy, získala od roku 2018 více než 45 milionů korun a vedení městské části spolu s úředníky připravuje zapojení i do dalších dotačních výzev. Všechny tyto programy zajistí, že vzdělávání ve školách na Praze 10 se bude kontinuálně zlepšovat.


Autor: Cen

Výstava: Josef Sudek a Fotoklub Praha

Dnes v 15:05

Po 1. světové válce patřil k významným hybatelům fotografického dění vedle profesionálů pražský Český klub fotografů amatérů. Řada nových členů ale přicházela s podstatně jinou životní zkušeností i názory na tvorbu. V reakci na názorový nesoulad založilo několik mladých 3. června 1922 vlastní...

Tři kameny zmizelých jsou nově v Praze 7

Dnes v 08:46

Chodníky před domy v ulicích U Sparty 14 a U Průhonu 30 od 19. června připomínají tři oběti nacistického režimu: JUDr. Evžena Šterna, Karla Seinera a Jindřicha Seinera.

Hudba v Heroldových sadech

Včera ve 20:26

Praha 10 zve na koncert do Heroldových sadech. Začíná se v 19:30 hodin.

Výstava vítězů soutěže dětí z MŠ a ZŠ

Včera v 11:56

Ve středu 19. června proběhla za účasti radního pro kulturu, sport a školství Prahy 1 Davida Bodečka a zastupitelky Evy Špačkové vernisáž výstavy vítězných výtvorů soutěže určené pro dětí z mateřských a základních škol v Praze 1.

Osudy zajímavých osobností očima žáků z Prahy 2

Včera v 11:24

Disidentka a dcera Kamily Moučkové, dcera statkáře živořícího v 50. letech v cihelně, válečný utečenec nebo divadelní a filmový herec, jehož dětství zasáhl proces s Miladou Horákovou. Tyto a mnoho dalších fascinujících příběhů přinášejí žáci z Prahy 2, kteří se zapojili do dokumentaristického...

V The Loop Jazz clubu vystoupí Skety

Včera v 10:03

Blíží se další akce v hostivařském The Loop Jazz clubu. V rámci festivalu Prague Proms se ve čtvrtek 29. června představí vokální soubor SKETY a předvede průřez svým repertoárem.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 26. týden

Včera v 07:43

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nadace Kooperativy se stala partnerem Kampaně na podporu asistence

23. června 2024 v 11:56

Cílem kampaně je dostat k veřejnosti zprávu, že lidé s postižením potřebují pomoc a asistenci druhých, aby mohli žít normální, svobodný život. Zájemci o asistenci se často nemusí učit nic nového a mohou tak snadno najít práci, která dává smysl.

Loni provedla THMP 920 tisíc kontrol lamp, lidé mohou závady hlásit

23. června 2024 v 10:10

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) loni provedla 920 000 pravidelných servisních, nočních i revizních kontrol lamp. Informovala o tom na sociálních sítích. Vyřešila také 20 000 poruch. „Nefunkční lampy nebo jiné závady na veřejném osvětlení nám můžete jednoduše hlásit...

Další články
Nahoru