Díky evropským i národním programům mají děti v Praze 10 kvalitnější vzdělávání
31. října 2023 15:54
MAP je osvědčenou kvalitní platformou pro setkávání pedagogů, ředitelů, rodičů a dalších zainteresovaných stran, jejímž prostřednictvím mohou sdílet své zkušenosti a společně posunout vzdělávací systém dál směrem k potřebám 21. století.
„Sdílení informací, know-how a prohlubování spolupráce je cestou ke kvalitnějšímu vzdělávání. Zástupci institucí se mohou inspirovat dobrou praxí, zároveň se vyvarují prošlapávání slepých uliček. Spolupráce a komunikace je prospěšná pro všechny zapojené aktéry,“ říká radní pro školství Ondřej Počarovský (TOP 09).
Do MAPu jsou obecně zapojeny mateřské a základní školy zřízené městskou částí Praha 10, školy zřízené Magistrátem Hlavního města Praha (speciální nebo základní umělecké) a také školy v soukromém vlastnictví na území městské části Praha 10. Celkem se zapojilo téměř padesát mateřských, základních a základních uměleckých škol. Ze 47 subjektů je 33 zřizovatelem právě Praha 10. Zbývajících 14 má jiného zřizovatele.
„Praxe potvrzuje přínos tohoto projektu s poněkud abstraktním názvem. Podstatné je, že MAPy skutečně pomáhají zlepšovat kvalitu vzdělávání na komunální úrovni a uzpůsobovat je potřebám místních,“ podtrhuje přínos projektu starosta Martin Valovič (ODS).
Nové multimediální učebny, moderní polytechnická výuka
MAP III, jak název napovídá, navazuje na MAP I a II. I v rámci těchto akčních plánů se podařilo ve školách úspěšně realizovat řadu konkrétních věcí, mezi které patří podpora environmentálního a polytechnického vzdělávání, modernizace polytechnické učebny, odborné učebny pro přírodní vědy, modernizace výuky přírodních věd, modernizace učeben pro čtenářskou gramotnost, modernizace učeben fyziky, multimediální učebna pro výuku a mnoho dalších. Rovněž řada mateřských a základních škol byla a je zapojena do výzvy týkající se začleňování a podpory žáků s odlišným mateřským jazykem.
MAP III představoval přechodné období směrem k nadcházejícímu projektu MAP IV a jeho hlavním cílem bylo pokračování partnerství s danými subjekty. To znamenalo průběžné aktualizace strategických a koncepčních dokumentů. Společně se zástupci jednotlivých subjektů, tedy škol, se připravovaly plány pro následující tři roky.
„Klíčovým datem bude 2. listopadu, kdy plánujeme závěrečné setkání zástupců škol věnované problematice kvality vzdělávání. Věříme, že díky těmto projektům a iniciativám se vzdělávání i nadále bude zlepšovat, zejména díky nadcházejícímu projektu MAP IV,“ dodává závěrem radní Ondřej Počarovský.
Městská část díky evropským projektům v rámci operačního programu Praha pól růstu, do kterého spadají i MAPy, získala od roku 2018 více než 45 milionů korun a vedení městské části spolu s úředníky připravuje zapojení i do dalších dotačních výzev. Všechny tyto programy zajistí, že vzdělávání ve školách na Praze 10 se bude kontinuálně zlepšovat.