dnes
Sobota - zatazeno
16°C
zítra
Neděle - oblacno
17°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
17°C
Houby rostou už i v Praze. Kam a na jaké druhy do lesa vyrazit?
Na pařezech a kmenech listnáčů roste opeňka měnlivá. Foto: Prasopestilence / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Houby rostou už i v Praze. Kam a na jaké druhy do lesa vyrazit?

Teplé počasí a déšť přejí růstu hub, což platí i pro Prahu. Narazit tam lze na hřiby dubáky a kováře, žampiony ale i lišky obecné a bledé. Druhů, které mohou skončit v košíku houbařů, je však víc. Pomalu končí výskyt jarních hub a do toho začínají růst houby, které jsou pozdě jarní až přicházející do léta. 

I v Praze jsou zajímavé houbařské lokality. A to s ohledem na rozmanité plochy parkové zeleně v samotném centru města i hojnost příměstských lesů. Na výběr se nabízí celá řada pražských lokalit. V severozápadní části Prahy můžete vyrazit do obory Hvězda.

Nejoblíbenější houbařskou lokalitou je Klánovický les, místními nazývaný také Vidrholec či Fiedrholec, nacházející se mezi Klánovicemi a Újezdem nad Lesy na východě Prahy. Obyvatelé jižní metropole mohou zamířit do Michelského a Kunratického lesa. Houbaře láká i Stromovka, Šárka a desítky dalších zajímavých míst.

„Na území našeho hlavního města rostou především běžné druhy hub, odpovídající poloze místa a charakteru porostů. To znamená, že tu od jara do zimy najdete pestrou paletu jedlých i jedovatých, a dokonce i velmi vzácných druhů hub. Jedlé hřiby, bedly, žampióny, smrtelně jedovatou muchomůrku zelenou i chráněný lanýž letní,“ řekl již dříve serveru Pražský patriot Aleš Vít z České mykologické společnosti.

Především na pařezech a kmenech listnáčů už roste opeňka měnlivá, dřevokazná jedlá houba. Pozor ale na záměnu se smrtelně nebezpečnou dvojnicí: čepičatkou jehličnanovou, která roste především na jehličnatých stromech a zcela výjimečně se může objevit právě i na listnáčích. Stále rostou jarní druhy hub – kačenky, smrži a destice.

Houbařské ráje jsou i v okolí hlavního města. Nejčastějším cílem houbaření Pražanů bývají Brdy, Příbramsko, Plzeňsko a Křivoklátsko. „Vynechal bych akátové a javorové porosty. A také všechna místa v blízkosti zátěžových provozů, čili kolem chemiček, důlních výsypek, místa bezprostředně u hlavních silničních tahů a podobné lokality,“ sdělil mykolog Aleš Vít.


Praha 11 zve na jednání Komise pro životní prostředí

Dnes v 08:33

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí 21. října od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, číslo dveří 119, Úřad MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Další články
Nahoru