dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - snih-dest
4°C
Pražská politika

Dietní stravování ve školách

Praha 4 spustí na začátku nového školního roku pilotní projekt, jehož cílem je ověřit možnost zajištění dietního stravování dětí v základních a mateřských školách. 

Městská část vybrala školní jídelnu ZŠ Plamínkové, která připravuje stravu pro základní a mateřskou školu a má již z minulosti zkušenost s přípravou bezlepkové diety, jako pilotní školní jídelnu.

Zajištění dietního stravování znamená pro Prahu 4 větší finanční zatížení, konkrétně vícenáklady právě na nutričního specialistu, na kterého městská část nedostane žádné peníze, a proto tyto vícenáklady v Základní škole Plamínková musí dotovat ze svého rozpočtu.

V základních a mateřských školách v Praze 4 se v loňském školním roce stravovalo 11 859 dětí (8 401 žáků ZŠ a 3 458 dětí v MŠ), zhruba 50 žáků mělo bezlepkovou dietu nebo jiné alergické omezením (alergie na vejce, mléko, ořechy, ryby apod). Podle předběžného průzkumu bude v příštím roce dětí s dietním omezením přibližně stejný počet.

Od 1. února 2015 nabyla účinnosti vyhláška č. 17/2015 Sb., kterou se mění vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování a nově upravuje dietní stravování. Podle ní může provozovatel stravovacích služeb poskytovat strávníkům, jejichž zdravotní stav vyžaduje s omezení podle dietního režimu, poskytovat dietní stravování.


Další články
Nahoru