Dientzenhoferova Portheimka ukazuje osudy barokního klenotu Smíchova
Historie Portheimky se píše od dvacátých let 18. století, kdy ji slavný stavitel vybudoval pro svou rodinu. Letos zde byla obnovena pravidelná výstavní činnost v režii městské části, a tak aktuální expozice symbolicky zahajuje novou kapitolu provozu objektu.
Autorem výstavy je Pavel Fabini, který ji se svými spolupracovníky rozdělil do tří základních částí. Ty se postupně zaměřují na původní podobu letohrádku a osobu jeho tvůrce K. I. Dientzenhofera a na rokokovou éru stavby za majitelů z rodu Buquoyů, kteří také založili přilehlou zahradu. Poslední část se zabývá dramatickým děním v 19. a 20. století, kdy zde sídlili Porgesové z Portheimu a později došlo k zásadním proměnám využití památky.
„Jedná se o zcela originální výstavu, kvůli které byl dokonce proveden základní archivní výzkum. Díky tomu se návštěvník na téměř třech desítkách panelů dozví i zcela nové informace o historii Portheimky a osobnosti K. I. Dientzenhofera, který patřil k nejvýznamnější architektům a stavitelům barokního slohu,“ popisuje historik Pavel Fabini. Tvůrcům výstavy se navíc podařilo pro tento účel zapůjčit dosud nevystavená dobová umělecká díla. Návštěvníci se tak mohou těšit na nevšední zážitek každodennosti a duchovního světa tereziánské epochy.