
Diabetici jsou koronavirem ohroženi více, v Praze jich je přes sto tisíc
19. března 2020 12:17
Dle zprávy byla úmrtnost nejvyšší u pacientů trpících srdečně-cévními onemocněními (13,2 procenta) a dále diabetem (9,2 procenta). Diabetikům 2. typu přitom zároveň hrozí větší riziko srdečně-cévních onemocnění.
Při dobré kompenzaci diabetu a nepřítomnosti komplikací je průběh infekčních onemocnění srovnatelný s nediabetiky. V léčbě diabetu je proto důležité zaměřit se nejen na hladinu cukru v krvi, ale také na snížení rizika souvisejících zdravotních komplikací, jako jsou právě srdečně-cévní onemocnění a dále snižování hmotnosti.
Zdravotní komplikace související s diabetem
Náchylnost k virovým nákazám je ovlivněna celkovým zdravotním stavem – tedy jak kompenzací diabetu, tak i přítomností jeho komplikací.
Nebezpečí cukrovky obecně spočívá jak v akutních komplikacích (hypoglykémie), tak v dlouhodobých (chronických) následcích. Příčinou komplikací je buď urychlená ateroskleróza velkých cév (kardiovaskulární komplikace) vedoucí ke zvýšenému riziku srdečního infarktu, mozkové mrtvice a ischemické choroby dolních končetin, nebo poškození malých cév vedoucí například k poškození zraku (diabetická retinopatie), ledvin (diabetická nefropatie) či nervů (diabetická neuropatie).
„Kardiovaskulární komplikace se u diabetiků vyskytují až 3× častěji než u nediabetiků, což vede k výraznému zkrácení délky jejich života i k jeho velmi zhoršené kvalitě. Poškození zraku u diabetu je nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích světa a více než polovina pacientů se selháním ledvin vyžadujících léčbu hemodialýzou jsou diabetici,“ říká diabetolog Martin Haluzík z IKEM.
Pokud je diabetes 2. typu dobře kompenzován, mohou pacienti dosahovat hodnot zdravého člověka a dochází celkově ke snížení rizika komplikací. Proto se moderní léčba zaměřuje nejen na snížení hladiny cukru v krvi, ale také na pozitivní ovlivnění dalších rizikových faktorů souvisejících s cukrovkou.