Dnes Pondělí - oblacno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Diabetes Jiřímu (72) poškodil ledviny a málem ho připravil o nohu
Nemoc se u něj rozvinula před čtvrt stoletím. Foto: se souhlasem Jiřího Hájka

Diabetes Jiřímu (72) poškodil ledviny a málem ho připravil o nohu

V práci jsou často ve stresu, cestují a zdravá životospráva je na druhé koleji – někteří pacienti by tak mohli diabetes 2. typu označit téměř za nemoc z povolání. Jedním z nich je i Jiří Hájek (72) z Prahy, dlouholetý motoristický novinář, který se s nemocí potýká posledních 30 let života. A přestože je nyní jeho stav poměrně stabilní, přeje si, aby k chorobě v minulosti přistupoval jinak. Ušetřil by si tím komplikace, s nimiž se v životě potýkal.

Nemoc se u Jiřího Hájka rozvinula na konci 90. let. „Zrovna jsem byl na služební cestě v Německu na závodech a pamatuji si, že jsem měl čerstvě po pravidelné preventivní lékařské prohlídce. Nijak zle jsem se necítil, ale najednou mi volala paní doktorka, že musím okamžitě do nemocnice, protože mám výrazně zvýšenou glykémii, tehdy na hodnotu 22 mmol na litr. Běžná hodnota je přitom kolem 5 mmol na litr,“ vzpomíná muž, který svou novinářskou kariéru zasvětil motorismu, od testování nových vozů po reportáže ze závodů. 

Do nemocnice však příliš nespěchal, dokončil práci a na diabetologii zamířil až po návratu. Sám však říká, že cukrovka nebolí, a proto trvalo dlouho, než na ni lékaři přišli. „Jediný příznak, na který si zpětně vzpomínám, byla velmi častá žízeň. Jinak mi vlastně nic nebylo. A podle toho jsem k té nemoci zpočátku i přistupoval,“ popisuje.

Chorobu nijak neléčil a spíš se soustředil na práci, která svým režimem k jeho stavu výrazně přispívala. „O zdravém životním stylu nemohla být řeč. Do redakce jsme chodili relativně pozdě, dopoledne jsme často místo snídaně stihli třeba tři kávy. Celý den se pak nahánělo, aby se časopis naplnil. K obědu byl často jenom nějaký bramborový salát z papíru se dvěma rohlíky po cestě v autě. A když byla uzávěrka, tak se chodilo domů pozdě večer a první kroky vedly samozřejmě k lednici,“ vzpomíná sportovní redaktor. 

Lékaři se jej marně snažili přivést k léčbě a lepšímu režimu, až se nemoc dostala do fáze, kdy se začaly projevovat její negativní důsledky a nebyla jiná možnost než nasadit inzulín. „Trvalo ale několik let, než jsem s léčbou inzulínem souhlasil,“ doplňuje. 

Jako první se začala rozvíjet takzvaná Charcotova noha (chronické onemocnění kostí a kloubů v důsledku neuropatie, pozn. aut). „Zpětně si člověk samozřejmě uvědomuje, co všechno mu cukrovka způsobila. Kvůli zánětu na chodidle jsem skončil s celkovou sepsí organismu, a dokonce mi hrozila amputace,“ vypráví pan Jiří, kterému však nakonec lékaři při operaci nohu zachránili.

Velmi rychle si díky tomu uvědomil, že diabetes už nemůže brát na lehkou váhu. „Inzulín jsem si pak píchal dalších 20 let, přestože jsem si to na začátku vůbec neuměl představit. Začal jsem dodržovat základní dietu a uvědomil si, že moje dosavadní životospráva se se zvládáním cukrovky příliš neslučuje,“ popisuje diabetik opatření, která mu pomohla dostat nemoc částečně pod kontrolu. 

Sám ale ví, že některé napáchané škody na jeho zdraví už napravit nepůjdou – lékaři u něj zpozorovali zhoršenou funkci ledvin. „To je další věc, kterou člověk vůbec nepozoruje, protože ledviny nebolí. O tom, že jsou poškozené, mi lékaři řekli až na základě výsledků krevních testů. Co ale znát je, jsou například oči. Cukrovka mi poškodila zrak a jedno oko už mám operované,“ říká pan Hájek. 

Ten dnes již sice ví, že funkci ledvin už bohužel nevrátí, ale s pomocí léčby se mu ve spolupráci s lékaři podařilo zhoršování alespoň zpomalit a v posledních letech i kompenzovat cukrovku tak, že si loni mohl přestat píchat inzulín a opět mohl přejít na tablety. 


Autor: Karel Netolický

40. ročník světového finále Schwarzkopf Elite Model Look hostila Praha

Včera v 11:43

Pražská O2 arena se v sobotu 15. června 2024 stala centrem modelingového světa. Hostila totiž světové finále 40. ročníku nejprestižnější modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, které proběhlo v české metropoli již potřetí. Odborná porota vyhlásila vítěze Micklate Décio Macobola...

Možnosti sociálních služeb i rady odborníků nabídl Den zdraví a Veletrh sociálních služeb

20. června 2024 v 07:52

Ve středu 19. června proběhl v Praze 13 na Slunečním náměstí již 9. ročník Dne zdraví a zároveň také Veletrh sociálních služeb. Na travnaté ploše před radnicí byly k dispozici desítky stánků, které návštěvníkům nabídly pestré informace ze světa zdraví, prevence a sociálních...

Dny prevence v DBK se zaměřily na prevenci rakoviny prostaty

16. června 2024 ve 20:54

Ve středu a ve čtvrtek odpoledne se v OC DBK Budějovická konaly Dny prevence, které byly zaměřeny na prevenci rakoviny prostaty.

Dovolená podle gusta NobodyListena? Miluju bordel a smrad, říká s humorem

15. června 2024 v 11:49

DJ NobodyListen alias Jakub Strach má napilno. Známý muzikant a svého času také model se nedávno zapojil do projektu s názvem glo Dialog, který osobně v rámci doprovodné hudební show představil na pražské smíchovské náplavce. Čeká ho prací nabité léto, ale čas najde i na odpočinek. Možná budete...

Praha 13 zve na Den zdraví na Slunečním náměstí

14. června 2024 v 07:07

Praha 13 zve na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu – Den zdraví, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví a prevence proti nemocem. Děti si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Databáze ukáže, který praktik očkuje proti černému kašli

8. června 2024 v 07:53

Zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví...

Reuse den na Smíchově

7. června 2024 v 08:57

Před kostelem sv. Václava se koná Reuse den od 11 do 17 hodin.

Další články
Nahoru