Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Diabetes Jiřímu (72) poškodil ledviny a málem ho připravil o nohu
Nemoc se u něj rozvinula před čtvrt stoletím. Foto: se souhlasem Jiřího Hájka

Diabetes Jiřímu (72) poškodil ledviny a málem ho připravil o nohu

V práci jsou často ve stresu, cestují a zdravá životospráva je na druhé koleji – někteří pacienti by tak mohli diabetes 2. typu označit téměř za nemoc z povolání. Jedním z nich je i Jiří Hájek (72) z Prahy, dlouholetý motoristický novinář, který se s nemocí potýká posledních 30 let života. A přestože je nyní jeho stav poměrně stabilní, přeje si, aby k chorobě v minulosti přistupoval jinak. Ušetřil by si tím komplikace, s nimiž se v životě potýkal.

Nemoc se u Jiřího Hájka rozvinula na konci 90. let. „Zrovna jsem byl na služební cestě v Německu na závodech a pamatuji si, že jsem měl čerstvě po pravidelné preventivní lékařské prohlídce. Nijak zle jsem se necítil, ale najednou mi volala paní doktorka, že musím okamžitě do nemocnice, protože mám výrazně zvýšenou glykémii, tehdy na hodnotu 22 mmol na litr. Běžná hodnota je přitom kolem 5 mmol na litr,“ vzpomíná muž, který svou novinářskou kariéru zasvětil motorismu, od testování nových vozů po reportáže ze závodů. 

Do nemocnice však příliš nespěchal, dokončil práci a na diabetologii zamířil až po návratu. Sám však říká, že cukrovka nebolí, a proto trvalo dlouho, než na ni lékaři přišli. „Jediný příznak, na který si zpětně vzpomínám, byla velmi častá žízeň. Jinak mi vlastně nic nebylo. A podle toho jsem k té nemoci zpočátku i přistupoval,“ popisuje.

Chorobu nijak neléčil a spíš se soustředil na práci, která svým režimem k jeho stavu výrazně přispívala. „O zdravém životním stylu nemohla být řeč. Do redakce jsme chodili relativně pozdě, dopoledne jsme často místo snídaně stihli třeba tři kávy. Celý den se pak nahánělo, aby se časopis naplnil. K obědu byl často jenom nějaký bramborový salát z papíru se dvěma rohlíky po cestě v autě. A když byla uzávěrka, tak se chodilo domů pozdě večer a první kroky vedly samozřejmě k lednici,“ vzpomíná sportovní redaktor. 

Lékaři se jej marně snažili přivést k léčbě a lepšímu režimu, až se nemoc dostala do fáze, kdy se začaly projevovat její negativní důsledky a nebyla jiná možnost než nasadit inzulín. „Trvalo ale několik let, než jsem s léčbou inzulínem souhlasil,“ doplňuje. 

Jako první se začala rozvíjet takzvaná Charcotova noha (chronické onemocnění kostí a kloubů v důsledku neuropatie, pozn. aut). „Zpětně si člověk samozřejmě uvědomuje, co všechno mu cukrovka způsobila. Kvůli zánětu na chodidle jsem skončil s celkovou sepsí organismu, a dokonce mi hrozila amputace,“ vypráví pan Jiří, kterému však nakonec lékaři při operaci nohu zachránili.

Velmi rychle si díky tomu uvědomil, že diabetes už nemůže brát na lehkou váhu. „Inzulín jsem si pak píchal dalších 20 let, přestože jsem si to na začátku vůbec neuměl představit. Začal jsem dodržovat základní dietu a uvědomil si, že moje dosavadní životospráva se se zvládáním cukrovky příliš neslučuje,“ popisuje diabetik opatření, která mu pomohla dostat nemoc částečně pod kontrolu. 

Sám ale ví, že některé napáchané škody na jeho zdraví už napravit nepůjdou – lékaři u něj zpozorovali zhoršenou funkci ledvin. „To je další věc, kterou člověk vůbec nepozoruje, protože ledviny nebolí. O tom, že jsou poškozené, mi lékaři řekli až na základě výsledků krevních testů. Co ale znát je, jsou například oči. Cukrovka mi poškodila zrak a jedno oko už mám operované,“ říká pan Hájek. 

Ten dnes již sice ví, že funkci ledvin už bohužel nevrátí, ale s pomocí léčby se mu ve spolupráci s lékaři podařilo zhoršování alespoň zpomalit a v posledních letech i kompenzovat cukrovku tak, že si loni mohl přestat píchat inzulín a opět mohl přejít na tablety. 


Autor: Karel Netolický

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Praha v rámci programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče

4. září 2023 v 15:22

Rada hl. m Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 67,5 milionů korun. Cílem záměru je prostřednictvím dotací podpora osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením...

Další články
Nahoru