dnes
Pátek - jasno
4°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Dětská Praha

Devítka pomáhá dětem cizinců naučit se český jazyk

Městská část Praha 9 se zapojila do projektu Integrace cizinců na lokální úrovni 2018, který vyhlašuje a spolufinancuje Ministerstvo vnitra ČR. Dotace v tomto případě pokývá 90 % nákladů projektu.

Jak ukazují počty dětí, které byly přijaty do mateřských a základních škol zřizovaných městskou částí Praha 9, během posledních šesti let došlo k významnému nárůstu počtu dětí–cizinců. O tři procenta vzrost jejich počet na základních školách a o celých osm procent ve školách mateřských.

„Cílem projektu je integrace dětí-cizinců třetích zemí, tj. zemí mimo Evropskou unii, kteří často díky jazykové bariéře mají ztížené vzdělávání na našich základních školách. Proto je prioritou celého projektu doučování českého jazyka,“ objasňuje místostarosta městské části Praha 9 Adam Vážanský a dodává: „Do projektu se zapojila Mateřská škola Dětský úsměv a Základní škola Novoborská, od září se připojí ZŠ a MŠ na Balabence.“

V rámci projektu zajistila městská část Praha 9 spolu s Integračním centrem Praha také překlad nejdůležitějších částí Školního řádu, Evidenční list, Přihlášku k zápisu dítěte do MŠ a Organizační řád MŠ do několika jazyků (čínštiny, kazaštiny, moldavštiny, ruštiny, ukrajinštiny a vietnamštiny).

Projekt v mateřské škole
V mateřské škole je do projektu zapojeno celkem dvacet dětí, kterým se ve skupince pěti dětí věnuje jedna učitelka. Děti se hravou formou (kartičky, básničky, hádanky, čarování….) již naučily vyjmenovat části lidského těla, barvy, popíší okolí školky…

Projekt v základní škole
Na doučování češtiny v ZŠ Novoborská, na doporučení třídních učitelů, bylo vybráno celkem osm žáků ze čtyř zemí. Čtyři pedagogové se žákům individuálně věnují po skončení vyučování, tedy ve volném čase žáků. A doučování českého jazyka nebude přerušeno ani o prázdninách, kdy obě školy zajistí dětem týdenní příměstský tábor se zaměřením na výuku českého jazyka a seznámení se zvyky a kulturou ČR. Do příměstského tábora se prioritně zařadí zájemci obou škol, v případě volné kapacity pak škola přijme děti a žáky z jiných škol, jejichž zřizovatelem je MČ Praha 9.


Montessori výuka: Setkání s rodiči

Dnes v 07:52

Lednové setkání s rodiči na téma Montessori výuky, které ZŠ Květnového vítězství pořádá ve spolupráci s MČ Praha 11, se koná v úterý 22. ledna od 18 hodin v budově K2, Schulhoffova 844.

Dětský karneval v Jinonicích

Včera ve 14:00

Sokol Jinonice pořádá v sobotu 19. ledna od 14 – 17 hodin dětský karneval.

Aspoň na víkend: Poznej život zvířat v zimě

16. ledna 2019 v 17:44

Zajímalo by vás, jak se živočichové ukládají k zimnímu spánku a na co všechno se při tom musí připravit? Vydejte se v sobotu 19. ledna do Nové budovy Národního muzea za zvířaty, která se musí část roku nebo dokonce celý život potýkat s mrazem a sněhem.   

Slavnostní otevření ledové plochy s Peppou a Tomíkem

16. ledna 2019 v 07:37

V sobotu 19. ledna ve 14 hodin bude v Europarku Praha otevřena ledová plocha. Na ledě i mimo něj se bude soutěžit o skvělé dárky, otevřen bude bezplatný fotokoutek s Peppou a Tomíkem.  

Nohy, nožky, nožičky: Odborná přednáška

16. ledna 2019 v 07:03

V rámci projektu Naše zdraví se koná v prostorách MK Rybička, v zasedací místnosti suchdolské radnice, v úterý 22. ledna od 9:30 hodin beseda s fyzioterapeutkou Bc. Barborou Pánkovou – Nohy, nožky, nožičky zaměřená na správný vývoj dětských nožiček a výběr...

S kočárky za poznáním do Kobyliské střelnice

11. ledna 2019 v 07:51

Osmička pro rodinu a radnice Prahy 8 zve na vycházku s kočárky. Sraz v pátek 18. ledna v 9:15 hod před KD Krakov – poznávací znamení jsou kočárky a děti.

Korec si nebere servítky: Zelený diktát jen ukazuje, že tam rozhodují lidé, kteří daným věcem vůbec nerozumí a často jsou pod vlivem lobbistů. Jsem přesvědčen o tom, že většina domácností se tohoto zvyku nevzdá!

20. prosince 2018 ve 22:15

Už za pár dnů začne platit další část evropské směrnice o energetické náročnosti budov, která nařizuje stavět všechny bytové domy a stavby větší než 350 metrů čtverečních „s téměř nulovou spotřebou energie“. Dosud se to týkalo jen budov s plochou nad 1500 metrů čtverečních. Toto nařízení, které...

Štědrý den v Gongu

11. prosince 2018 ve 13:18

Štědrodenní pohádku O zapomnětlivém psaníčkovém andělíčkovi připravilo Divadlo Gong na Štědrý den 24. prosince od 13:00 hodin. Co se stane, když zaspí psaníčkový andělíček, který nosí každé Vánoce dětská přání Ježíškovi?

Adventní tvořivá dílna na Hradčanech

11. prosince 2018 v 08:12

Přijďte si zítra, 12. prosince, vytvořit anděla či andílka technikou suchého plstění do knihovny na Hradčanech.

Kávička, jarmark a dílnička. Praha 5 zve na Mikulášské odpoledne

7. prosince 2018 v 19:00

V sobotu 8. prosince od 15:30 hodin se v Rodinném centru Kamarád Chameleon koná za podpory radnice páté městské části Mikulášské odpoledne.

Sobota: Mikulášská nejen pro kočku

4. prosince 2018 ve 20:17

Umisťovací výstava opuštěných koček, které se budou snažit získat si místo ve vašem srdci a misku s pelíškem u vás doma se koná 8. prosince.

Další články
Nahoru