dnes
Neděle - jasno
20°C
zítra
Pondělí - jasno
18°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
19°C
Dětská PrahaKomerční sdělení

Devítka pomáhá dětem cizinců naučit se český jazyk

Městská část Praha 9 se zapojila do projektu Integrace cizinců na lokální úrovni 2018, který vyhlašuje a spolufinancuje Ministerstvo vnitra ČR. Dotace v tomto případě pokývá 90 % nákladů projektu.

Jak ukazují počty dětí, které byly přijaty do mateřských a základních škol zřizovaných městskou částí Praha 9, během posledních šesti let došlo k významnému nárůstu počtu dětí–cizinců. O tři procenta vzrost jejich počet na základních školách a o celých osm procent ve školách mateřských.

„Cílem projektu je integrace dětí-cizinců třetích zemí, tj. zemí mimo Evropskou unii, kteří často díky jazykové bariéře mají ztížené vzdělávání na našich základních školách. Proto je prioritou celého projektu doučování českého jazyka,“ objasňuje místostarosta městské části Praha 9 Adam Vážanský a dodává: „Do projektu se zapojila Mateřská škola Dětský úsměv a Základní škola Novoborská, od září se připojí ZŠ a MŠ na Balabence.“

V rámci projektu zajistila městská část Praha 9 spolu s Integračním centrem Praha také překlad nejdůležitějších částí Školního řádu, Evidenční list, Přihlášku k zápisu dítěte do MŠ a Organizační řád MŠ do několika jazyků (čínštiny, kazaštiny, moldavštiny, ruštiny, ukrajinštiny a vietnamštiny).

Projekt v mateřské škole
V mateřské škole je do projektu zapojeno celkem dvacet dětí, kterým se ve skupince pěti dětí věnuje jedna učitelka. Děti se hravou formou (kartičky, básničky, hádanky, čarování….) již naučily vyjmenovat části lidského těla, barvy, popíší okolí školky…

Projekt v základní škole
Na doučování češtiny v ZŠ Novoborská, na doporučení třídních učitelů, bylo vybráno celkem osm žáků ze čtyř zemí. Čtyři pedagogové se žákům individuálně věnují po skončení vyučování, tedy ve volném čase žáků. A doučování českého jazyka nebude přerušeno ani o prázdninách, kdy obě školy zajistí dětem týdenní příměstský tábor se zaměřením na výuku českého jazyka a seznámení se zvyky a kulturou ČR. Do příměstského tábora se prioritně zařadí zájemci obou škol, v případě volné kapacity pak škola přijme děti a žáky z jiných škol, jejichž zřizovatelem je MČ Praha 9.


Kam s dětmi, aby se v Praze nenudily

Včera v 07:30

Prague City Tourism vydává novou mapu Praha: děti, která je určena všem rodičům a prarodičům, kteří hledají tipy a doporučení kam v Praze vyrazit s dětmi. V mapě najdou desítky míst, kde se děti budou bavit a případně se i něco nového naučí. 

Praha 6 zve na Putování za velikonočním vajíčkem

11. dubna 2019 ve 12:55

Tradiční rodinná akce v příjemném prostředí Hanspaulky tuto sobotu 13. dubna od 9 hodin.

Praha 2: Mega Street Basketbal zdarma

11. dubna 2019 v 06:59

Dnes odstartuje v parku na Folimance série tréninků „Mega Street Basketbal“. Basketbalová série je určena pro děti od 8 do 18 let ze sociálně slabších rodin. Organizují ji USK Praha, Městská policie Praha 2 a nezisková organizace Klub Beztíže.

Ragbyového turnaje dětí a mládeže se na Smíchově zúčastnila stovka týmů z devíti zemí

10. dubna 2019 v 11:46

V sobotu 6. dubna se v areálu Rugby Club Tatra Smíchov konal již tradiční jarní turnaj Prague Youth Rugby Festival. Šestého ročníku tohoto ragbyového svátku dětí a mládeže se zúčastnilo na sto týmů z devíti zemí a to včetně zástupců z České republiky.

Praha 15: Vystoupení dětí podpoří nákup altánu

9. dubna 2019 v 19:45

ZŠ Křimická a Klub rodičů při ZŠ Křimická pořádají 16. dubna od 16 hodin v malé tělocvičně Jarní benefiční koncert, jehož výtěžek bude použit jako příspěvek pro ZŠ Křimická na pořízení altánu na školní zahradu.

Webová aplikace v Praze 5 umožňuje snadný zápis do mateřských škol

9. dubna 2019 v 06:47

Pátá městská část umožnila rodičům přihlásit děti do školek radnicí zřizovaných pomocí webové aplikace. Ta umožní jednoduše zjistit informace o školce a termíny dnů otevřených dveří a transparentní, efektivnější a rychlejší proces přijímacího řízení...

Poběžte pro miminka do dlaně

5. dubna 2019 v 09:44

První květnovou neděli, kdy se celosvětově slaví Den rodičů předčasně narozených dětí, se koná charitativní běh v Oboře Hvězda.

Praha 5: Na dvou hřištích jsou včely

2. dubna 2019 v 15:32

Z bezpečnostních důvodů bude zítra, 3. dubna, uzavřeno pro vstup celé dětské hřišti Okrouhlík a také dětské hřiště v parku Klamovka.

Praha 15: Velikonoční jarmark v mateřské škole

2. dubna 2019 v 07:36

MŠ Trhanovské náměstí zve na Velikonoční jarmark ve středu 3. dubna od 15 do 17 hodin. Výtěžek z prodeje jarních a velikonočních věcí bude věnován organizaci Mary´s meals.

Praha 6: Rodiče mohou děti do školek přihlásit elektronicky

1. dubna 2019 v 15:44

Přihlašování dětí do školek je stále relativně složitý proces, který stojí zejména rodiče mnoho času. Zdlouhavé správní řízení navíc často končí neúspěšně, nebo se rodiče o přijetí dítěte dozví prakticky až na konci léta. Městská část Praha 6 se proto rozhodla pro rodiče připravit rezervační...

Pohádkový les pro děti v Čakovicích

1. dubna 2019 ve 13:03

V neděli 7. dubna od 13:00 do 17:00 hodin v zámeckém parku v Cukrovarské ulici.

Úklid Milíčovských kopců společně s indiány

29. března 2019 v 07:20

Praha 11 zve děti a rodiče 14. dubna na Indiánskou stezku, její součástí bude i tradiční jarní úklid Milíčovských kopců.

Cyklohráček slaví pět let, zve na divadlo, workshop, výstavu i komentované prohlídky

27. března 2019 ve 13:45

V sobotu 30. března proběhne od 10:30 do 17:00 na vlakovém nádraží ve středočeském královském městě Slaný letošní první akce v rámci tzv. Dnů Pražské integrované dopravy – Den Cyklohráčku. Tato komornější akce se koná u příležitosti 5. výročí vlaku Cyklohráček, který letos vyjel již do své...

Další články
Nahoru