dnes
Neděle - zatazeno
5°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
4°C
Dětská Praha

Devítka pomáhá dětem cizinců naučit se český jazyk

Městská část Praha 9 se zapojila do projektu Integrace cizinců na lokální úrovni 2018, který vyhlašuje a spolufinancuje Ministerstvo vnitra ČR. Dotace v tomto případě pokývá 90 % nákladů projektu.

Jak ukazují počty dětí, které byly přijaty do mateřských a základních škol zřizovaných městskou částí Praha 9, během posledních šesti let došlo k významnému nárůstu počtu dětí–cizinců. O tři procenta vzrost jejich počet na základních školách a o celých osm procent ve školách mateřských.

„Cílem projektu je integrace dětí-cizinců třetích zemí, tj. zemí mimo Evropskou unii, kteří často díky jazykové bariéře mají ztížené vzdělávání na našich základních školách. Proto je prioritou celého projektu doučování českého jazyka,“ objasňuje místostarosta městské části Praha 9 Adam Vážanský a dodává: „Do projektu se zapojila Mateřská škola Dětský úsměv a Základní škola Novoborská, od září se připojí ZŠ a MŠ na Balabence.“

V rámci projektu zajistila městská část Praha 9 spolu s Integračním centrem Praha také překlad nejdůležitějších částí Školního řádu, Evidenční list, Přihlášku k zápisu dítěte do MŠ a Organizační řád MŠ do několika jazyků (čínštiny, kazaštiny, moldavštiny, ruštiny, ukrajinštiny a vietnamštiny).

Projekt v mateřské škole
V mateřské škole je do projektu zapojeno celkem dvacet dětí, kterým se ve skupince pěti dětí věnuje jedna učitelka. Děti se hravou formou (kartičky, básničky, hádanky, čarování….) již naučily vyjmenovat části lidského těla, barvy, popíší okolí školky…

Projekt v základní škole
Na doučování češtiny v ZŠ Novoborská, na doporučení třídních učitelů, bylo vybráno celkem osm žáků ze čtyř zemí. Čtyři pedagogové se žákům individuálně věnují po skončení vyučování, tedy ve volném čase žáků. A doučování českého jazyka nebude přerušeno ani o prázdninách, kdy obě školy zajistí dětem týdenní příměstský tábor se zaměřením na výuku českého jazyka a seznámení se zvyky a kulturou ČR. Do příměstského tábora se prioritně zařadí zájemci obou škol, v případě volné kapacity pak škola přijme děti a žáky z jiných škol, jejichž zřizovatelem je MČ Praha 9.


Divadlo pro děti v Crossu: Pinocchio zdarma

15. listopadu 2018 ve 14:01

Někdy se může splnit i nejnesplnitelnější sen, který můžete mít. Ale cesta k němu bývá dlouhá snad jako Pinocchiův nos. Divadlo pro děti od 3 let v neděli 18. listopadu v Crossu.

Hon na poklad s Myšákem Mickeym

13. listopadu 2018 v 11:34

Centrum Chodov při příležitosti 90. výročí jedné z nejznámějších postaviček Walta Disneyho Myšáka Mickeyho pořádá v období od 3. do 30. listopadu honbu za pokladem. Soutěžící budou v jednotlivých obchodech pátrat po obrázcích s Myšákem Mickeym, které mapují celých 90 let Mickeyho. Výherci se mohou...

Praha 6: Zdravé vaření s dětmi

13. listopadu 2018 v 11:07

S výživovou poradkyní Luckou Němečkovou si připravíte dobrý a zdravý oběd ze sezonních surovin. Pro děti bude připravená aktivita spojená s tématikou jídla a vaření. 

Praha 9 zve na Lampionový průvod

8. listopadu 2018 ve 20:09

Vydejte se s lampiónem do pohádky. V podvečer dne Svatého Martina rozsvítíte lampióny a společně se vydáte na procházku, na které potkáme několik pohádkových postav a na závěr si v parku Podkovářská společně opečete buřtíky.

Tisíc barev pohádky

8. listopadu 2018 v 10:34

Muzeum hlavního města Prahy v rámci Festivalu české a slovenské tvorby pro děti v Praze hostí od 7. listopadu do 7. ledna 2019 výstavu Tisíc barev pohádky. Výstava návštěvníky seznámí s ilustrací pro děti s vánoční tematikou od slovenského výtvarníka Vladimíra Krále. Probíhat bude v hlavní budově...

Svatomartinský lampionový průvod

8. listopadu 2018 v 07:15

Spolek rodičů Občanského sdružení Studánka zve v pátek 9. listopadu od 17 hodin na tradiční Svatomartinský lampionový průvod, který se uskuteční na zahradě Církevní mateřské školky Studánka.

Sportovní řádění v Praze 13

7. listopadu 2018 v 06:08

Sportovní klub FitStation otevírá dětské lekce pro děti od 3 do 5 let. Sportovní řádění je každé pondělí od 16 hodin.

Martinský Lampionový průvod v Hostivaři

7. listopadu 2018 v 05:52

Martinský průvod se závěrečným ohňostrojem a odměnou pro statečné se koná v neděli 11. listopadu. Začíná v 15 hodin.

Svatomartinské lucerničky ve Stromovce

5. listopadu 2018 v 07:25

Svatomartinské lucerničky aneb lampionový průvod ve Stromovce, sraz je v pátek 9. listopadu od 16:30 hodin před Planetáriem. V 17 vyráží průvod lucerniček Stromovkou ke Šlechtově restauraci. Zde bude ukončen tanečním ohnivým vystoupením. Účast zdarma.

Čertovské řádění a vánoční tvoření

2. listopadu 2018 v 10:44

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Jděte se první víkend v prosinci podívat na Zábavné čertování do dětských tělocvičen Monkey´s Gym – v sobotu 1. 12. do OC Šestka a 2. 12. do Galerie Harfa – vždy od 14 do 18 hodin.

Lektorky z Kroužků a Proužků míří do Juklíku

2. listopadu 2018 v 09:40

Zábavné tvoření s Kavárnou Maluj a oblíbenými lektorkami z Kroužků a Proužků míří do Juklíku. Na vaše děti čeká v listopadu v Baby Clubu Juklík, a to hned na jeho obou pobočkách: na Praze 5 i 10. Bude se malovat na hrnečky, talířky, otiskávat ručičky a tvořit nejrůznější keramické drobnosti, jako...

Příběhy malé Lupitiny Gonzáles

2. listopadu 2018 v 09:04

Pro děti i dospělé v Komunitním centru Kampa v sobotu 3. listopadu od 16 hodin. Uvidíte Příběhy malé Lupitiny Gonzáles.

Další články
Nahoru