dnes
Sobota - zatazeno
31°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
30°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
29°C
Dětská Praha

Devítka pomáhá dětem cizinců naučit se český jazyk

Městská část Praha 9 se zapojila do projektu Integrace cizinců na lokální úrovni 2018, který vyhlašuje a spolufinancuje Ministerstvo vnitra ČR. Dotace v tomto případě pokývá 90 % nákladů projektu.

Jak ukazují počty dětí, které byly přijaty do mateřských a základních škol zřizovaných městskou částí Praha 9, během posledních šesti let došlo k významnému nárůstu počtu dětí–cizinců. O tři procenta vzrost jejich počet na základních školách a o celých osm procent ve školách mateřských.

„Cílem projektu je integrace dětí-cizinců třetích zemí, tj. zemí mimo Evropskou unii, kteří často díky jazykové bariéře mají ztížené vzdělávání na našich základních školách. Proto je prioritou celého projektu doučování českého jazyka,“ objasňuje místostarosta městské části Praha 9 Adam Vážanský a dodává: „Do projektu se zapojila Mateřská škola Dětský úsměv a Základní škola Novoborská, od září se připojí ZŠ a MŠ na Balabence.“

V rámci projektu zajistila městská část Praha 9 spolu s Integračním centrem Praha také překlad nejdůležitějších částí Školního řádu, Evidenční list, Přihlášku k zápisu dítěte do MŠ a Organizační řád MŠ do několika jazyků (čínštiny, kazaštiny, moldavštiny, ruštiny, ukrajinštiny a vietnamštiny).

Projekt v mateřské škole
V mateřské škole je do projektu zapojeno celkem dvacet dětí, kterým se ve skupince pěti dětí věnuje jedna učitelka. Děti se hravou formou (kartičky, básničky, hádanky, čarování….) již naučily vyjmenovat části lidského těla, barvy, popíší okolí školky…

Projekt v základní škole
Na doučování češtiny v ZŠ Novoborská, na doporučení třídních učitelů, bylo vybráno celkem osm žáků ze čtyř zemí. Čtyři pedagogové se žákům individuálně věnují po skončení vyučování, tedy ve volném čase žáků. A doučování českého jazyka nebude přerušeno ani o prázdninách, kdy obě školy zajistí dětem týdenní příměstský tábor se zaměřením na výuku českého jazyka a seznámení se zvyky a kulturou ČR. Do příměstského tábora se prioritně zařadí zájemci obou škol, v případě volné kapacity pak škola přijme děti a žáky z jiných škol, jejichž zřizovatelem je MČ Praha 9.


Diskotéka pro nejmenší, workshop, malování na obličej. Praha 6 zve na Maškarní

11. července 2018 v 15:56

Maškarní se koná ve čtvrtek 12. července na Vítězném náměstí – na Letní Oddychové Ploše. Vstup zdarma.

Bruslení s kočárky na Modřanské stezce

10. července 2018 v 10:22

Bruslení s kočárky na Modřanské stezce každou středu až do 26. září v 10 hodin.

Nové jesle pro děti v Praze 2

9. července 2018 v 09:44

Městská část Praha 2 otevře v září nové jesle prostřednictvím své příspěvkové organizace Centrum sociálních služeb Praha 2, která službu péče o děti poskytuje již od roku 2002 v Jeslích Londýnská.

Táboráček pro děti z Prahy 1

9. července 2018 v 09:08

Radní MČ Praha 1 pro kulturu a sport Filip Kračman zve na příměstský tábor Táboráček pro děti ve věku 6 – 12 let s trvalým bydlištěm v Praze 1. Tábor je zadarmo od 27. až 31. srpna od 8 do 17 hodin v Tyršově domě a okolí v Praze 1.

Praha 9. Kroužky pro děti můžete v září upravit podle potřeby

6. července 2018 v 07:27

Pokud jste začali s plánováním kroužků pro děti od září, ale nevíte, jaký bude rozvrh, v Domu dětí a mládeže Prahy 9 vám vyjdou vstříc. Na kroužek se přihlásíte online a až se v září začne, tak máte čas se ještě rozmyslet, jestli se vám daný termín kroužků hodí. Dům dětí a mládeže garantuje...

Konec školního roku pro děti z dětského domova

3. července 2018 v 10:24

Stalo se již tradicí, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl zve děti z Dětského domova Radost na závěr školního roku na pizzu.

Přehlídka modelů aut. Vyzkoušejte, co všechno dokáží

2. července 2018 v 08:29

Od června je v atriu a 2. patře radnice Prahy 13 k vidění výstava „Modely a modeláři z Prahy 13“. Vůbec největší výstava od otevření radnice nabízí modely největšího sběratele stavebnice Merkur Jiřího Mládka.

Dopravní hřiště Prosek má otevřeno i během prázdnin

29. června 2018 v 07:22

Od středy do neděle můžete navštívit dopravní hřiště na Proseku. Kapacita hřiště je 30 jezdících osob. Otevřeno v závislosti na počasí, pokud prší, je zavřeno.  Informace zjistíte u správce Karla Zelenky: 603 245 863.

Nové hřiště v Běhounkově pro ty nejmenší

28. června 2018 v 07:56

V pondělí 18. června se otevřelo nové dětské hřiště v Běhounkově ulici pro ty nejmenší. Nově jsou nainstalovány pérák, dvě lavičky, pískoviště a multifunkční herní prvek se skluzavkou, lezecí stěnou a průlezky. Dopadová plocha je z barevné pryže.

Děti s jedničkou z přírodovědy mají vstup do zoo za korunu

28. června 2018 v 06:39

S vysvědčením v ruce mohou děti vyrazit oslavit začátek prázdnin do pražské zoologické zahrady, kde pro ně bude v pátek 29. června připraven bohatý zábavný program. Navíc, pokud budou mít jedničku z přírodovědného předmětu, budou mít vstup pouze za 1 korunu.

Další články
Nahoru