Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Devítimetrová kostra Edmontosaura je nově k vidění v muzeu Dinosauria
Kostra je výjimečně zachovalá. Foto: Dinosauria Museum Prague

Devítimetrová kostra Edmontosaura je nově k vidění v muzeu Dinosauria

Před 66 miliony let se býložravý Edmontosaurus „Ed“ toulal spolu se svou početnou rodinou krajinou dnešních Spojených států. Nově jej můžou obdivovat návštěvníci Dinosauria Museum Prague v centru POP Airport. Kostru současníka Tyranosaura tam odhalili 21. března.

Kostra Edmontosaura, kterého v Dinosaurii pojmenovali Ed, je dlouhá devět metrů a na výšku má tři metry. Není to žádný drobek – spolu s podložím, ve kterém byl nalezen, váží zhruba tunu.

„Edovu kostru jsme zakoupili, když ještě byla v zemi. I proto jsme mohli rozhodnout o tom, že pro účel expozice zachováme polohu, v jaké byla nalezena a vystavíme ji spolu s horninou. Tím se také na první pohled odlišuje od jiných koster v našem muzeu,“ popisuje paleontolog muzea Dinosauria Štěpán Pícha.

Ed jel do Prahy přes půl světa. Z Hell Creek v Montaně, kde byl nalezen, putoval nejprve do přístavu ve Philadelphii. Odtud pak lodí přes Atlantik do Marseille ve Francii, odkud nákladním autem cestoval zhruba 100 km do dílny zkušeného francouzského preparátora Nicolase Tourmenta. Ten kostru očistil a doplnil o chybějící kousky. I díky němu se Edmontosaurus dostává do téměř kompletní podoby, v jaké je k vidění v muzeu.

Výjimečně zachovalá kostra

Kostra je výjimečně zachovalá. Kompletní je zhruba z 80 procent, což je v tomto oboru vysoké číslo. „Dinosaurovi chybí jedna přední a jedna zadní noha, nedochovalo se také několik kousků lebky a většina prstů a záprstních kůstek. Proč? Možná vykoukly ze země jako první a odnesla je eroze či nějaký sběratel. Nebo se od kostry vzdálily díky posuvům v hornině… anebo je prostě snědl nějaký predátor hned po Edově smrti. To už nikdy nezjistíme,“ vysvětlil Pícha.

Edova kostra je jedinečná ještě tím, že byla nalezena celá pohromadě. „To je mnohem vzácnější, než si lidé myslí. Většinou se nachází několik pomíchaných koster najednou,“ popsal paleontolog. V blízkosti kostry se našly také zbytky rostlin, možná zrovna těch, které Ed jedl.

„Z kostry dokážeme vyčíst, že Ed po smrti ještě posloužil jako hostina pro řadu larev bezobratlých živočichů, jejichž zvláštní stopy se našly v sedimentu kolem pánve. Některé Edovy kosti také nesou známky poškození žárem. Je tedy možné, že onu hostinu předčasně ukončil lesní požár. To už je ale pouze domněnka,“ připustil Pícha.

Obři, kteří dokázali utéct predátorům

Edmontosauři byli jedni z nejhojnějších a nejúspěšnějších dinosaurů. Za svého života se Ed se svým stádem dokázali pohybovat až překvapivě hbitě – běhat mohli až 40kilometrovou rychlostí, což bylo jejich hlavní obranou proti predátorům, zejména Tyranosaurům. Vývojově patří Ed ke skupině kachnozobých, která doposud nebyla v muzeu Dinosauria zastoupena. V muzeum je Edmontosaurus vystaven spolu s horninou, ve které byl nalezen, a vypadá tak na první pohled jinak než zbytek koster.

Dinosauria Museum Prague je součástí outletového a zábavního centra POP Airport. Na 4000 m² můžou návštěvníci obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů. Svět dinosaurů si užijí i díky špičkovým digitálním technologiím nebo 5D virtuální realitě s výběrem dvou unikátních her. Muzeum je otevřené denně od 10:00 do 20:00.


Autor: red

Výstava: Motýli, dobrodružná cesta

Včera v 10:35

Stovky motýlích křídel rozzářily skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Letos se můžete těšit na cestovatelské téma – motýlí migraci.

Bezpečná třináctka aneb Bezpečnost zajištěna 2024

Včera v 07:42

Během odpoledne 25. dubna budou prezentovány ukázky činnosti bezpečnostních a záchranných složek.

Projekt Vektor Technická opět ožil

19. dubna 2024 v 16:33

Dejvická ulice Technická v Praze 6 se od půlky dubna do konce září opět promění z rušného místa v kulturní prostor s bohatým programem, akcemi, přednáškami, workshopy pod širým nebem a kavárnou, kde se přirozeně propojí studentský kampus s přilehlou čtvrtí. Letošní ročník projektu začal tento...

Praha 6: Přijďte se pobavit o tom, jak se žije na Petřinách

19. dubna 2024 v 16:29

Série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se tentokrát uskuteční v zahradě petřinské knihovny a bude o tom, jak se žije na Petřinách.

Čarodějnice na Ladronce 2024

19. dubna 2024 v 15:55

Čarodějnice na Ladronce v úterý 30. dubna. Soutěže, workshopy, špekáčky, čarodějná stezka nebo sportovní aktivity. Začíná se ve 13 hodin a vstup je zdarma.

Praha 15 bude uklízet komunikace, které má ve správě

19. dubna 2024 v 15:40

I letos bude Praha 15 na jaře provádět úklid vybraných motoristických komunikací, které má ve správě.

Open House 2024 v areálu Podkovářská

19. dubna 2024 v 08:12

V rámci festivalu Open House Praha 2024 se v Praze 9 otevře areál Podkovářská. Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha proběhne v termínu od 13. do 19. května. Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní...

Zlepšujeme Prahu 15: Zapojte se do ankety

19. dubna 2024 v 08:10

Jak rádi trávíte čas v Praze 15? Jaké akce a cíle zde rádi navštěvujete? Které akce a projekty městské části vás v poslední době oslovily? Dejte radnici zpětnou vazbu prostřednictvím ankety.

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

18. dubna 2024 ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 17. týden

18. dubna 2024 ve 12:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Garážový výprodej v Praze 6

18. dubna 2024 v 09:59

V ulicích Polní, Na rovni, Štolbova a Na Okraji v Praze 6 se koná garážový výprodej. Přijďte si nakoupit, popovídat se sousedy a ochutnat domácí koláče, domácí limonádu, čaj nebo kávu.

Další články
Nahoru