Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Developer J&T koupil pozemky na Rohanském ostrově, postaví tam čtvrť
Nový Rohan. Vizualizace: J&T Real Estate CZ

Developer J&T koupil pozemky na Rohanském ostrově, postaví tam čtvrť

Developerská společnost J&T Real Estate odkoupila od Konsorcia Rohan, ve kterém má poloviční podíl Sekyra Group, dva hektary stavební plochy na Rohanském ostrově v Karlíně. Do budoucna plánuje odkoupit další dva hektary a vystavět čtvrť Nový Rohan za 15 miliard korun. Společnost o tom informovala v tiskovém prohlášení. Konkrétní cenu akvizice firma nezveřejnila, hodnota jednoho metru čtverečního ale podle ní přesahovala 20 000 korun.

„Na čtyřech hektarech v blízkosti centra Prahy chceme vytvořit živou čtvrť, která bude naplňovat myšlenku města krátkých vzdáleností. Cílem je propojit na jednom místě práci, bydlení i volný čas. Zahájení výstavby první etapy směřujeme na druhou polovinu roku 2024. V rámci celého projektu postavíme bezmála 150 tisíc metrů čtverečních hrubých podlažních ploch,“ uvedl předseda představenstva J&T Real Estate Dušan Palcr. 

Ambicí developera je na místě v blízkosti Vltavy a budoucího metropolitního parku Maniny vytvořit moderní čtvrť, jejíž součástí bude tisícovka bytů s výhledy na řeku, Vítkov a panorama Pražského hradu. 

Podél Rohanského nábřeží vyroste pět multifunkčních budov, které mají sloužit jako přirozená bariéra pro zajištění klidu v rezidenční části. Budou v nich administrativními prostory, obchody a služby. 

Celý projekt vzniká podle konceptu takzvaného patnáctiminutového města neboli města krátkých vzdáleností, kde v jedné lokalitě budou mít obyvatelé k dispozici všechny nejdůležitější každodenní služby. 

Nový Rohan je situován jen pár minut chůze od stanice metra i tramvaje, dostupnost do centra zajišťuje také nejvýznamnější pražská cyklostezka A2. Pěší spojení s Holešovicemi nabízí nová Štvanická lávka. 

Rezidence i komerční objekty navrhují v architektonické soutěži vybrané čtyři tuzemské ateliéry a renomované slovinské studio Bevk Perović arhitekti. Hlavním architektem, který zastřešuje rozvoj Nového Rohanu, je studio Loxia. Rezidenční bloky domů jsou vždy dílem dvou až tří architektů. Své architekty mají také volně přístupné vnitrobloky s vodními prvky, posezením, altány i místy pro sousedské setkávání a rodinné aktivity. 

V těsné blízkosti Nového Rohanu plánuje na 56hektarovém území hlavní město nový metropolitní park Maniny, který má vzniknout podle návrhu vítěze architektonicko-krajinářské soutěže uspořádané Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Součástí parku bude venkovní konstrukce se zavěšeným pamětním zvonem z iniciativy #9801, která připomíná osudy 9801 umlčených zvonů z období druhé světové války. 

Přes 250 bytů v první etapě 

V rámci úvodní etapy postaví J&T Real Estate tři rezidenční domy podle návrhu ateliérů Unit architekti a Kaama s celkem 258 byty, jejichž součástí budou vždy balkony či terasa. V této etapě developer vybuduje také trojici kancelářských budov s obchody a službami. Těm architektonickou podobu vtisklo studio Loxia, které stojí také za návrhem piazzety před hlavním vstupem a kompozicí veřejného prostoru. 

„Klademe důraz na to, aby byl Nový Rohan architektonicky různorodou čtvrtí. Tak historicky město vždy vznikalo. Výchozím koncepčním principem je tradiční bloková výstavba, uzpůsobená ovšem pro 21. století tak, aby celá čtvrť byla dobře prostupná a všechny byty měly kvalitní osvětlení a výhledy do zeleného vnitrobloku či na řeku,“ uvedla hlavní architektka studia Loxia Jana Mastíková. 

J&T je spoluvlastníkem Konsorcia Rohan, které v roce 2008 zvítězilo ve výběrovém řízení hlavního města na developera revitalizace a urbanistického rozvoje Rohanského ostrova. Nyní developer získal dva hektary pozemků pro první etapu Nového Rohanu na nároží ulic Voctářova a Štorchova, a počítá s odkupem dalších parcel. Smlouva o realizaci tohoto rozsáhlého území vychází z urbanistické studie od ateliéru Pavel Hnilička architekti.   

Konsorcium Rohan loni uzavřelo s hlavním městem a Prahou 8 Smlouvu o spolupráci. V té se zavázalo, že přispěje částkou téměř 650 milionů korun, které Praha 8 plánuje použít na výstavbu nové základní školy na Rohanském ostrově. Z toho J&T Real Estate by do budoucna měla přispět 260 miliony.


Autor: Jan Puci

Kooperativa dominovala anketě Mastercard Pojišťovna roku

Včera ve 14:48

Výsledky již 22. ročníku prestižní ankety Banka roku vyhlásili pořadatelé včera na slavnostním večeru v Obecním domě. Kooperativa získala titul Mastercard Pojišťovna roku. Zároveň obsadila také první místa v kategoriích Pojišťovna bez bariér, Zodpovědná pojišťovna roku a Pojišťovna zákazníka....

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Rezidence Oliva na Brumlovce získala zvláštní cenu poroty v soutěži Stavba roku 2023

30. listopadu 2023 v 17:22

V rámci právě uplynulého 31. ročníku prestižní soutěže Stavba roku, kterou každoročně pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, získala zvláštní cenu poroty společnost Passerinvest Group, a to za architektonicky a urbanisticky výjimečně pojatý bytový projekt Rezidence Oliva. Atraktivní...

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru