Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 22°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Developer J&T koupil pozemky na Rohanském ostrově, postaví tam čtvrť
Nový Rohan. Vizualizace: J&T Real Estate CZ

Developer J&T koupil pozemky na Rohanském ostrově, postaví tam čtvrť

Developerská společnost J&T Real Estate odkoupila od Konsorcia Rohan, ve kterém má poloviční podíl Sekyra Group, dva hektary stavební plochy na Rohanském ostrově v Karlíně. Do budoucna plánuje odkoupit další dva hektary a vystavět čtvrť Nový Rohan za 15 miliard korun. Společnost o tom informovala v tiskovém prohlášení. Konkrétní cenu akvizice firma nezveřejnila, hodnota jednoho metru čtverečního ale podle ní přesahovala 20 000 korun.

„Na čtyřech hektarech v blízkosti centra Prahy chceme vytvořit živou čtvrť, která bude naplňovat myšlenku města krátkých vzdáleností. Cílem je propojit na jednom místě práci, bydlení i volný čas. Zahájení výstavby první etapy směřujeme na druhou polovinu roku 2024. V rámci celého projektu postavíme bezmála 150 tisíc metrů čtverečních hrubých podlažních ploch,“ uvedl předseda představenstva J&T Real Estate Dušan Palcr. 

Ambicí developera je na místě v blízkosti Vltavy a budoucího metropolitního parku Maniny vytvořit moderní čtvrť, jejíž součástí bude tisícovka bytů s výhledy na řeku, Vítkov a panorama Pražského hradu. 

Podél Rohanského nábřeží vyroste pět multifunkčních budov, které mají sloužit jako přirozená bariéra pro zajištění klidu v rezidenční části. Budou v nich administrativními prostory, obchody a služby. 

Celý projekt vzniká podle konceptu takzvaného patnáctiminutového města neboli města krátkých vzdáleností, kde v jedné lokalitě budou mít obyvatelé k dispozici všechny nejdůležitější každodenní služby. 

Nový Rohan je situován jen pár minut chůze od stanice metra i tramvaje, dostupnost do centra zajišťuje také nejvýznamnější pražská cyklostezka A2. Pěší spojení s Holešovicemi nabízí nová Štvanická lávka. 

Rezidence i komerční objekty navrhují v architektonické soutěži vybrané čtyři tuzemské ateliéry a renomované slovinské studio Bevk Perović arhitekti. Hlavním architektem, který zastřešuje rozvoj Nového Rohanu, je studio Loxia. Rezidenční bloky domů jsou vždy dílem dvou až tří architektů. Své architekty mají také volně přístupné vnitrobloky s vodními prvky, posezením, altány i místy pro sousedské setkávání a rodinné aktivity. 

V těsné blízkosti Nového Rohanu plánuje na 56hektarovém území hlavní město nový metropolitní park Maniny, který má vzniknout podle návrhu vítěze architektonicko-krajinářské soutěže uspořádané Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Součástí parku bude venkovní konstrukce se zavěšeným pamětním zvonem z iniciativy #9801, která připomíná osudy 9801 umlčených zvonů z období druhé světové války. 

Přes 250 bytů v první etapě 

V rámci úvodní etapy postaví J&T Real Estate tři rezidenční domy podle návrhu ateliérů Unit architekti a Kaama s celkem 258 byty, jejichž součástí budou vždy balkony či terasa. V této etapě developer vybuduje také trojici kancelářských budov s obchody a službami. Těm architektonickou podobu vtisklo studio Loxia, které stojí také za návrhem piazzety před hlavním vstupem a kompozicí veřejného prostoru. 

„Klademe důraz na to, aby byl Nový Rohan architektonicky různorodou čtvrtí. Tak historicky město vždy vznikalo. Výchozím koncepčním principem je tradiční bloková výstavba, uzpůsobená ovšem pro 21. století tak, aby celá čtvrť byla dobře prostupná a všechny byty měly kvalitní osvětlení a výhledy do zeleného vnitrobloku či na řeku,“ uvedla hlavní architektka studia Loxia Jana Mastíková. 

J&T je spoluvlastníkem Konsorcia Rohan, které v roce 2008 zvítězilo ve výběrovém řízení hlavního města na developera revitalizace a urbanistického rozvoje Rohanského ostrova. Nyní developer získal dva hektary pozemků pro první etapu Nového Rohanu na nároží ulic Voctářova a Štorchova, a počítá s odkupem dalších parcel. Smlouva o realizaci tohoto rozsáhlého území vychází z urbanistické studie od ateliéru Pavel Hnilička architekti.   

Konsorcium Rohan loni uzavřelo s hlavním městem a Prahou 8 Smlouvu o spolupráci. V té se zavázalo, že přispěje částkou téměř 650 milionů korun, které Praha 8 plánuje použít na výstavbu nové základní školy na Rohanském ostrově. Z toho J&T Real Estate by do budoucna měla přispět 260 miliony.


Autor: Jan Puci

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

Dnes v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

Včera v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

Včera v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

UBM dokončila rezidenční projekt Astrid Garden v Praze 7

19. července 2024 v 09:46

Společnost UBM Development Czechia úspěšně zkolaudovala nový rezidenční projekt Astrid Garden v pražských Holešovicích, ve kterém vzniklo 138 bytů a dvě obchodní jednotky.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Další články
Nahoru