Devatenácté VyšeHrátky v září opět na Vyšehradě
Tradičně se v programu objeví divadelní představení pro děti všech věkových kategorií od batolat až po předškoláky, workshopy, výtvarné dílny a koncert kapely Bombarďák. Vstupenky v prodeji v síti GoOut.
Základ divadelního programu festivalu budou opět tvořit inscenace pořádajícího Studia Damúza. Program pro školáky a předškoláky odstartuje hned první školní den. Od pátku do neděle se v programu objeví také inscenace pro nejmenší diváky od 10 měsíců do 3 let.
Další linii festivalového programu tvoří workshopy nejrůznějšího zaměření. Pro rodiče s dětmi proběhne v rámci VyšeHrátek několik workshopů populární BabYogy, hned dvakrát se v programu objeví také v loňském roce velmi oblíbený workshop znakového jazyka. Na festival zavítá také Aeroškola s animační dílnou, v rámci které si dětští návštěvníci budou moci vytvořit krátký animovaný film metodou klasické „stop motion“ animace. Chybět nebude ani hudební workshop tvůrců nové pohádky Studia Damúza Uši pro princeznu, uvedené na letošním ročníku festivalu Loutkářská Chrudim.
„Zajímavostí letošního ročníku je workshop Pes – můj kamarád zaměřený na asistenční psy a canisterapii,” přibližuje jeden z workshopů koordinátorka doprovodného programu festivalu Františka Jesenská. „Psi se vyskytují v našem každodenním životě, každý z nás jich jen v ulicích Prahy potká několik denně. Dětským návštěvníkům chceme v rámci tohoto workshopu předat základní pravidla, jak cizí čtyřnohé přátele správně pozdravit, pohladit, a zároveň jim přiblížit činnosti, kterými psi pomáhají lidem,” doplňuje.
Stejně jako v předchozích letech zahraje i na letošním ročníku kapela Bombarďák. Koncert pro děti plný divokých písní a ztřeštěných tanečků okořeněných interaktivní komunikací s dětským divákem uzavře v odpoledních hodinách druhý festivalový den. Skvěle přijímaný koncert je určen dětem, ale díky mnoha slovním fórkům se nebude nudit ani dospělý doprovod.
Mimo víkendový program proběhne ve všední dny od 5. do 14. září také divadelní bojovka pro školní skupiny, tentokrát na téma Okupace. „Vzhledem k aktuálním událostem, které se odehrávají nedaleko od nás, jsme se rozhodli v rámci vzdělávací části VyšeHrátek zaměřit na temnou událost naší historie a přiblížit ji dnešním žákům, pro které se s postupem času čím dál více stává jen letopočtem v učebnici. Zároveň si uvědomujeme, že současná situace za hranicemi naší země pro nás není jen připomínkou historie, ale také výrazně ovlivňuje náš aktuální život a finanční situaci. Proto v rámci festivalu uspořádáme sbírku školních potřeb pro samoživitelky a samoživitele, které po skončení VyšeHrátek darujeme nadačnímu fondu Šatník,“ doplňuje ředitel festivalu Jakub Philipp.