Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Devadesátiletá baletka z Národního divadla si tyká s králem Kambodže a chce se učit pilates
Naďa Sobotková je nezničitelná optimistka. Foto: Pavel Hejný

Devadesátiletá baletka z Národního divadla si tyká s králem Kambodže a chce se učit pilates

Nedávno Naďa Sobotková (90) uklouzla na schodech, zlomila si žebro, a když ji vezla sanitka do nemocnice, volal lékař – vezeme vám baletku z Národního divadla! Když pak vplula na ambulanci, dost se divili, že jde právě o ni.

Když ji potkáte, neuvěřili byste jí věk ani náhodou. Naďa Sobotková totiž nechodí, ale běhá. Už 74 let má smlouvu v Národním divadle. Poté, co ve svých 42 letech skončila na jevišti, věnuje se dětem v baletní přípravce a samozřejmě jim krok pas de deux nemůže vyprávět teoreticky, ale musí jim ho předvést. Jen v poslední době prý už bez baletních špiček na nohou, protože ji trochu bolí záda od vyhřezlé plotýnky.

Do Národního se dostala v 16 letech, přesně v době, kdy začínala druhá světová válka. „ Ani jsem válku tehdy nevnímala, protože Národní divadlo bylo tehdy pro mě splněný sen. Víte, já bývala jako malé dítě takové nedochůdče. Poslední ze tří sourozenců. Začala jsem pozdě chodit a moji rodiče ani nedoufali, že budu nějak pohybově nadaná. Dostala jsem se do školy k Jelizavetě Nikolské, což tehdy byla skvělá tanečnice i pedagožka,“ vypráví Naďa.

Říkali jí Singrovka. Podle šicího stroje

Jenže válka nakonec stejně do jejího osudu zasáhla. Herci i tanečníci byli totálně nasazeni a jeviště vystřídali prací v továrně. Naďa se podílela na práci na krytech pro tanky. Naštěstí už tehdy chodila se známým dětským chirurgem Václavem Kafkou, který jí pomohl k lehčí práci.

baletka-sobotkova-1-nahled Byl o jednadvacet let starší, ale imponoval jí. Začali spolu žít a ke konci války jedno z mála míst, které bylo bombardováno, byl právě jejich dům na Moráni. Naštěstí to odnesly jen vědecké výzkumy pana doktora a veškerý majetek. Oba zůstali jen s tím, co měli na sobě.

Po válce střídala v Národním divadle jedna role druhou. Ze sborisky se stala sólistka a pochopitelně si prošla i peklem intrik, obvyklých v každém divadle. O tom, že ale byla skvělá tanečnice, není pochyb.

„Přezdívali mi Singrovka – podle toho šicího stroje, protože jsem prý tak přesně a rychle tančila. Ovšem stály za tím dřina, dril a úmorné tréninky,“ líčí dnes baletka.

Ještě v padesátých letech spolu se dvěma kolegyněmi jako první vystudovaly pedagogiku baletu a brzy obnovily přípravku pro malé děti v Národním divadle. Ta se nakonec stala smyslem jejího života až dodnes.

Dotazník: otec je král, matka je v domácnosti

Může se pochlubit dětmi, které z ní vyšly a dnes jsou hvězdami baletu – například Tereza Podařilová, Adéla Pollertová nebo Jiří Kylián. Ale jejím žákem byl i jeden král.

„ Je to jediný král, kterému tykám. Dnešní kambodžský král Norodom Sihamoni totiž byl vyslán jako devítiletý do Československa. Pamatuji si, že do dotazníku psal – otec král, matka v domácnosti. Byl velice nadaný, balet mu šel dobře a dodnes je jeho propagátorem. Píšeme si, a když někdy přijede, hrozně rádi se vidíme,“ vypráví Naďa Sobotková.

baletka-sobotkova-2-nahled Její práce s dětmi je nedocenitelná. Ovšem sama konstatuje, že dnes už to není jako dřív. Před třiceti lety se hlásilo do přípravky tak osmdesát dětí a dvacet z nich se dalo vybrat. Dnes se hlásí méně a těch talentovaných je jen pár. Navíc i ti talentovaní jsou někdy líní pracovat, a tak se s nimi musejí rozloučit.

Nezničitelná optimistka právě oslavila devadesátku a je připravena dále učit děti tančit. Dokonce se sama připravuje, že se u kolegyně z Národního divadla Renaty Sabongui bude učit pilates. „ Proč ne? Do stovky mám ještě spoustu času,“ směje se.


Autor: Zuzana Pšenicová

Poplatek za komunální odpad lze nově uhradit na Portálu Pražana

Včera v 07:07

Termín splatnosti poplatku za komunální odpad se blíží a k obvyklým možnostem způsobu úhrady letos přibude novinka, díky které lze poplatek vyřešit z domova prostřednictvím Portálu Pražana. 

Dvě stovky hackerů budou řešit velké celosvětové problémy

10. června 2021 v 07:41

Ve dnech 11. a 12. června se v Praze uskuteční GreenHack, evropský inovační maraton, jehož cílem je posílit udržitelnost chování spotřebitelů stejně jako aktivit globálních firem. 

Na Černém Mostě byla dokončena hrubá stavba největšího parkoviště v Praze

10. června 2021 v 07:31

Hlavní město dokončilo hrubou stavbu nového parkovacího domu P+R v Praze na Černém Mostě. Čtyřpodlažní budova u Chlumecké ulice bude s kapacitou 880 míst největším samostatně stojícím parkovištěm v Praze. Investice převyšující půl miliardy korun pomůže dojíždějícím přesednout z automobilů do...

Další články
Nahoru