dnes
Sobota - jasno
25°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
22°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
21°C
Devadesátiletá baletka z Národního divadla si tyká s králem Kambodže a chce se učit pilates
Naďa Sobotková je nezničitelná optimistka. Foto: Pavel Hejný

Devadesátiletá baletka z Národního divadla si tyká s králem Kambodže a chce se učit pilates

Nedávno Naďa Sobotková (90) uklouzla na schodech, zlomila si žebro, a když ji vezla sanitka do nemocnice, volal lékař – vezeme vám baletku z Národního divadla! Když pak vplula na ambulanci, dost se divili, že jde právě o ni.

Když ji potkáte, neuvěřili byste jí věk ani náhodou. Naďa Sobotková totiž nechodí, ale běhá. Už 74 let má smlouvu v Národním divadle. Poté, co ve svých 42 letech skončila na jevišti, věnuje se dětem v baletní přípravce a samozřejmě jim krok pas de deux nemůže vyprávět teoreticky, ale musí jim ho předvést. Jen v poslední době prý už bez baletních špiček na nohou, protože ji trochu bolí záda od vyhřezlé plotýnky.

Do Národního se dostala v 16 letech, přesně v době, kdy začínala druhá světová válka. „ Ani jsem válku tehdy nevnímala, protože Národní divadlo bylo tehdy pro mě splněný sen. Víte, já bývala jako malé dítě takové nedochůdče. Poslední ze tří sourozenců. Začala jsem pozdě chodit a moji rodiče ani nedoufali, že budu nějak pohybově nadaná. Dostala jsem se do školy k Jelizavetě Nikolské, což tehdy byla skvělá tanečnice i pedagožka,“ vypráví Naďa.

Říkali jí Singrovka. Podle šicího stroje

Jenže válka nakonec stejně do jejího osudu zasáhla. Herci i tanečníci byli totálně nasazeni a jeviště vystřídali prací v továrně. Naďa se podílela na práci na krytech pro tanky. Naštěstí už tehdy chodila se známým dětským chirurgem Václavem Kafkou, který jí pomohl k lehčí práci.

baletka-sobotkova-1-nahled Byl o jednadvacet let starší, ale imponoval jí. Začali spolu žít a ke konci války jedno z mála míst, které bylo bombardováno, byl právě jejich dům na Moráni. Naštěstí to odnesly jen vědecké výzkumy pana doktora a veškerý majetek. Oba zůstali jen s tím, co měli na sobě.

Po válce střídala v Národním divadle jedna role druhou. Ze sborisky se stala sólistka a pochopitelně si prošla i peklem intrik, obvyklých v každém divadle. O tom, že ale byla skvělá tanečnice, není pochyb.

„Přezdívali mi Singrovka – podle toho šicího stroje, protože jsem prý tak přesně a rychle tančila. Ovšem stály za tím dřina, dril a úmorné tréninky,“ líčí dnes baletka.

Ještě v padesátých letech spolu se dvěma kolegyněmi jako první vystudovaly pedagogiku baletu a brzy obnovily přípravku pro malé děti v Národním divadle. Ta se nakonec stala smyslem jejího života až dodnes.

Dotazník: otec je král, matka je v domácnosti

Může se pochlubit dětmi, které z ní vyšly a dnes jsou hvězdami baletu – například Tereza Podařilová, Adéla Pollertová nebo Jiří Kylián. Ale jejím žákem byl i jeden král.

„ Je to jediný král, kterému tykám. Dnešní kambodžský král Norodom Sihamoni totiž byl vyslán jako devítiletý do Československa. Pamatuji si, že do dotazníku psal – otec král, matka v domácnosti. Byl velice nadaný, balet mu šel dobře a dodnes je jeho propagátorem. Píšeme si, a když někdy přijede, hrozně rádi se vidíme,“ vypráví Naďa Sobotková.

baletka-sobotkova-2-nahled Její práce s dětmi je nedocenitelná. Ovšem sama konstatuje, že dnes už to není jako dřív. Před třiceti lety se hlásilo do přípravky tak osmdesát dětí a dvacet z nich se dalo vybrat. Dnes se hlásí méně a těch talentovaných je jen pár. Navíc i ti talentovaní jsou někdy líní pracovat, a tak se s nimi musejí rozloučit.

Nezničitelná optimistka právě oslavila devadesátku a je připravena dále učit děti tančit. Dokonce se sama připravuje, že se u kolegyně z Národního divadla Renaty Sabongui bude učit pilates. „ Proč ne? Do stovky mám ještě spoustu času,“ směje se.


Autor: Zuzana Pšenicová

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

Včera v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

1. července 2020 v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Praha 11 informovala občany, jak si vedla v době koronaviru

30. června 2020 v 16:23

V parku Ocelík se konalo setkání zástupců radnice, městské policie a dobrovolných hasičů s občany. Na něm byla prezentována opatření přijatá městskou částí na ochranu obyvatel před rizikem nákazy koronavirem.

Další články
Nahoru