dnes
Neděle - zatazeno
4°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
6°C
Pražská kultura

Devadesáté výročí založení Arcibiskupského semináře v Dejvicích

Starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář a páter Michal Němeček z Arcibiskupského Semináře zvou na slavnostní vernisáž výstavy k 90. výročí založení Arcibiskupského semináře v Praze Dejvicích.

Vernisáž proběhne v pondělí 6. listopadu od 16 hodin v Galerii Skleňák na Náměstí Svobody 1, Praha 6. Výstavu si bude možné prohlédnout až do 27. listopadu.

„Arcibiskupský seminář a kostel svatého Vojtěcha je skutečnou architektonickou perlou naší městské části. V tomto roce uplyne rovných 90 let od první mše svaté, která v něm byla sloužena 6. listopadu 1927,“ zve starosta Kolář.

Celý komplex je postaven mezi Thákurovou a Kolejní ulicí v Dejvicích. Svou impozantní a výraznou kopulí připomíná chrám sv. Petra v Římě.

Po staletích plných dějinných zvratů a lítých bojů o bytí či nebytí, o něž nebylo v naší zemi nouze, představovala právě tato významná církevní budova záštitu vzdělání a mravní výchovy. Byla místem rozjímání, rozvahy a hluboké pokory, zároveň se zde odehrály přátelské rozhovory, učené disputace a společná zamyšlení nad celou řadou vznešených idejí a vpravdě průkopnických vizí.

I v dobách neveselých a chmurných poskytoval kostel svatého Vojtěcha útočiště potřebným. A ač to může znít málo pravděpodobně, azyl zde svého času nalezl například Supraphon k nahrávání klasické i rockové hudby.

Máte-li ještě staré, klasické černé desky, podívejte se někdy na jejich etiketu. Pokud je tam napsáno „Nahráno v Dejvicích“ máte doma i malý kousek historie Arcibiskupského semináře a kostela svatého Vojtěcha.

 


Nakladatelství Metafora vydalo první díl z knižní série s detektivem Rileym

Dnes v 07:07

Nakladatelství METAFORA právě vydalo první díl z knižní série s detektivem Danem Rileym ČERNÉ SRDCE.

Knihex 08½ : Všichni malí nakladatelé aneb Knižní vánice

Včera v 08:14

Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře. Pošesté se uskuteční v zimě, 8. a 9. 12. prosince od 10 do 20 hodin v prostoru Studia ALTA v pražských Holešovicích.

Koncertem v žižkovské Akropoli dovrší Plastici oslavy 50 let dvé existence

15. listopadu 2018 v 11:06

Legendární kapela, která je nejdůležitějším představitelem československé undergroundové hudební scény už padesát let, představí publiku 1. prosince v 19 hodin v Žižkovské Akropoli průřez svou tvorbou. Divákům The Plastic People of the Universe odehrají koncert, který se už zřejmě nebude...

Zítra se slaví Mezinárodní den flamenka, v Praze jej připomene festival

15. listopadu 2018 v 11:00

Šestnáctého listopadu spojuje celý svět Mezinárodní den flamenka. Tento kulturní klenot, jehož kolébkou je Andalusie na jihu Španělska, je od roku 2010 zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO a u této příležitosti byl ustanoven i Mezinárodní den flamenka. 

Než vše začalo. Premiéra souboru Lenka Vagnerova & Company v Městských divadlech pražských

15. listopadu 2018 v 10:37

Divadlo Komedie, jedno ze tří divadel Městských divadel pražských, je od října domovskou scénou pohybového divadla Lenka Vagnerová & Company. Taneční soubor sem přenesl některé své inscenace a 24. listopadu se zde uskuteční i premiéra mimodramatu Než vše začalo…, který vznikl ve spolupráci...

Praha 2 zve na Bastion

14. listopadu 2018 v 08:39

Cyklus Hudba na hradbách pokračuje 20. listopadu koncertem multižánrového seskupení amerického kytaristy, kapelníka a producenta Steve Walsh Quartet.

Kdyby smutek dýmal. Okupace Československa očima finské básnířky

14. listopadu 2018 v 08:02

V pondělí 19. listopadu proběhne v Knihovně Václava Havla beseda o finských reakcích na okupaci Československa v srpnu 1968. Ústřední pozornost bude věnována tvorbě jedné z nejvýznamnějších finských básnířek 20. století, Eevy-Liisy Mannerové.

Další články
Nahoru