Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dětský poeziomat byl instalován v parku Folimanka
Poesiomátek v parku Folimanka. Foto: P2

Dětský poeziomat byl instalován v parku Folimanka

Novinkou, která čeká na návštěvníky parku Folimanka, je dětský Poesiomátek. Na rozdíl od poeziomatů různých místech v hlavním městě, které nabízí tvorbu pro dospělé, se ten v novém volnočasovém areálu Jammertal zaměřuje na nejmenší posluchače. Děti uslyší pohádky od Josefa Lady, Jana Karafiáta, Boženy Němcové, bratří Čapků a dalších umělců, kteří spojili alespoň část života s Prahou 2.  

„Projekt poeziomatu jsme představili již před lety na náměstí Míru. Byli jsme první městskou částí v Praze. Jsem ráda, že se nám nyní podařilo na pilotní projekt navázat a přinášíme další unikát – první dětský Poeziomátek na světě,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). 

„Folimanka je oblíbenou destinací rodin s malými dětmi. Umístit tak novou atrakci, která spojuje kulturu, zábavu a pohádky pro děti do této části parku, nám přišlo jako skvělý nápad,” dodala. 

„Na projektu Poesiomátku oceňujeme i jeho propojení s Prahou 2. S naší městskou částí spojili svůj život významní umělci a umělkyně, kteří zanechali v naší historii důležitou stopu. Možná se o nich ta nejmladší generace dozví právě díky Poesiomátku. Rodiče i prarodiče dětí se pak při poslechu úryvků ze známých pohádek přenesou zpátky do dětství,“ sdělil místostarosta Prahy 2 Jaroslav Šolc (ODS).

Princip Poesiomátku je jednoduchý. Stačí zatočit klikou a stroj začne hrát. Starší Poesiomaty potřebovaly k provozu připojení k elektrické síti. U novějších stačí točit klikou. 

„Už samotné točení klikou a rozezvučení Poesiomatu je pro malé děti atrakcí. Příležitost vytvořit Poesiomátek přímo určený pro děti se tak vyloženě nabízela,” sdělil autor projektu Ondřej Kobza. 

Na své si přijdou i ti úplně nejmenší. Autoři mysleli také na děti, které ještě neumí číst, ale dobře poznají z obrázku domácí zvířata. Dětský poeziomat proto také štěká, mňouká či bučí, a přehrává známé písničky pánů Svěráka s Uhlířem nebo skladatele Petra Skoumala.


Autor: Hla

Hostivařský komunitní den

Dnes v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

23. září 2022 v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

23. září 2022 v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Další články
Nahoru