Dnes Středa - polojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Dětský poeziomat byl instalován v parku Folimanka
Poesiomátek v parku Folimanka. Foto: P2

Dětský poeziomat byl instalován v parku Folimanka

Novinkou, která čeká na návštěvníky parku Folimanka, je dětský Poesiomátek. Na rozdíl od poeziomatů různých místech v hlavním městě, které nabízí tvorbu pro dospělé, se ten v novém volnočasovém areálu Jammertal zaměřuje na nejmenší posluchače. Děti uslyší pohádky od Josefa Lady, Jana Karafiáta, Boženy Němcové, bratří Čapků a dalších umělců, kteří spojili alespoň část života s Prahou 2.  

„Projekt poeziomatu jsme představili již před lety na náměstí Míru. Byli jsme první městskou částí v Praze. Jsem ráda, že se nám nyní podařilo na pilotní projekt navázat a přinášíme další unikát – první dětský Poeziomátek na světě,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). 

„Folimanka je oblíbenou destinací rodin s malými dětmi. Umístit tak novou atrakci, která spojuje kulturu, zábavu a pohádky pro děti do této části parku, nám přišlo jako skvělý nápad,” dodala. 

„Na projektu Poesiomátku oceňujeme i jeho propojení s Prahou 2. S naší městskou částí spojili svůj život významní umělci a umělkyně, kteří zanechali v naší historii důležitou stopu. Možná se o nich ta nejmladší generace dozví právě díky Poesiomátku. Rodiče i prarodiče dětí se pak při poslechu úryvků ze známých pohádek přenesou zpátky do dětství,“ sdělil místostarosta Prahy 2 Jaroslav Šolc (ODS).

Princip Poesiomátku je jednoduchý. Stačí zatočit klikou a stroj začne hrát. Starší Poesiomaty potřebovaly k provozu připojení k elektrické síti. U novějších stačí točit klikou. 

„Už samotné točení klikou a rozezvučení Poesiomatu je pro malé děti atrakcí. Příležitost vytvořit Poesiomátek přímo určený pro děti se tak vyloženě nabízela,” sdělil autor projektu Ondřej Kobza. 

Na své si přijdou i ti úplně nejmenší. Autoři mysleli také na děti, které ještě neumí číst, ale dobře poznají z obrázku domácí zvířata. Dětský poeziomat proto také štěká, mňouká či bučí, a přehrává známé písničky pánů Svěráka s Uhlířem nebo skladatele Petra Skoumala.


Autor: Hla

Zimní hry Prahy 9

Dnes v 07:51

Zimní hry v Praze 9 pokračují. Týden plný sportovních dovedností na ledě nabídl střelbu na branku, curling a další soutěže, a dnes bude ledová plocha patřit školičce bruslení pro nejmenší. Před tím se ale můžete těšit na krasobruslařské vystoupení.

Praha 9: Diskotéka pro děti

Dnes v 07:49

Rodiče mohou začít připravovat masky pro svoje ratolesti, v sobotu 25. února se od 15 hodin koná maškarní diskotéka pro děti.

Struny dětem zvou na Báru Polákovou, Floexe, Petru Ernyei nebo Jiřího Vodičku

Dnes v 07:19

Rodinný festival Struny dětem opět poslední březnový víkend 24. až 26. března zamíří do divadla Minor a na Novoměstskou radnici, které rozehraje hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. 

Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

6. února 2023 ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

6. února 2023 v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Den plný Pokémonů na radnici

6. února 2023 v 07:52

Pro sběratele, hráče nebo fanoušky Pokémonů je připravena v sobotu 11. února akce na radnici – Den Pokémon!

O princezně, Luciášovi a makových buchtách

4. února 2023 v 07:50

Nedělní pohádkové odpoledne v KD Kyje v Praze 14.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Další články
Nahoru