Dnes Neděle - polojasno 17°C
Zítra Pondělí - oblacno 15°C
Neděle 2. 10. 2022
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dětská Praha

Dětské skupiny jsou v ohrožení. Přesto Praha 6 otevírá novou

Děti od dvou let mohou v Praze 6 navštěvovat novou dětskou skupinu, ve Střešovicích ji otevírá šestá městská část. Dětská skupina Sluníčko má kapacitu 12 míst, náklady na provoz a vybavení Praha 6 převážně pokrývá z evropské dotace. Zároveň se vymezuje vůči vládnímu návrhu na přeměnu dětských skupin na jesle s přísnějšími pravidly pro provoz a odlišnou metodikou financování. 

„Vyspělá společnost se pozná podle toho, jak se stará o své nejslabší a nejmladší členy. Právě proto mám velkou radost, že se podařilo prosadit vznik naší první dětské skupiny,“ říká Marie Kubíková, radní Prahy 6 pro školství, a doplňuje: „Získali jsme tím nových 12 míst pro děti od dvou let. Dětskou skupinu Sluníčko navíc otevíráme v lokalitě, kde je v rámci Prahy 6 poměrně nedostatek mateřských škol.“ Podle radní je možné v rámci přijímacích kritérií do dětské skupiny zvýhodnit děti učitelů, zaměstnanců městské části a sociálních pracovníků v příspěvkových organizacích Prahy 6. Personál nové dětské skupiny tvoří tři chůvy, z nichž jedna má zdravotnické vzdělání.

Dětská skupina Sluníčko sídlí v nově zrekonstruovaném historickém objektu ve Střešovicích. Rekonstrukce stála 4 miliony korun a městská část ji uhradila ze schváleného rozpočtu. Na finanční pokrytí provozu a vybavení nové dětské skupiny pak Praha 6 úspěšně čerpá dotaci z Operačního programu Praha – Pól růstu. Její výše na dva roky dosahuje částky 2,4 milionu korun. Finanční spoluúčast Prahy 6 v tomto projektu činí 126 tisíc korun. 

Soumrak dětských skupin?
Dětské skupiny jsou alternativou ke klasickým školkám, v České republice jich funguje momentálně kolem tisíce. Doposud jsou financovány z evropských fondů, ovšem od poloviny roku 2022 je jejich postavení nejisté. Aktuálně se totiž ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR nachází novela zákona, za níž stojí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Podle nově navržené legislativy se dětské skupiny mají přeměnit na jesle s odlišným způsobem financování. „Místo pokrytí stávajících nákladů dětských skupin vláda plánuje příspěvek na dítě v podobné výši, jako je tomu u školek. Jenomže náklady na provoz dětské skupiny jsou vyšší, a to zejména v personální oblasti. Spolu s plánovaným limitem pro školkovné, které hradí rodiče, jde o cestu směrem k zániku dětských skupin. Šokové snížení příjmů jednoduše neunesou,“ přibližuje Marie Kubíková.

Další obtíž pro zřizovatele se ukazuje v přísnějších hygienických a stavebně technických parametrech, které by nově dětské skupiny musely splňovat. „Původně nižší nároky jsme využili k tomu, abychom naši dětskou skupinu Sluníčko umístili do historického objektu. Ten po rekonstrukci poskytuje dětem a chůvám veškeré potřebné vybavení a komfort, školka by zde ale kvůli přísným normám vzniknout nemohla. Pokud tedy nenalezneme shodu s přísnější vyhláškou, bude ve Střešovicích opět péče o děti ohrožena,“ dodává radní Kubíková.

Ohledně budoucnosti dětských skupin se radní Kubíková radí s odborníky ze sociální oblasti, mj. s Lenkou Kohoutovou, charitativní pracovnicí a ředitelkou Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická. „Rodiče mají určovat, kam budou jejich děti docházet ve školní i předškolní výchově. Politici jsou od toho, aby nastavovali systém, ze kterého lze vybírat. Zákon o dětských skupinách proto musí zůstat tak, jak je,“ říká Lenka Kohoutová a dodává: „Musíme najít finanční zdroje pro zachování dětských skupin. Domnívám se, že lze zeštíhlit fungování ministerstva práce a sociálních věcí, pak zbyde právě na zachování již dobře zavedených a fungujících dětských skupin.“
Autor: TZ, red

Festival volného času Prahy 13: Atletické odpoledne TJ Stodůlky Praha

24. září 2022 ve 12:14

Na tradičním atletickém odpoledni na hřišti Fakultní základní školy prof. Otokara Chlupa ve Fingerově ulici se mohou 27. září všichni zájemci zapojit do sportovních atletických her.

Praha 6 spustila podporu kroužků

20. září 2022 v 09:52

Radnice Prahy 6 převedla další milion korun do projektu @Aktivní město. Pro rodiče a děti s trvalým bydlištěm v Praze 6 to znamená možnost využití voucheru na nejrůznější aktivity v tomto školním roce.

Festival volného času Prahy 13: Koloběžkový workshop

19. září 2022 v 10:26

Ve Skateparku v Mohylové ulici se v rámci Festivalu volného času Prahy 13 koná koloběžkový workshop určený pro děti a mládež (11–19 let) jezdící na freestyle koloběžce, kteří se svojí jízdou teprve začínají.

Dny Prahy 15: Dětský den – Z pohádky do pohádky

18. září 2022 v 11:44

V parku před Švehlovou sokolovnou se koná ve středu 21. září Dětský den.

Pohádkový les v Hostivaři

12. září 2022 v 19:54

Pohádkový les je pro děti připraven na sobotu 24. září. Od 10 hodin na ně čekají soutěže, dárky, diskotéka i skákací hrad.

Čert a Káča v H55

10. září 2022 v 07:26

Klasická česká pohádka v neděli 11. září, kde děti spolupracují s herci, tančí, zpívají a stávají se součástí představení.

Když nemůžeš, tak přidej. Běh pro Zátopka

8. září 2022 v 07:04

Běh pro Zátopka se koná v parku na Kampě v pátek 16. září.

Den Prahy 2 s IZS

7. září 2022 v 19:43

Praha 2 zve malé i velké fanoušky složek Integrovaného záchranného systému na již tradiční akci Bezpečná Dvojka – Den Prahy 2 s IZS, která se koná v pátek 9. září od 10 do 17 hodin před sokolovnou v Riegrových sadech.

Hurá začínáme! V Centrálním parku u Komunitního centra Matky Terezy

4. září 2022 v 07:35

V úterý 6. září od 15 hodin zve Dům dětí a mládeže Jižní Město na tradiční zahajovací akci v Centrálním parku u Komunitního centra Matky Terezy.

Dětské hřiště na Kampě je opět otevřeno

3. září 2022 v 10:54

Dětské hřiště v parku Kampa je po proběhlé rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost.

Další články
Nahoru