Dnes Úterý - zatazeno 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 16°C
Úterý 21. 9. 2021
Svátek má Matouš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Dětská Praha

Dětské skupiny jsou v ohrožení. Přesto Praha 6 otevírá novou

Děti od dvou let mohou v Praze 6 navštěvovat novou dětskou skupinu, ve Střešovicích ji otevírá šestá městská část. Dětská skupina Sluníčko má kapacitu 12 míst, náklady na provoz a vybavení Praha 6 převážně pokrývá z evropské dotace. Zároveň se vymezuje vůči vládnímu návrhu na přeměnu dětských skupin na jesle s přísnějšími pravidly pro provoz a odlišnou metodikou financování. 

„Vyspělá společnost se pozná podle toho, jak se stará o své nejslabší a nejmladší členy. Právě proto mám velkou radost, že se podařilo prosadit vznik naší první dětské skupiny,“ říká Marie Kubíková, radní Prahy 6 pro školství, a doplňuje: „Získali jsme tím nových 12 míst pro děti od dvou let. Dětskou skupinu Sluníčko navíc otevíráme v lokalitě, kde je v rámci Prahy 6 poměrně nedostatek mateřských škol.“ Podle radní je možné v rámci přijímacích kritérií do dětské skupiny zvýhodnit děti učitelů, zaměstnanců městské části a sociálních pracovníků v příspěvkových organizacích Prahy 6. Personál nové dětské skupiny tvoří tři chůvy, z nichž jedna má zdravotnické vzdělání.

Dětská skupina Sluníčko sídlí v nově zrekonstruovaném historickém objektu ve Střešovicích. Rekonstrukce stála 4 miliony korun a městská část ji uhradila ze schváleného rozpočtu. Na finanční pokrytí provozu a vybavení nové dětské skupiny pak Praha 6 úspěšně čerpá dotaci z Operačního programu Praha – Pól růstu. Její výše na dva roky dosahuje částky 2,4 milionu korun. Finanční spoluúčast Prahy 6 v tomto projektu činí 126 tisíc korun. 

Soumrak dětských skupin?
Dětské skupiny jsou alternativou ke klasickým školkám, v České republice jich funguje momentálně kolem tisíce. Doposud jsou financovány z evropských fondů, ovšem od poloviny roku 2022 je jejich postavení nejisté. Aktuálně se totiž ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR nachází novela zákona, za níž stojí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Podle nově navržené legislativy se dětské skupiny mají přeměnit na jesle s odlišným způsobem financování. „Místo pokrytí stávajících nákladů dětských skupin vláda plánuje příspěvek na dítě v podobné výši, jako je tomu u školek. Jenomže náklady na provoz dětské skupiny jsou vyšší, a to zejména v personální oblasti. Spolu s plánovaným limitem pro školkovné, které hradí rodiče, jde o cestu směrem k zániku dětských skupin. Šokové snížení příjmů jednoduše neunesou,“ přibližuje Marie Kubíková.

Další obtíž pro zřizovatele se ukazuje v přísnějších hygienických a stavebně technických parametrech, které by nově dětské skupiny musely splňovat. „Původně nižší nároky jsme využili k tomu, abychom naši dětskou skupinu Sluníčko umístili do historického objektu. Ten po rekonstrukci poskytuje dětem a chůvám veškeré potřebné vybavení a komfort, školka by zde ale kvůli přísným normám vzniknout nemohla. Pokud tedy nenalezneme shodu s přísnější vyhláškou, bude ve Střešovicích opět péče o děti ohrožena,“ dodává radní Kubíková.

Ohledně budoucnosti dětských skupin se radní Kubíková radí s odborníky ze sociální oblasti, mj. s Lenkou Kohoutovou, charitativní pracovnicí a ředitelkou Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická. „Rodiče mají určovat, kam budou jejich děti docházet ve školní i předškolní výchově. Politici jsou od toho, aby nastavovali systém, ze kterého lze vybírat. Zákon o dětských skupinách proto musí zůstat tak, jak je,“ říká Lenka Kohoutová a dodává: „Musíme najít finanční zdroje pro zachování dětských skupin. Domnívám se, že lze zeštíhlit fungování ministerstva práce a sociálních věcí, pak zbyde právě na zachování již dobře zavedených a fungujících dětských skupin.“
Autor: TZ, red

Praha 8 bude vítat občánky, přihlášky mohou rodiče posílat ještě týden

Dnes v 07:00

Praha 8 zve rodiče dětí narozených v letech 2020 a 2021 na slavnostní vítání občánků Prahy 8 v pondělí 25. a úterý 26. října v obřadní síň Libeňského zámku.

Radnice vystavuje obrázky dětí pro seniory

18. září 2021 v 07:00

Praha 13 během pandemie připravila projektovou aktivitu „Obrázky se vzkazem aneb Děti kreslí seniorům“. Radnice v lednu pořídila sady výtvarných potřeb pro tři a půl tisíce žáků prvního stupně všech deseti základních škol a děti nakreslily více než 1600 obrázků pro seniory. V prostorách radnice...

Škola v přírodě Janov nad Nisou už přivítala desítky dětí

15. září 2021 ve 14:41

Janovská škola v přírodě, kde v uplynulých letech pobývaly tisícovky dětí ze škol z Prahy 1, se na začátku léta změnila na příspěvkovou organizaci školského typu. Nově jí tak bude spravovat přímo radniční odbor. Zároveň má ŠVP Janov od 1. září nového ředitele, který má plány, jak janovskou školu...

Dětské hřiště na Ortenově náměstí je otevřeno

14. září 2021 v 07:03

Vedle základní školy na Ortenově náměstí bylo včera po kompletní rekonstrukci otevřeno dětské hřiště.

Na Hanspaulce vznikla první školní ulice

13. září 2021 ve 12:13

Od dnešního rána do 8. října v časech mezi 7:30 a 8. hodinou je omezen vjezd všem motorovým vozidlům do ulice Na Čihadle v úseku mezi křížením s ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce.

Počasí přeje venkovním hrám. V Praze 2 můžete putovat za kněžnou Ludmilou

12. září 2021 v 07:11

Až do 30. září máte možnost u příležitosti 1100 let od smrti kněžny sv. Ludmily vydat se na putování plné hádanek.

Hřiště u základní školy v Praze 7 začne opět sloužit dětem

11. září 2021 v 18:20

Dětské hřiště vedle ZŠ T. G. Masaryka na Ortenově náměstí v Praze 7 dostalo po rozsáhlé rekonstrukci zbrusu novou podobu. Pro veřejnost se otevírá v pondělí 13. září v 11:00 hodin.

Uličník jezdí na další stanoviště Prahy 4

7. září 2021 ve 20:19

Nízkoprahový klub Uličník opustil své letní stanoviště a se začátkem školního roku se přestěhoval zpět před vybrané základní školy Prahy 4. Nově autobus najdete každé pondělí u základní školy Ohradní od 13 do 18 hodin.

V sobotu začínají Dny Prahy 15

7. září 2021 v 10:41

Radnice Prahy 15 zve jako každoročně na podzim na Dny Prahy 15. Od 11. do 19. září na návštěvníky čeká mnoho kulturních i sportovních akcí. Na své si přijdou děti, milovníci filmů, sportovci, senioři a celé rodiny.

Stodůlky: Hasiči se loučí s prázdninami

4. září 2021 v 08:32

Sbor dobrovolných hasičů Stodůlky zve všechny děti, maminky, babičky, tatínky i dědečky na odpoledne plné zábavy. V neděli 5. září na vás čeká výstava hasičské techniky a soutěže pro děti.

Dětský den se Slavojem Vyšehrad

4. září 2021 v 08:19

Fotbalový klub Slavoj Vyšehrad pořádá ve spolupráci s radnicí Prahy 4 již tradičně dětský den na Vyšehradě v pondělí 6. září od 16 do 19 hodin.

Nové hřiště pro mateřinku v Masné

3. září 2021 v 08:41

Prolézačky, pískoviště, skluzavky a další nové herní prvky přivítaly po prázdninách děti z Mateřské školy Masná. Zdejší hřiště je nyní pestřejší, zábavnější a samozřejmě také splňuje ty nejvyšší bezpečnostní nároky. Zahrada v Masné byla poslední ze všech zahrad pro předškoláky Prahy 1, která...

Praha 5: Splněná přání do školních lavic III

2. září 2021 ve 20:55

Akce radnice, určená primárně rodičům samoživitelům, kteří mají děti navštěvující základní nebo mateřskou školu, ale nejen jim. Cílem charitativní akce je pomoci rodinám s finančně náročným průběhem školního roku, ale zároveň se chovat ekologicky, recyklovat a využívat spotřební zboží na jeho...

Další články
Nahoru