Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Dětská Praha

Dětské skupiny jsou v ohrožení. Přesto Praha 6 otevírá novou

Děti od dvou let mohou v Praze 6 navštěvovat novou dětskou skupinu, ve Střešovicích ji otevírá šestá městská část. Dětská skupina Sluníčko má kapacitu 12 míst, náklady na provoz a vybavení Praha 6 převážně pokrývá z evropské dotace. Zároveň se vymezuje vůči vládnímu návrhu na přeměnu dětských skupin na jesle s přísnějšími pravidly pro provoz a odlišnou metodikou financování. 

„Vyspělá společnost se pozná podle toho, jak se stará o své nejslabší a nejmladší členy. Právě proto mám velkou radost, že se podařilo prosadit vznik naší první dětské skupiny,“ říká Marie Kubíková, radní Prahy 6 pro školství, a doplňuje: „Získali jsme tím nových 12 míst pro děti od dvou let. Dětskou skupinu Sluníčko navíc otevíráme v lokalitě, kde je v rámci Prahy 6 poměrně nedostatek mateřských škol.“ Podle radní je možné v rámci přijímacích kritérií do dětské skupiny zvýhodnit děti učitelů, zaměstnanců městské části a sociálních pracovníků v příspěvkových organizacích Prahy 6. Personál nové dětské skupiny tvoří tři chůvy, z nichž jedna má zdravotnické vzdělání.

Dětská skupina Sluníčko sídlí v nově zrekonstruovaném historickém objektu ve Střešovicích. Rekonstrukce stála 4 miliony korun a městská část ji uhradila ze schváleného rozpočtu. Na finanční pokrytí provozu a vybavení nové dětské skupiny pak Praha 6 úspěšně čerpá dotaci z Operačního programu Praha – Pól růstu. Její výše na dva roky dosahuje částky 2,4 milionu korun. Finanční spoluúčast Prahy 6 v tomto projektu činí 126 tisíc korun. 

Soumrak dětských skupin?
Dětské skupiny jsou alternativou ke klasickým školkám, v České republice jich funguje momentálně kolem tisíce. Doposud jsou financovány z evropských fondů, ovšem od poloviny roku 2022 je jejich postavení nejisté. Aktuálně se totiž ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR nachází novela zákona, za níž stojí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Podle nově navržené legislativy se dětské skupiny mají přeměnit na jesle s odlišným způsobem financování. „Místo pokrytí stávajících nákladů dětských skupin vláda plánuje příspěvek na dítě v podobné výši, jako je tomu u školek. Jenomže náklady na provoz dětské skupiny jsou vyšší, a to zejména v personální oblasti. Spolu s plánovaným limitem pro školkovné, které hradí rodiče, jde o cestu směrem k zániku dětských skupin. Šokové snížení příjmů jednoduše neunesou,“ přibližuje Marie Kubíková.

Další obtíž pro zřizovatele se ukazuje v přísnějších hygienických a stavebně technických parametrech, které by nově dětské skupiny musely splňovat. „Původně nižší nároky jsme využili k tomu, abychom naši dětskou skupinu Sluníčko umístili do historického objektu. Ten po rekonstrukci poskytuje dětem a chůvám veškeré potřebné vybavení a komfort, školka by zde ale kvůli přísným normám vzniknout nemohla. Pokud tedy nenalezneme shodu s přísnější vyhláškou, bude ve Střešovicích opět péče o děti ohrožena,“ dodává radní Kubíková.

Ohledně budoucnosti dětských skupin se radní Kubíková radí s odborníky ze sociální oblasti, mj. s Lenkou Kohoutovou, charitativní pracovnicí a ředitelkou Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická. „Rodiče mají určovat, kam budou jejich děti docházet ve školní i předškolní výchově. Politici jsou od toho, aby nastavovali systém, ze kterého lze vybírat. Zákon o dětských skupinách proto musí zůstat tak, jak je,“ říká Lenka Kohoutová a dodává: „Musíme najít finanční zdroje pro zachování dětských skupin. Domnívám se, že lze zeštíhlit fungování ministerstva práce a sociálních věcí, pak zbyde právě na zachování již dobře zavedených a fungujících dětských skupin.“
Praha 9: Letní sportování v Podvinném mlýně

Dnes v 11:52

Pětidenní příměstské kempy plné nových sportovních zážitků, zábavy a dalších aktivit pod vedením zkušených trenérů ze sportovních oddílů AC Sparta Praha pořádá od 12. července do 27. srpna městská část Praha 9 ve spolupráci s AC Sparta Praha.

Děti: Ztratily se pohádky

Včera v 19:19

V pohádkovém království na Proseku se ztratily všechny pohádky. Pohádkový král je velice smutný a žádá všechny děti, aby přišly do jeho království a pomohly mu ztracené pohádky nalézt. Za pomoc nabízí bohatou odměnu a svoji vděčnost.

Praha 15 zve na Stezku Světa zvířat

Včera ve 13:16

Během jara připravila radnice Prahy 15 v lesoparku skřítkovou stezku, která se setkala s velkým úspěchem u dětí i dospělých. Radnice se proto rozhodla připravit ještě jednu, tentokrát Stezku Světa zvířat.

Praha 13: DDM Stodůlky nabízí víc než dvě stě kroužků

14. června 2021 v 15:43

Na webových stránkách DDM Stodůlky si mohou zájemci prohlédnout nabídku kroužků, kurzů, klubů a tanečních formací pro nový školní rok 2021/2022. On-line zápisy potom odstartují dnes od 18 hodin.

Praha 13: Příměstské tábory pro děti zdarma

11. června 2021 v 11:29

Doučovací kempy usnadní dětem návrat do školy po distanční výuce. Program zahrnuje především objevování, bádání, pohyb a učení hrou.

Dětské trhy na Šesťáku

11. června 2021 v 10:36

Praha 6 zve zájemce na Dětské trhy v sobotu 12. června od 14 hodin.

Stezka Se skřítky za pokladem

3. června 2021 v 08:47

Radnice Patnáctky připravila novou tematickou stezku Se skřítky za pokladem, kterou si můžete projít do 14. června.

Další články
Nahoru