Dnes Pátek - mlha 7°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 10°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dětské psychologické poradny se plní, teenageři přicházejí s úzkostmi i myšlenkami na sebevraždu
Dívka čekající v čekárně: Foto: se souhlasem Terapeutická klinika NEO Centrum

Dětské psychologické poradny se plní, teenageři přicházejí s úzkostmi i myšlenkami na sebevraždu

Krize s nedostatkem psychologů a psychoterapeutů pro děti a mladistvé pokračuje i v postcovidovém období. Zatímco o prázdninách byly ordinace těchto odborníků spíš prázdné, s příchodem září se velmi rychle zaplňují. Vyplývá to údajů České asociace pro psychoterapii. Na terapii hrazenou pojišťovnami čekají pacienti i několik měsíců, které ale mohou být právě během školního stresujícího roku rozhodující.

Depresivní a úzkostné stavy, panické ataky, hledání vlastní identity, včetně té genderové, problémy s vrstevníky, sourozenci v rodině, často se manifestující sebepoškozováním, poruchami chování či experimentováním s návykovými látkami či poruchami příjmu potravy – to jsou základní problémy, se kterými se obrací rodiče mladistvých a dětí na terapeutické kliniky.

„Zaznamenali jsme zvýšenou poptávku rodičů a jejich nezletilých dětí o naše služby. Oproti loňskému roku je to zhruba o třetinu. A to teď byly prázdniny, kdy se spousta potíží zmírní, protože pro děti a dospívající je škola často největším stresorem, který jejich duševní stav zhoršuje. A nemusí to být nutně špatná škola – prostě je to prostředí, kde je vyšší tlak na výkon nejen v akademické, ale i v sociální oblasti,“ uvedla Markéta Čermáková, ředitelka ambulantní kliniky NEO Centrum.

Během pandemie covidu podle Čermákové výrazně narostl počet duševních onemocnění u dětí a teenagerů. Obzvláště pro ty, kdo měli nějaké potíže již před pandemií, to bylo velmi náročné období. U mnoha dětí jejich symptomatologie narostla nebo se prohloubila. Odborníci navíc varují, že ještě poroste. 

„Pro děti, dospívající a mladé dospělé je velmi důležité naučit se zacházet se svými pocity a prožitky, často používáme k práci i různé kreativní techniky z ranku expresivních terapií. Umět zpracovat svoje emoce jinak než způsobem, který mi sice přinese úlevu, ale zároveň mi ublíží, je věčné téma,” uzavřela Čermáková.

Podle údajů České asociace pro psychoterapii dosahuje léčba u psychoterapeuta průměrně úspěšnost až 72 procent Důležitá je rychlá pomoc. Podle Národního ústavu pro duševní zdraví totiž až tři čtvrtiny duševních onemocnění propukají před 18. rokem, polovina pak už před 15. narozeninami.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Letňany zvou na preventivní akci Den zdraví

2. října 2022 v 16:36

Ve středu 12. října se v obřadní síni radnice Prahy 18 v Bechyňské ulici 639 uskuteční akce Den zdraví. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou si mohou občané této městské části nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, krevní tlak a puls, množství tuku v těle. Dále zde bude zajištěna...

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru