Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Dětské psychologické poradny se plní, teenageři přicházejí s úzkostmi i myšlenkami na sebevraždu
Dívka čekající v čekárně: Foto: se souhlasem Terapeutická klinika NEO Centrum

Dětské psychologické poradny se plní, teenageři přicházejí s úzkostmi i myšlenkami na sebevraždu

Krize s nedostatkem psychologů a psychoterapeutů pro děti a mladistvé pokračuje i v postcovidovém období. Zatímco o prázdninách byly ordinace těchto odborníků spíš prázdné, s příchodem září se velmi rychle zaplňují. Vyplývá to údajů České asociace pro psychoterapii. Na terapii hrazenou pojišťovnami čekají pacienti i několik měsíců, které ale mohou být právě během školního stresujícího roku rozhodující.

Depresivní a úzkostné stavy, panické ataky, hledání vlastní identity, včetně té genderové, problémy s vrstevníky, sourozenci v rodině, často se manifestující sebepoškozováním, poruchami chování či experimentováním s návykovými látkami či poruchami příjmu potravy – to jsou základní problémy, se kterými se obrací rodiče mladistvých a dětí na terapeutické kliniky.

„Zaznamenali jsme zvýšenou poptávku rodičů a jejich nezletilých dětí o naše služby. Oproti loňskému roku je to zhruba o třetinu. A to teď byly prázdniny, kdy se spousta potíží zmírní, protože pro děti a dospívající je škola často největším stresorem, který jejich duševní stav zhoršuje. A nemusí to být nutně špatná škola – prostě je to prostředí, kde je vyšší tlak na výkon nejen v akademické, ale i v sociální oblasti,“ uvedla Markéta Čermáková, ředitelka ambulantní kliniky NEO Centrum.

Během pandemie covidu podle Čermákové výrazně narostl počet duševních onemocnění u dětí a teenagerů. Obzvláště pro ty, kdo měli nějaké potíže již před pandemií, to bylo velmi náročné období. U mnoha dětí jejich symptomatologie narostla nebo se prohloubila. Odborníci navíc varují, že ještě poroste. 

„Pro děti, dospívající a mladé dospělé je velmi důležité naučit se zacházet se svými pocity a prožitky, často používáme k práci i různé kreativní techniky z ranku expresivních terapií. Umět zpracovat svoje emoce jinak než způsobem, který mi sice přinese úlevu, ale zároveň mi ublíží, je věčné téma,” uzavřela Čermáková.

Podle údajů České asociace pro psychoterapii dosahuje léčba u psychoterapeuta průměrně úspěšnost až 72 procent Důležitá je rychlá pomoc. Podle Národního ústavu pro duševní zdraví totiž až tři čtvrtiny duševních onemocnění propukají před 18. rokem, polovina pak už před 15. narozeninami.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 4 instaluje na hřiště nové workoutové prvky

25. března 2023 ve 13:08

Vybavení několika oblíbených sportovišť v Praze 4 doplní v letošní sezóně nové workoutové prvky. Rozšíření počtu veřejných hřišť, na kterých budou návštěvníkům k dispozici i konstrukce pro posilování s vlastní vahou již schválila rada městské části.

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Praha 14 pomáhá s prevencí

21. března 2023 v 19:07

Praha 14 se každoročně připojuje k preventivním aktivitám v oblasti prevence nádorových onemocnění. Pravidelně vyhlašuje program, jehož cílem je podpořit prevenci nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované...

Adapterra Awards hledá v Praze projekty zaměřené proti suchu, přehřívání nebo záplavám

19. března 2023 v 07:26

Až do 31. března je stále možné nominovat administrativní budovy, domy, veřejná prostranství, parky, úpravy řek či území v krajině do 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards, kterou pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting. Jednat se má o již realizované projekty...

Další články
Nahoru