Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - skorojasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dětské psychologické poradny se plní, teenageři přicházejí s úzkostmi i myšlenkami na sebevraždu
Dívka čekající v čekárně: Foto: se souhlasem Terapeutická klinika NEO Centrum

Dětské psychologické poradny se plní, teenageři přicházejí s úzkostmi i myšlenkami na sebevraždu

Krize s nedostatkem psychologů a psychoterapeutů pro děti a mladistvé pokračuje i v postcovidovém období. Zatímco o prázdninách byly ordinace těchto odborníků spíš prázdné, s příchodem září se velmi rychle zaplňují. Vyplývá to údajů České asociace pro psychoterapii. Na terapii hrazenou pojišťovnami čekají pacienti i několik měsíců, které ale mohou být právě během školního stresujícího roku rozhodující.

Depresivní a úzkostné stavy, panické ataky, hledání vlastní identity, včetně té genderové, problémy s vrstevníky, sourozenci v rodině, často se manifestující sebepoškozováním, poruchami chování či experimentováním s návykovými látkami či poruchami příjmu potravy – to jsou základní problémy, se kterými se obrací rodiče mladistvých a dětí na terapeutické kliniky.

„Zaznamenali jsme zvýšenou poptávku rodičů a jejich nezletilých dětí o naše služby. Oproti loňskému roku je to zhruba o třetinu. A to teď byly prázdniny, kdy se spousta potíží zmírní, protože pro děti a dospívající je škola často největším stresorem, který jejich duševní stav zhoršuje. A nemusí to být nutně špatná škola – prostě je to prostředí, kde je vyšší tlak na výkon nejen v akademické, ale i v sociální oblasti,“ uvedla Markéta Čermáková, ředitelka ambulantní kliniky NEO Centrum.

Během pandemie covidu podle Čermákové výrazně narostl počet duševních onemocnění u dětí a teenagerů. Obzvláště pro ty, kdo měli nějaké potíže již před pandemií, to bylo velmi náročné období. U mnoha dětí jejich symptomatologie narostla nebo se prohloubila. Odborníci navíc varují, že ještě poroste. 

„Pro děti, dospívající a mladé dospělé je velmi důležité naučit se zacházet se svými pocity a prožitky, často používáme k práci i různé kreativní techniky z ranku expresivních terapií. Umět zpracovat svoje emoce jinak než způsobem, který mi sice přinese úlevu, ale zároveň mi ublíží, je věčné téma,” uzavřela Čermáková.

Podle údajů České asociace pro psychoterapii dosahuje léčba u psychoterapeuta průměrně úspěšnost až 72 procent Důležitá je rychlá pomoc. Podle Národního ústavu pro duševní zdraví totiž až tři čtvrtiny duševních onemocnění propukají před 18. rokem, polovina pak už před 15. narozeninami.


Autor: Lucie Rychlá

Do projektu Mládež v kraji se zapojila Praha 10

Dnes v 07:15

Praha 10 se zapojila do projektu Mládež v kraji. Jeho prostřednictvím bude možné finančně podpořit veřejně prospěšné projekty mladých lidí.

Studenti v roli astronautů. Úniková hra představí, jak se žije na vesmírné stanici

Včera ve 13:31

Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu. Na jejím vzniku se podíleli výzkumníci z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci...

Jak vybrat tu správnou základní školu pro prvňáčka

Včera v 10:08

Je lepší státní, nebo soukromá škola? Zvolit alternativní vzdělávání, nebo raději klasiku? Anebo vzdělávat dítě doma a do institucí vůbec neposílat? Jak se v tom mají rodiče orientovat?

Fakultní nemocnice v Motole opět obhájila akreditaci

19. února 2024 v 11:02

Ve dnech 22. – 25. ledna proběhlo ve Fakultní nemocnici v Motole akreditační šetření zahrnující hodnocení kvality a bezpečí poskytované péče. Certifikát hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče obhájila nemocnice na další tři roky.

Kurz první pomoci dětem

18. února 2024 v 09:09

V kurzu se v sobotu 24. února naučíte nejen pomoci svému či jinému dítěti při úrazech, nehodách či náhlých nemocech, ale především zvládnout obrovský stres, který z dané situace vyplývá a který mnohdy rozhoduje o tom, jak moc správně budete schopný na místě...

Podvečery pro rodinu o rodině: Setkání s Hanou Fifkovou

15. února 2024 v 07:37

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví radnice Prahy 8 a místostarostka Vladimíra Ludková (ODS) zvou na Podvečery pro rodinu o rodině.

Nemocnice Na Františku zkrátila čekací doby na ortopedické zákroky

13. února 2024 ve 12:18

Ortopedické oddělení Nemocnice Na Františku v Praze 1 zkrátilo čekací doby na nejvíce žádané operační zákroky, jako jsou artroskopie nebo totální kloubní náhrady.

Vše o úsporném bydlení

12. února 2024 v 09:56

Nechte si poradit, jak vybudovat moderní úsporné bydlení. Zúčastněte se už tento týden 15. – 17. února veletrhů FOR PASIV a FOR WOOD, které se konají ve výstavním areálu v Letňanech. Různě zaměřené expozice vám představí to nejlepší z nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb a...

Další články
Nahoru