Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dětská PrahaPro děti

Dětská univerzita ČVUT. Děti si opět užijí vědu, techniku i sport

8. 7. 2024
V pondělí 8. července vypukne další ročník Dětské univerzity ČVUT, na níž letos spolupracuje šest fakult ČVUT. Program, určený pro žáky a žákyně základních škol a nižších ročníků gymnázií, je i tentokrát bohatý. Děti čekají například hravé kurzy z oblastí robotiky, stavitelství, biomedicíny a elektroniky. Akce se letos formou příměstského tábora uskuteční již poosmé a počet účastníků a účastnic stále roste. Výuka, probíhající mezi 8. až 12. červencem, bude opět formou hry kombinující zábavné úkoly z techniky a sport. 

Zatímco prvního ročníku se zúčastnila zhruba stovka dětí, letos jich podle hlavní organizátorky dr. Michaely Kostelecké bude už kolem čtyř set. Do programu rozděleného na sekce „Malý bakalář” (1. až 4. třída ZŠ) a „Malý inženýr” (5. až 8. třída ZŠ a odpovídající ročníky gymnázií) je opět uvede imatrikulace, po níž začne řada poutavých kurzů a cvičení.

Na Fakultě elektrotechnické se děti pustí do programování Lego robotů či miniaturních robotů, tzv. ozobotů, a seznámí se s průmyslovými roboty i drony vyvíjenými na fakultě. Vyzkouší si také roli malých optiků a optiček, vyrobí svítící hračku, oťukají si radioamatérství a dojde i na praktické info o bezpečnosti na internetu. Dozvědí se taktéž některé zajímavosti z biomedicínského výzkumu.

Do oblasti na pomezí techniky a medicíny děti uvedou i vyučující z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Ukážou jim například různé podoby fascinujícího světa pod mikroskopem a škálu činností, kterou obnáší práce biomedicínských inženýrů a inženýrek.

Roboprogram si pak pro malé studenty a studentky připravila Fakulta informačních technologií – konkrétně ukázky a úkoly související s humanoidními roboty. Na Fakultě stavební si děti postaví modely z polystyrenu po vzoru profesionálních stavařů a stavařek, pod odborným vedením provedou rozličné chemické pokusy a mozek procvičí u široké nabídky hlavolamů.

Zážitek z řízení auta či motorky pak malí účastníci a účastnice získají díky trenažérům v programu Fakulty dopravní ČVUT. Na tomto stanovišti se navíc projdou ve virtuální realitě a okouknou motorky, které vyvíjí studentský tým CTU Lions. Laboratoř zaměřenou na využití virtuální reality v praxi děti navštíví i na Fakultě strojní. A „strojárna” si pro ně připravila také rychlokurz odlévání vzorků či program s leteckou tématikou.

„Všechna stanoviště jsou dětmi oblíbená, protože každé dítě zajímá něco jiného. Ovšem nejvíce oblíbenými jsou humanoidní či průmyslové roboty,“ podotkla organizátorka Michaela Kostelecká s tím, že letošní novinkou je celá desítka nových stanovišť napříč fakultami. Upozornila také, že program Dětské univerzity už nyní přesahuje „hranice“ ČVUT. Spolupracuje na něm totiž i Policejní prezidium ČR a Kancelář policejního prezidenta, takže děti v kampusu v Dejvicích uvidí například ukázky policejní techniky. Součástí programu Dětské univerzity je také závěrečná promoce v Betlémské kapli.

Michaela Kostelecká dále zdůraznila, že pozitivní zpětná vazba je pro ni a její tým lidí, kteří mají náročný program na starost, zásadní. „Nadšení rodičů a dětí mi každým rokem dodává sílu dojít do cíle. Stačí, když jdete odpoledne za dítětem, kterého doprovází rodič či prarodič, a to dítě celou cestu až po vstup do metra nadšeně vypráví, co zažilo,“ popsala Kostelecká. „Spokojenost vnímám i tím, že do minuty od otevření přihlášení máme kapacitu plně vyčerpanou,“ uzavřela hlavní organizátorka.
Autor: Alo

Radní Prahy 11 grilovali společně s dětmi

Včera v 11:04

Společné grilování radních a dětí z jihoměstského Klokánku si v horkém letním odpoledni všichni užili. Ochutnávaly se čerstvě opečené masové dobroty a grilovaný sýr.

Praha 2 letos opět poslala děti na branný tábor, ten jim zpestřili výsadkáři

21. července 2024 v 10:57

Letní prázdniny jsou v plném proudu a stejně jako každý rok k nim již neodmyslitelně patří také branný tábor, který pořádá Praha 2 ve spolupráci s DDM Praha 2.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

Pro děti: Kde bydlí Pražské Jezulátko

18. července 2024 v 09:01

Ve středu 25. července můžete navštívit kostel Pražského Jezulátka kdykoli mezi 10 a 16 hodinou. U vchodu si vyzvednete poutnickou mapu, která vás zavede na tajemná místa, dozvíte se něco nového o sošce Jezulátka a můžete jí také navrhnout nové šaty.

Praha 4 zve na nafukovací klouzačku

18. července 2024 v 06:58

Poslední z červencových akcí Prahy 4 z Léta na Čtyřce. Nafukovací klouzačka na zájemce čeká v pondělí 22. července,

Cyklohráček se ve čtvrtek vydá do Českého Holandska. V Lužci nad Vltavou se zvedne železniční most

16. července 2024 ve 13:49

Ve čtvrtek 18. července se uskuteční další ze série letních jízd dětského výletního vlaku Cyklohráček – tentokrát pojede netradičně do oblasti Českého Holandska s cílovou stanicí Lužec nad Vltavou.

Děti vyrobily obrázky mračounů a smajlíků a hodnotily řidiče

16. července 2024 v 10:16

Děti z pěti škol Prahy 4, které se letos zúčastnily dopravně preventivní akce Smajlík 2024, se sešly na hřišti základní školy Na Chodovci.

Festival Zlobení 2024

16. července 2024 v 07:16

Druhý ročník open festivalu pro děti a jejich rodiče na nádvoří kláštera Gabriel Loci na Praze 5. Divadlo, hudba, hra a mnohem víc v sobotu 20. července a v neděli 21. Vstupné je dobrovolné.  

Poznejte petřínské kvítí

16. července 2024 v 07:02

Exkurze pro děti i dospělé se koná ve čtvrtek 18. července v16 hodin.

Velká prázdninová soutěž s putováním Prahou 2

13. července 2024 v 07:08

Prázdninová soutěž Prahy 2 se týká dvou nových tras: Hudební velikáni a Proměny architektury.

S dětmi za zvířátky

11. července 2024 ve 13:47

Akce pro děti se koná v sobotu 13. července od 10 hodin a je zdarma.

Na hřišti U Vodárny se konal tradiční Den s Městskou policií

10. července 2024 v 07:44

Zábavný den s Městskou policií na dětském hřišti U Vodárny je tradiční akcí Prahy 2, která se vždy koná na začátku prázdnin.

Další články
Nahoru