Dnes Pátek - zatazeno 3°C
Zítra Sobota - jasno 4°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Děti ze zbraslavského domova budou bydlet v bytech
Děti za zbraslavského domova během výletu do Prahy. Foto: archiv MHMP

Děti ze zbraslavského domova budou bydlet v bytech

Pražský magistrát chce umístit děti z Dětského domova Charlotty Masarykové na Zbraslavi do bytů, aby nemusely být stěhovány do neznámého prostředí v jiných domovech. V domě na Zbraslavi budou po odstěhování dětí do bytů rozšířeny služby pro rodiny s postiženými dětmi.

Hlavní město Praha rozvíjí služby, které v metropoli dlouhodobě chybí rodinám dětí se specifickými potřebami, a odstraňuje roztříštěnost péče o ohrožené děti. Postupnou proměnou zbraslavského Dětského domova Charlotty Masarykové vytvoří moderní centrum služeb, které bude vycházet z nejnovějších poznatků na poli péče o děti a podpory rodin.

Plánované zbraslavské centrum služeb bude nabízet individualizovanou podporu, která posílí rodičovské kompetence, odlehčí rodičům v péči o děti se zdravotním anebo jiným typem znevýhodnění. Tím umožní dětem setrvat v jejich rodině.

Pro děti, které nemohou zůstat v biologické ani náhradní rodině, centrum zajistí stabilní péči ve stabilním prostředí, které se rodinnému životu co nejvíce přibližuje. Služby budou poskytovány v běžném bydlení, v lokalitě, kde dosud vyrůstaly, a s péčí lidí, kteří se o ně starali a budou vycházet především z potřeb jednotlivých dětí, jejich sociálních a rodinných vazeb tak, jak to odpovídá nejnovějším poznatkům a trendům v péči o děti.

„Dnešní systém péče o ohrožené děti neposkytuje ani stabilitu podpory, ani stabilitu navázaných kvalitních vztahů podle potřeb dětí. Výsledkem resortní roztříštěnosti je necitlivé posunování dětí z kojeneckého ústavu do dětského domova nebo do domova pro osoby se zdravotním postižením. Považuji tento systém za nehumánní a nelidský, a proto jsme se s vedením Dětského domova dohodli na tom, že se pokusíme politování hodný stav změnit,“ řekla pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Podle Radky Soukupové, ředitelky Dětského domova Charlotty Masarykové, je přesun dětí do jiného prostředí vždy frustrující. „Do jiného dětského domova byly děti ze Zbraslavi přemisťovány vždy, když měly začít chodit do školy. A to přesto, že tady už roky žily, našly si tu své kamarády i blízké dospělé osoby,“ uvedla.

Podle ní se aktuálně podařilo dosáhnout dohody s pracovníky sociálně právní ochrany a výsledkem je, že děti, které měly přijít o známá místa i vztahy, zůstanou v nové domácnosti, vznikající na Zbraslavi v běžném bytě.

V tomto pořízeném bytě na Zbraslavi budou bydlet čtyři děti, tři zdravé a jedno s postižením. „U prvních dvou se to podařilo a dosáhli jsme toho, že soud své rozhodnutí změnil a děti budou moci zůstat na Zbraslavi," řekla Soukupová.

O budoucnosti dvou sester, z nichž jedna prodělala mozkovou obrnu, nyní město a domov jednají s příslušnými orgány. Děti budou žít v bytě do doby, než se změní jejich životní situace, tedy se například vrátí do rodiny. V bytech budou mít potřebnou péči.

Vychovatelé je ráno odvedou do školy, kde je odpoledne vyzvednou. Následně se s nimi budou věnovat běžným činnostem, tedy psaní úkolů nebo chození do kroužků. Péče je zajištěna i přes noc. Pokud v bytě bydlí postižené dítě, je o něj pečováno nepřetržitě.

Do budoucna by se z vily, ve které domov na Zbraslavi sídlí, měly do bytů přesunout všechny děti. Na začátku příštího roku plánuje domov stěhování desítky takzvaných krizových lůžek na Prahu 3. Zbylých 15 dětí se přestěhuje poté, kdy domov a magistrát seženou vhodné byty. Kdy se tak stane, nelze nyní podle Johnové a Soukupové předjímat.

„Děti, které se nemohou vrátit do rodin, přejdou do bytů v běžné zástavbě, kde budou žít stejně jako jejich vrstevníci. Místo rodičů se o ně budou starat profesionální vychovatelé. Péče o děti by měla vycházet z jejich potřeb a podpůrné služby by na tyto potřeby měly reagovat,“ řekla Soukupová. Postupně se do běžného bydlení přesune i krizová péče.

Dětský domov rozvine nabídku svých služeb také směrem k podpoře rodičů dětí se zdravotním postižením. Takových služeb je v Praze nedostatek, zejména je třeba posílit odlehčovací služby pro s děti s autismem a zajistit odlehčení pro rodiny, jejichž děti mají kombinované postižení.

 „V současné době, bohužel, kapacita a kvalita péče a podpory pro rodiny s dětmi se specifickými potřebami není dostatečná. Zajištění odlehčovacích služeb umožní rodičům dlouhodobě pečovat také o děti s těžkým postižením. Dítě tak setrvá v rodině a nebude třeba jej umísťovat do pobytové sociální či zdravotní služby,“ dodala radní Johnová.

Kromě přímé péče bude posílena také terapeutická pomoc dětem a rodinám a komplexní poradenství pro rodiny. V plánu je také rozvoj terénních služeb zajišťovaných přímo v rodinách.


Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Další články
Nahoru