Dnes Pondělí - polojasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Děti ze školky Vejvanovského obhájily prvenství v soutěži Pražských služeb ve sběru papíru
Ilustrační foto: archiv

Děti ze školky Vejvanovského obhájily prvenství v soutěži Pražských služeb ve sběru papíru

Již 14. ročník soutěže Pražských služeb (PSAS) ve sběru papíru zná své vítěze. Loňské prvenství obhájily děti z chodovské Mateřské školy Vejvanovského 1610 v Praze 4. Před prázdninami si díky společnému celoročnímu úsilí nadělily finanční příspěvek ve výši 18 tisíc korun. Za tyto peníze vyrazí na výlet, navíc pro ně školka koupí didaktické pomůcky, které usnadňují výuku názornou a zábavnou formou. Tuna vytříděného papíru ušetří skoro dvě tuny dřeva a zhruba 31 000 litrů vody. 

Kromě běžných činností se PSAS dlouhodobě věnují také edukaci. Cílem této aktivity spojené se soutěží je jednoznačně podpořit zájem dětí předškolního a školního věku o třídění odpadu, ochranu životního prostředí a environmentální výchovu.

„Letos se konal v pořadí čtrnáctý ročník, do kterého se zapojilo víc než pět desítek subjektů. Motivace vyhrát je pokaždé ohromná. Nejde přitom jenom o peníze, ale také o touhu být nejlepší, sesbírat co největší množství papíru a tím udělat něco užitečného pro přírodu,“ vysvětlil tiskový mluvčí PSAS Alexandr Komarnický.

„Sběr starého papíru pořádáme u nás ve školce řadu let a po celou dobu úzce spolupracujeme s Pražskými službami. Je to jedna z mnoha aktivit, pomocí kterých vedeme děti k ochraně životního prostředí v rámci celoškolního projektu zaměřeného na environmentální vzdělávání. Finanční prostředky, které naše mateřská škola v soutěži získala, použijeme na nákup didaktických pomůcek pro děti i na zaplacení výletu, na který každoročně vyrážíme,“ sdělila ředitelka Dita Balcarová.

Vedení mládeže k odpovědnému nakládání s odpadem a třídění má podle ní skutečně pozitivní efekt. „Podobné soutěže jsou jednou z cest, jak zvýšit povědomí o recyklaci a správném nakládání s odpadem mezi těmi nejmenšími. Vítám každou podobnou iniciativu, do které se mohou děti aktivně zapojit, přiučit se něčemu novému ohledně ekologie a zároveň pomoci své škole,“ řekla náměstkyně primátora Prahy pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti). 

Recyklovaný papír má širokou škálu dalšího využití 

Jedna tuna vytříděného papíru ušetří skoro dvě tuny dřeva a zhruba 31 000 litrů vody. Recyklační proces u něj může proběhnout průměrně 5 až 7krát. Opakovaným zpracováváním se však délka celulózových vláken zkracuje a recyklát ztrácí na kvalitě. Z recyklovaného papíru se vyrábí třeba sešity, poznámkové bloky, krabice, tašky, knihy, noviny a časopisy, ubrousky, nebo izolace a podobně.

Do modrých popelnic a kontejnerů patří správně jen neznečištěný papír, noviny, letáky, časopisy, nařezané nebo natrhané kartonové krabice, plata od vajíček nebo ruličky od toaletního papíru a tak dále. Naopak sem nepatří například mokrý, mastný ani jinak znehodnocený papír, účtenky, použité kapesníčky, pleny ani žádné hygienické potřeby.

PSAS nabízí lidem možnost vidět na vlastní oči, jak fungují třídicí linky nebo Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) Malešice. „Prohlídky tu mají na starosti kolegové, kteří jsou skutečně odborníky v oboru. Každému proto rádi detailně vysvětlí všechno z našich postupů a procesů. Chodí hlavně školní skupiny, přijít mohou ale i dospělí. Rádi přivítáme každého, kdo projeví zájem,“ připomněl Komarnický.

Se začátkem nového školního roku odstartuje další ročník soutěže ve sběru papíru, která probíhá už od roku 2011. Bližší informace k podmínkám, registraci, objednání odvozu, platbám za dodané množství sběrového papíru a další detaily najdou zájemci na webových stránkách PSAS. V průměru se tohoto klání účastní více než 50 základních škol, školek i jiných vzdělávacích institucí.

Kompletní výsledky soutěže Pražských služeb ve sběru papíru:

https://www.psas.cz/sber-papiru-vysledky?rok=2023


Autor: red

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

Včera v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Další články
Nahoru