Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Děti z Prahy 5 objevily zapomenuté pamětníky války a komunistické diktatury a zaznamenaly jejich příběhy

Dramatické životní osudy pamětníků, do jejichž životů drasticky zasáhla válka i komunistická a nacistická totalita, by zůstaly zapomenuty, nebýt žáků základních škol, kteří jejich příběhy zdokumentovali v rámci celostátního projektu Příběhy našich sousedů. Ten v Praze 5 realizuje sbírka Paměť národa a Úřad městské části Praha 5.

Děti v rámci projektu vyhledávají ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holokaustu a pod vedením svých pedagogů a koordinátorů sbírky Pamět‘ národa jejich vyprávění audiovizuálně nahrávají a publicisticky zpracovávají do formy ucelených životních příběhů. Ty jsou poté uloženy ve sbírce Pametnaroda.cz a také na stránkách Pribehynasichsousedu.cz 

„Když je popravili, tak je naházeli do jámy, kterou si předtím museli sami vykopat,“ vzpomíná Zdena na dramatické chvíle konce války v Sedlci. „Jak jsme skákali z těch náklaďáků, němečtí vojáci nás mlátili násadami od lopat,“ vypráví Jaromír o průběhu brutálního uzavření českých vysokých škol nacisty v listopadu 1939. „Viděla jsem, jak letadla odlétají bombardovat Německo a říkala jsem si ‚Jen jim dejte co proto‘, takové myšlenky by asi desetileté dítě mít nemělo,“ vzpomíná Zuzana, kterou před smrtí v plynové komoře zachránil jeden z transportů Nicholase Wintona.

V Praze 5 se projektu účastnilo 30 žáků osmých a devátých tříd ze tří základních škol, kteří byli rozděleni do 9 projektových týmů. Dětem se podařilo zdokumentovat příběhy devíti pamětníků, mezi nimiž nechybí odbojáři, chartisté nebo uprchlíci z komunistického Československa.

  • Jaromír Lisý – Při studiích na Vysoké obchodní škole prožil brutální uzavření českých univerzit nacisty v listopadu 1939. Zapojil se do odboje a po prozrazení byl uvězněn na tři roky v koncentračních táborech.
  • Ján Gronský – Jako student se spolu s bratrem zapojil do protinacistického odboje. Za své odbojové angažmá ovšem zaplatili vysokou cenu, jejich maminku nacisté umučili v koncentračním táboře.
  • Svatava Vynal – Dramatická cesta do emigrace jí v roce 1948 trvala pět dnů pěšky. Z Německa posléze přesídlila do Francie a Itálie. Po ukončení úspěšné kariéry v oblasti designu a marketingu se po pádu komunismu v roce 1989 natrvalo vrátila do Prahy. 
  • Jan Sokol – V životě jednoho z prvních signatářů Charty 77 se snoubí aktivní odpor proti komunistickému režimu s vědou, filozofií a polistopadovou politikou.
  • Zdena Matějová – Vzpomínky na válečné dětství v Sedlci, vypálení sedlcké školy nacisty i mučení odbojářů.
  • Žofie Vobrová – Jako dítě prožila během Pražského povstání boje na Plzeňské ulici na Smíchově mezi Němci a Vlasovci.
  • Zuzana Marešová – Spolu se svými sestrami unikla smrti v plynové komoře díky jednomu z transportů židovských dětí, které na prahu války z Prahy do Anglie organizoval Nicholas Winton.
  • Eva Kantůrková – Spisovatelka a publicistka byla v roce 1968 jednou z vůdčích osobností Pražského jara. Po podpisu Charty 77 se stala její mluvčí a v roce 1981 byla za protistátní činnost uvězněna.
  • Jiří Pilka – Skautingu se věnoval i v průběhu padesátých let, kdy se zapojil do činnosti skautské odbojové skupiny Kruh, za což byl v roce 1952 uvězněn.

„Pátrání po pamětnících a zaznamenávání jejich příběhů děti prožívají jako úplnou detektivku a přitom se seznamují s nedávnými dějinami mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu,“  říká koordinátorka projektu Hana Hniličková ze sbírky Paměť národa

Slavnostní závěrečná prezentace příběhů pamětníků z Prahy 5, kde projekt v tuto chvíli vrcholí, proběhne za účasti pamětníků, žáků a představitelů městského úřadu ve středu 24. června od 16.00 na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (U Kříže 8, Praha 5, Jinonice).

Od roku 2012 se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo zhruba tisíc žáků osmých a devátých tříd z více než stovky základních škol po celé ČR. Koordinátoři žákovských týmů z řad učitelů jsou vyškoleni profesionálními dokumentaristy sbírky Paměť národa, která je spolu se společností Post Bellum organizátorem projektu na celostátní úrovni.

Žáky zpracované nahrávky a příběhy se ukládají do sbírky Paměť národa a také do webové aplikace My jsme to nevzdali http://www.myjsmetonevzdali.cz/pribehy-nasich-sousedu/, která představuje učební pomůcku široce využívanou pedagogy základních a středních škol pro obohacení výuky historie o autentická svědectví pamětníků (ve formě nahrávek, videí a animovaných prezentací).


Autor: red

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Další články
Nahoru