dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C

Děti ve školkách v Praze 7 zahradničí. Co se jim podařilo vypěstovat?

Radnice Prahy 7 podpořila projekt Záhony pro mateřské školy. Děti ze šesti školek se díky projektu naučí zakládat záhony, vysazovat a sledovat růst rostlin, pečovat o záhon. Seznámí se také se základy kompostování, recyklací bioodpadu z kuchyně i ze záhonů. To, co si na záhoncích samy vypěstují, skončí v jejich školní jídelně.  Vytvořen bude i interaktivní ilustrovaný průvodce pro malé zahradníky.  

Úvodem do školního roku malého zahradníka byl názorný a hravý workshop u nově založeného záhonu, kde se děti dozvěděly, co je to půda a co se odehrává v ní i na kompostu.

Do projektu jsou zapojeny i kuchařky ze školní jídelny, připravují jídla ze záhonové sklizně a odřezky z kuchyně jdou do kompostu. Záhon se tak může stát nejen zdrojem úrody, ale i společné radosti všech zúčastněných – záhonové komunity.

Průvodcem na záhoně a kolem něj bude pedagogům i dětem Sešit malého zahradníka – interaktivní ilustrovaný průvodce stěžejními „záhonovými událostmi“ během celého školního roku. Formou omalovánek a námětů na doprovodné hry má průvodce děti přivést k aktivnímu uvědomění si principů péče o záhon a dění v přírodě. Sešit se současně stane ilustrovaným „záznamníkem“, který může posloužit k připomenutí a pokračování zahradnické činnosti i mimo školku.

Přílohou Sešitu je návod a náměty pro pedagogy, jak děti zaujmout a zapojit malé zahradníky nejen na záhoně, ale i ve třídě. Naučí se naplánovat záhon, vysadí si malé rostlinky a na vlastní oči budou sledovat jejich klíčení. Vyzkouší si také, jak se o záhon pečuje, co mohou zasadit a co sklidit, které části rostlin jsou jedlé a co je plevel. Zjistí, jaký význam má na zahradě hmyz a jakou úlohu mají zvířátka. Děti se naučí rozlišit čtyři roční období podle toho, co je na záhoně, na zahradě a také na talíři.

„Přestože je teprve konec října, naše zahrádka už opravdu žije. Děti zasadily česnek, cibuloviny, ale také narcisky a tulipány nebo jahody. Pěstujeme i bylinky – mátu, bazalku, petrželku.  Už za sebou máme i první sklizeň. Pyšní zahradníci donesli do kuchyně dva kilogramy brambor a také oranžové dýně. Ptáčkům zase připravili hostinu ze slunečnicových semínek,“ vypráví učitelka Lenka Baláková z MŠ Nad Štolou.

Neoddělitelnou součástí projektu Záhony pro mateřské školy je také ukázat dětem smysl a užitečnost kompostování. Proto školky dostaly v rámci projektu kompostér, který bude nejen zdrojem cenného kompostu pro záhon, ale i názornou ukázkou koloběhu živin v přírodě, a výchovným příkladem recyklace bioodpadu z kuchyně i ze záhonu. 


Město přispěje na vybavení Nemocnice Milosrdných sester

Dnes v 07:36

Zastupitelstvo schválilo návrh radního pro zdravotnictví Radka Lacka na poskytnutí dotací Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Příspěvek v celkové výši 1 050 000 korun bude využit na nákup nového vybavení.

Adventní koncert ve Staré čistírně

Dnes v 07:35

V sobotu 16. prosince v 18 hodin koncert v jedinečném industriálním prostředí.

Praha 1: Omezení provozu Úřadu městské části

Dnes v 07:31

Z provozních důvodů bude 29. prosince omezen provoz úřadu.

Bazárek Marie Doležalové a jejích kolegyň v Divadle Na Fidlovačce

Dnes v 07:19

V sobotu 16. prosince ve 12 hodin otevřou krám ve foyer Divadla Na Fidlovačce herečky Maruška Doležalová, Aneta Krejčíková, Ivu Pazderková, Sandra Pogodová a Vanda Chaloupková a budou prodávat vlastní kousky donesené z domovů doslova všem kolemjdoucím.

Praha 8: Ukončení sezóny Karlínských farmářských trhů 2017

Dnes v 07:04

Poslední trh sezóny 2017 v sobotu v 8 – 14 hodin. Těšit se můžete na oblíbené farmáře, občerstvení, dárky, svařák, čaj a další dobroty. Pro děti nebudou chybět workshopy a soutěže o věcné dárky.

Parkování pro návštěvy v Praze 7 během svátků

Dnes v 07:00

V Praze 7 bude od 23. prosince do 1. ledna na několika místech zajištěno bezplatné parkování pro návštěvy. Kromě vybraných ulic městská část vyjednala také 70 míst na parkovišti HC Sparta Praha v ulici U Výstaviště.

Videomapping na Werichově vile

Včera v 19:26

Vánoční setkání před Werichovou vilou zítra, 15. prosince v 18:30. Pětiminutový průřez historií vily v podobě videomappingu na průčelí domu uvidíte v 18:45, 19:45 a 20:45.

Chyba strojvedoucího omezila na dvě hodiny provoz vlaků na Masarykově nádraží

Včera v 18:37

Dnes po patnácté hodině projel strojvedoucí vlaku společnosti KŽC návěstidlo zakazující další jízdu. Nikdy nebyl zraněn.

Praha posiluje svoji protidrogovou politiku

Včera v 17:36

Rada hlavního města Prahy schválila tento týden v úterý návrh radního pro zdravotnictví Radka Lacka na poskytnutí finanční dotace 490 tis. korun na projekty Protidrogové politiky hl. m. Prahy. 

Maminka si musela na toalety v obchoďáku pro nezletilou dcerku. Nebyla v hezkém stavu

Včera v 15:55

Strážníci nalezli v obchodním domě na Vinohradech opilou nezletilou dívku. Se dvěma promile skončila v péči záchranářů. Celou věcí se budou dále zabývat pracovníci sociálky.

Magistrát i letos uspořádal Vánoční jarmark

Včera ve 13:54

Vánoční jarmark – již tradiční a opět vydařený – se konal ve středu 13. prosince ve Škodově paláci. Návštěvníci i zaměstnanci úřadu doslova obsypali prodejní stánky s vánočními dekoracemi, dárkovými i praktickými předměty, květinami, šperky a sladkými i slanými...

Rada odsouhlasila dotace pedagogicko-psychologickým poradnám

Včera ve 12:37

Rada Prahy posvětila návrh radního pro oblast zdravotnictví Radka Lacka na uvolnění finančních prostředků z rozpočtu na protidrogovou politiku v celkové výši 309 000 korun na projekty specifické primární prevence pedagogicko-psychologických poraden. 

Ceny pohonných hmot se v Praze měnily jen nepatrně

Včera ve 12:33

Litr benzinu zdražil o haléř a prodává se nyní průměrně za 31,14 koruny, nafta zase o haléř zlevnila na 30,21 Kč/l.

Další krátké zprávy
Nahoru