Dnes Úterý - zatazeno 16°C
Zítra Středa - oblacno 19°C
Úterý 19. 10. 2021
Svátek má Michaela
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Děti se při návratu do škol v Praze 9 budou na covid testovat ze slin
O podobném scénáři testování se uvažuje také v případě mateřských škol. Foto: Jan Puci

Děti se při návratu do škol v Praze 9 budou na covid testovat ze slin

Žáci v Praze 9 se při návratu do škol budou testovat na onemocnění covid-19 antigenními testy, které se vyhodnocují ze slin. Testy si děti budou moci provést v domácím prostředí a výsledek škole sdělit přes elektronický systém. 

V souvislosti s připravovanou strategií bezpečného otevření škol devátá městská část ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics zavede pro děti testování prostřednictvím speciálních antigenních testů, které se vyhodnocují ze slin.

Testy ze slin na rozdíl od RT-PCR testů ukážou výsledek do 30 minut a nejsou náročné na manipulaci se vzorky. V praxi to vypadá tak, že dítě si test podle jednoduchého návodu udělá při ranní hygieně a před odchodem do školy zná výsledek.

Odběrové sety fungují na jednoduchém principu. Rodiče dětí s nimi dostanou jasný návod, jak test provést a vyhodnotit. Jakmile zjistí výsledek, zadají jej prostřednictvím jedinečného kódu, který má každá odběrová sada, do speciální elektronické aplikace

Nevýhodou antigenních testů je jako u všech rychlotestů menší přesnost oproti PCR testům. Pro případné potvrzení či vyvrácení pozitivit dětí bude za pomoci odběru slin probíhat testování i u těchto PCR testů. Děti se tak nemusí bát, že budou testovány nepříjemným výtěrem z nosohltanu.

Testy ze slin by si žáci ve spolupráci s rodiči dělali doma každých 14 dní nebo podle potřeby i častěji. Do školy by chodili pouze se zprávou o negativním výsledku testu. Tento systém dokáže zachytit jak původní, tak novou, takzvanou britskou mutaci viru.

„Testování je nezbytné pro bezpečné obnovení výuky ve školách. Naše městská část hledala praktickou cestu, která by byla pro děti, rodiče i učitele nejméně stresující, a přitom nám přinesla očekávaný efekt. Tento systém je podle doporučení odborníků nejlepší. Neváhali jsme a využili nabídky společnosti GHC Genetics, se kterou již delší dobu společně úspěšně provozujeme odběrové místo u Polikliniky Prosek,“ uvedl místostarosta Praha 9 Tomáš Portlík (ODS).

V současné době vysočanská radnice nakoupila tři tisíce antigenních testů, které stačí pro první testování po znovuotevření základních škol. Měsíčně přijde jejich pořízení pro pět základních škol zřizovaných devátou městskou částí na 800 000 korun.

Pokud by tento stav trval celý školní rok, musí devátá městská část najít finance na neplánovaný výdaj osm milionů korun. O systémové finanční podpoře chce proto jednat i s vládou. Zároveň je připravena nabídnout zavedení tohoto propracovaného systému testování dalším městským částem a základním školám.

O podobném scénáři testování uvažuje Praha 9 také v případě mateřských škol, pokud se ukáže, že nové mutace koronaviru covid-19 se ve zvýšené míře šíří i mezi malými dětmi.

V souvislosti s koronavirovými opatřeními instalovala městská část už začátkem letošního školního roku ve svých základních školách systém „chytrého teploměru“. Termokamery u vchodů při příchodu žáků nebo učitelů ukážou, kdo může být potenciálním nebezpečím pro své spolužáky či kolegy.

Systém sám na takového člověka upozorní a dokáže na rozdíl od ručního teploměru zkontrolovat velký počet osob najednou. S otevřením škol pak Praha 9 dodá do svých školských zařízení respirátory FFP2.

Návrat dětí do škol by měl být zatím dobrovolný. Devátá městská část provozuje celkem pět základních škol a deset mateřských škol. Po měsíci fungování testování bude projekt vyhodnocen.

Praha 9 otevřela v únoru na Poliklinice Prosek vlastní očkovací místo, kam se mohou zájemci objednat přes státní centrální registr. Od loňského jara je před poliklinikou v provozu odběrové místo, kde se samoplátci i indikovaní pacienti mohou nechat otestovat na covid..


Autor: Karel Netolický

Výstavba Kampusu Albertov v Praze 2 byla zahájena

Včera ve 20:56

Poklepáním základního kamene byla v pondělí 18. října slavnostně zahájena výstavba Kampusu Albertov. Ten bude určen pro výuková a vědecká centra pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

16. října 2021 v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Další články
Nahoru