dnes
Úterý - zatazeno
3°C
zítra
Středa - skorojasno
2°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Zpravodajství

Děti bijí rodiče! Domácího násilí v Praze přibývá

Od začátku letošního roku řešilo Intervenční centrum devět případů vykázání dospělých dětí, které se dopouštěly domácího násilí na svých rodičích. Většinou se jednalo o jedince, jimž zkrachoval život a stali se závislými na svých rodičích a obvykle také na alkoholu či drogách.

Bezplatné poradenství

Intervenční centrum nabízí všem ohroženým osobám bezplatné poradenství, podporu, možnost bezplatné účasti v podpůrné skupině. Zájemci o účast v skupině, kteří se cítí ohroženi násilím v rodině, se mohou hlásit na telefonu 281 883 911. Centrum pomáhá i v případech nebezpečného vyhrožování nebo pronásledování u ex-partnerů. Více na www.intervencnicentrum.cz.

„V takových situacích vždy přijde okamžik, kdy se násilí zhoupne do brutality. Je to o to smutnější, že rány přicházejí od těch nejbližších. K výraznému nárůstu těchto případů zřejmě přispívá i stále negativnější nálada ve společnosti,“ uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Kabický s tím, že v jednom případě se dokonce dva synové dopouštěli domácího násilí na své matce.

„Intervenční centrum se zabývalo i dalšími desítkami případů a celkem bylo letos vykázáno už 36 násilníků,“ upřesnil náměstek Kabický s tím, že nejvyšší počet 16 vykázání byl zaznamenán v měsíci březnu.

Problémem však zůstává častá přítomnost dětí při domácím násilí. „Zejména v poslední době u brutálních útoků cizinců na své manželky či družky,“ upřesnil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján, které Intervenční centrum provozuje.

Intervenční centrum řešilo hned několik takovýchto případů. Jako například u 46 letého cizince, který musel být vykázán z bytu od rodiny se čtyřmi nezletilými dětmi ve věku od 4 do 17 let.

Po dobu 20 let trvajícího manželství svou ženu pravidelně jednou měsíčně napadal, bil ji pěstmi do obličeje, fackoval ji a vulgárně urážel.

„Hrozné na tom je, že děti bývaly při útocích většinou přítomné. Při jednom zvláště agresivním počínání otce se matky zastala sedmnáctiletá dcera, což u něj vyvolalo takovou reakci, že dívku uchopil za vlasy a odtáhl ji z pokoje,“ popisovala vedoucí Intervenčního centra Barbora Holušová.

Podle ní žena uvedla, že manžel nesouhlasil s tím, aby chodila do práce a na základě toho ji vyčítal, že se nestará o rodinu. To ale neodpovídalo skutečnosti.

V dalším obdobném případě zase druh bil svou družku, která měla 2 nezletilé děti. Nutil jí dát výpověď v práci. „Opakovaně ji způsoboval ranami pěstí do hlavy nejen doma, ale i třeba na zastávce tramvaje podlitiny v obličeji,“ líčila Holušová.

Vykázáním skočilo i násilí cizince na přítelkyni, který při hádce po ženě hodil židli a následně zdemoloval zařízení bytu. Společně žili 13 let. „Konflikty se začaly vyhrocovat v minulém roce, kdy muž propadl herní vášni pro výherní automaty,“ upřesnila Holušová.


Autor: Mojmír Kadeřábek

Fotografická soutěž: Lípa – náš národní strom

18. března 2018 ve 14:19

Hlavní město Praha v letošním jubilejním 100. roce vzniku Československé republiky podpořilo fotografickou soutěž o nejkrásnější lípu. Soutěž organizuje web Pražské stromy ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími partnery. Je určena amatérským fotografům a jejím cílem je jednak...

V Praze 5 hořelo auto, příčinou požáru byla závada motoru

17. března 2018 ve 21:20

Požár osobního auta v Bošteckého ulici v Praze 5 likvidovali dnes hasiči ze smíchovské stanice pomocí tlakové vody a v dýchací technice. Požár, který způsobil škodu 20 000 korun, byl rychle lokalizován. „Příčinou byla technická závada v motorové části,“ uvedl mluvčí pražských hasičů...

Další články
Nahoru