Dnes Úterý - zatazeno 9°C
Zítra Středa - zatazeno 8°C
Středa 6. 11. 2024
Svátek má Liběna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Desky připomínající Palacha, Zajíce a oběti komunismu už na Václavském náměstí nejsou
Pietní místo již bylo odstraněno. Foto: Jan Puci

Desky připomínající Palacha, Zajíce a oběti komunismu už na Václavském náměstí nejsou

Pietní místo věnované památce „živých podchodní“ Jana Zajíce, Jana Palacha a obětem komunismu, které bylo desítky let situované ve středním pásu Václavského náměstí, už je minulostí. Na začátku října ustoupilo probíhající výstavbě tramvajové trati a také dlouhodobě plánované revitalizaci náměstí podle architektonické studie společnosti Jakub Cigler Architekti, která se zachováním piety nepočítá.

Ještě v pondělí večer bylo při nahlédnutí do stavebního koridoru patrné, že desky jsou na svém místě. Jak ale server Pražský patriot informoval, bylo už dřív rozhodnuto, že se budou stěhovat. K odstranění už došlo, ve středu odpoledne zůstal jen ostrůvek se zelení, který bude také odstraněn.

„Pamětní deska s portréty Jana Palacha a Jana Zajíce, včetně desky „Obětem komunismu“ se přemístila do Muzea paměti XX. století,“ uvedl mluvčí Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Marek Vácha.

Tuto informaci potvrdil ředitel muzea, historik Petr Blažek. „Obě desky jsme převzali na žádost hlavního města, oslovil mě náměstek primátora Petr Hlaváček. Řekl jsem mu, že desky jako pražské muzeum rádi převezmeme do péče,“ řekl Blažek.

Muzeum zatím nemá stálou expozici a zázemí pro výstavy, tyto prostory poskytne Dům pážat na Hradčanech. Jeho rekonstrukce za téměř 72 milionů korun začala letos v lednu a podle původních informací by měla trvat zhruba rok.

Autorem desky určené obětem komunismu je podle Blažka dnes již nežijící zakladatel a předseda Sdružení bývalých politických vězňů Stanislav Stránský. Současný předseda sdružení Jiří Línek umístění desek do muzea schvaluje, zdůraznil Blažek.

Podle Blažka není jasné, kdo vytvořil desky s podobiznami Palacha a Zajíce. „Spekuluje se, že to byl někdo z Konfederace politických vězňů České republiky, ale moc se mi to nezdá. Byli bychom rádi, kdyby se nám ozval ten, kdo má o autorství nějaké informace,“ dodal.

„Odstranění desek je součástí architektonické studie společnosti Jakub Cigler Architekti, kterou jsme dostali usnesením Rady hl. m. Prahy jako závazný podklad pro projektování celé investiční akce,“ uvedl už v pondělí vedoucí odboru komunikace pražského dopravního podniku Daniel Šabík. Podnik je investorem výstavby tramvajové trati.

I po odstranění desek jiné připomínky obou studentů, kteří se upálili, na Václavském náměstí zůstanou a v jeho bez prostřením okolí zůstanou. V dlažbě chodníku je od roku 2000 v sousedství kašny před historickou budovou Národního muzea bronzový kříž. Je to místo, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.

Nedaleko odtud, u Nové budovy Národního muzea, stojí bezmála třicet metrů vysoký ocelový Palachův pylon, který navrhl architekt Karel Prager už v roce 1968 a po Palachově sebeupálení se rozhodl jej věnovat studentově památce.


Autor: Jan Puci

Se službami PVK je spokojeno 95 procent zákazníků, vyplývá to z průzkumu

Včera v 10:46

Na vysoké úrovni se stále drží spokojenost se službami Pražských vodovodů a kanalizací. Nejvíce ji ovlivňuje profesionální přístup zaměstnanců PVK, chování montérů a odečítačů, kvalita dodávané pitné vody, vyšší vliv má také vyřešení požadavku na zákaznickém centru a zákaznické lince. Celková...

Další články
Nahoru